Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva “AITF-2018” XVII Azərbaycan Beynəlxalq turizm və səyahətlər sərgisi ilə tanış olublar
Aprelin 6-da Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva Bakı Ekspo Mərkəzində “AITF-2018” XVII Azərbaycan Beynəlxalq turizm və səyahətlər və “HOREX Caucasus-2018” XII Qafqaz Beynəlxalq mehmanxana, restoran və supermarketlər üçün avadanlıq və ləvazimatlar sərgiləri ilə tanış olublar.
Dövlətimizin başçısı İlham Əliyevə və birinci xanım Mehriban Əliyevaya sərgilər barədə məlumat verilib.
Qeyd olunub ki, “Bütün dünya - bir sərgi” şüarı altında keçirilən builki sərgidə 20 ölkəni təmsil edən 277 şirkət iştirak edir. İştirakçılar arasında Azərbaycan, Bolqarıstan, Çexiya, Dominikan, Gürcüstan, İndoneziya, İtaliya, İsveçrə, Mərakeş, Rusiya, Sloveniya, Tailand, Türkiyə və digər ölkələri təmsil edən şirkətlər yer alıb. Ziyarətçilər 90-dan çox xarici turizm istiqaməti, eləcə də ölkə daxilində istirahət imkanları ilə tanış ola bilirlər. Budəfəki sərgidə müxtəlif hava yolları və otel şəbəkələri, eləcə də turizm sahəsi üzrə digər xidmət növləri təqdim edilir. XII Qafqaz Beynəlxalq mehmanxana, restoran və supermarketlər üçün avadanlıq və ləvazimatlar sərgisi məhsul və xidmətlərin təqdim olunması, aparıcı sənaye şirkətləri, eləcə də alıcı və tərəfdaşlarla səmərəli fikir və təcrübə mübadiləsi aparmaq baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyır.
Prezident İlham Əliyev əvvəlcə Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin stendi ilə tanış olub. Nazirlikdən başqa, burada bir neçə milli qurum da təmsil olunur. Bu şirkətlər sərgidə turizmin müxtəlif istiqamətləri üzrə xidmətlər təklif edirlər. Ümumilikdə, stenddə Azərbaycanın turizm marşrutları və məkanları, paytaxtla yanaşı, bölgələrin mövcud turizm potensialı və infrastrukturu barədə məlumat verilir. Burada ziyarətçilərə Azərbaycanın “Ekspo-2025” Ümumdünya Sərgisinə ev sahibliyinə namizədliyi ilə bağlı məlumatlar da verilir.
Azərbaycan Turizm Assosiasiyasının stendində 15-ə yaxın şirkət təmsil olunur. Şirkətlər otel və turizm üzrə ixtisaslaşmış qurumlardır. Burada Bakıda və regionlarda mövcud otel kompleksləri, istirahət məkanları, əyləncə mərkəzləri barədə məlumat almaq mümkündür.
Sərgidə Qarabağ stendinə böyük maraq var. Azərbaycanın əzəli torpağı Qarabağın təbii gözəllikləri qonaqların xüsusi marağına səbəb olur. Bundan əlavə, digər bölgələrimizin təbii imkanları da sərgidə nümayiş etdirilir.
Bakıya gələn turistlərin daha çox diqqət göstərdiyi “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğunun stendində bildirilib ki, artıq yeni Turistik Məlumat Mərkəzi fəaliyyətə başlayıb. İçərişəhərin müxtəlif nöqtələrində yerləşən mərkəz turistlərin qədim şəhərlə daha rahat tanış olmaları üçün nəzərdə tutulub. Müasir informasiya metodlarının tətbiq olunduğu mərkəzdə vahid və mərkəzləşdirilmiş turizm idarəetmə sistemi, yeni turizm internet-portalı yaradılıb. Bütün məlumatlar xüsusi informasiya monitoruna yüklənilib.
Sərgidə “Tibbi və sağlamlıq turizmi” sektoru da geniş təmsil olunur. Bu sektorun iştirakçıları istirahət məkanlarını seçməklə yanaşı, yüksəkixtisaslı tibbi xidmətlərdən də faydalanmaq üçün müxtəlif imkanlar nümayiş etdirirlər.
Qeyd edək ki, aprelin 7-nə qədər davam edəcək sərgi BMT-nin Ümumdünya Turizm Təşkilatı və Asiya-Sakit Okean Turizm Assosiasiyası kimi beynəlxalq qurumlar tərəfindən də dəstəklənir. Sərginin təşkilatçıları qismində “Iteca Caspian” və onun Böyük Britaniyadan olan tərəfdaşı “ITE Group” şirkətləri çıxış edir.

President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva become familiarized with “AITF-2018” 17th Azerbaijan International Tourism and Travels Exhibition
On April 6, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, First Lady Mehriban Aliyeva and Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva became familiarized, at the Baku Expo Centre, with “AITF-2018” 17th Azerbaijan International Tourism and Travels and “HOREX Caucasus-2018” 12th Caucasus International Hotel, Restaurant and Supermarkets Equipment and Appliances exhibitions.
The Head of the State and the First Lady were given information about the exhibitions.
Held under the slogan “The Whole World-One Exhibition”, the exhibition was represented by 277 companies from 20 countries. Participants included Azerbaijan, Bulgaria, Czech Republic, Dominican, Georgia, Indonesia, Italy, Switzerland, Morocco, Russia, Slovenia, Thailand, Turkey etc. Visitors were given a chance to make themselves familiarized with over 90 foreign tourism destinations, as well as recreation places within the countries. This time’s exhibition presents various airways, hotel networks, as well as other touristic service types. The Caucasus International Hotel, Restaurant and Supermarkets Equipment and Appliances Exhibition is of significant importance in terms of presenting products and services, and holding efficient exchange of views and experiences with leading industrial companies, and customers and partners.
President Ilham Aliyev first became familiarized with the stand of the Ministry of Culture and Tourism. A number of national entities are represented at the exhibition, along with the ministry. These companies offer services on various directions of tourism. In general, information is given at the stand about Azerbaijan’s tourism routes and destinations and, along with the capital, existing tourism potential of the districts, and their infrastructure. Here, visitors are also given information about Azerbaijan’s candidacy to host the “EXPO-2025” World Exhibition.
Some 15 companies are represented at the stand of the Tourism Association of Azerbaijan. These companies are specialised in hotel and tourism businesses. Information may be received here about existing hotel complexes, recreation sites and entertainment centres in Baku and regions.
Great interest was observed at the exhibition towards the Garabagh stand. Natural beauties of Garabagh - eternal land of Azerbaijan - made special impression on the visitors. Natural resources of other districts too are displayed at the exhibition.
According to the information given at the stand of the Icherisheher State History and Architecture Reserve, towards which tourists coming to Baku show more interest, a new Touristic Information Centre has already started to operate. Located in various parts of the Old City, the centre aims to make sure that tourists more easily become acquainted with Icherisheher. A single and centralised tourism management system and a new tourist Internet portal have been created in the centre, where state-of-the-art information methods are applied. All information has been uploaded onto a special information monitor.
“Medical and health tourism” sector is also extensively represented at the exhibition. Participants of this sector demonstrate various possibilities of benefiting from highly qualified medical services, along with choosing recreation destinations.
To continue until April 7, the exhibition is supported by such international entities as the UN World Tourism Organization and Asia-Pacific Ocean Tourism Association. Organizers of the exhibition are “Iteca Caspian” and “ITE Group”, its partner in the Great Britain.