Prezident İlham Əliyev Bolqarıstanın vitse-prezidenti İliana İotova ilə görüşüb
Mayın 5-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Bolqarıstanın vitse-prezidenti İliana İotova ilə görüşüblər.
Bolqarıstanın vitse-prezidenti İliana İotova beş il bundan əvvəl Bolqarıstan parlamentinin üzvü, indi isə ölkəsinin vitse-prezidenti qismində Azərbaycana səfər etməsindən böyük məmnunluq hissi duyduğunu bildirib. O, hələ Avropa Parlamentinin deputatı olarkən Azərbaycanla fəal işlədiyini vurğulayıb. Bolqarıstanın vitse-prezidenti dedi: “İcazə verin, Bolqarıstan Prezidenti Rumen Radevin çox xoş sözləri və səmimi arzularını özündə əks etdirən və diplomatik əlaqələrimizin qurulmasının 25 illiyinə həsr olunan məktubunu Sizə təqdim edim. Bolqarıstanda bizim münasibətlərimizin dəyərli tarixi çox yaxşı məlumdur və əminəm ki, münasibətlərimizin gələcəyi də çox gözəl olacaq”.
Məktubdakı xoş sözlərə görə minnətdarlığını bildirən dövlətimizin başçısı ən xoş arzularını və salamlarını Bolqarıstan Prezidentinə çatdırmağı xahiş edib. Bolqarıstan Prezidenti Rumen Radevlə Münxen Təhlükəsizlik Konfransında qısa görüşünü xatırlayan dövlətimizin başçısı iki ölkənin prezidentləri arasında bundan sonra da yaxşı əməkdaşlığın olacağına əminliyini bildirib. Prezident İlham Əliyev İliana İotovanı Bolqarıstanın vitse-prezidenti vəzifəsinə təyin olunması münasibətilə təbrik edib və ona fəaliyyətində uğurlar arzulayıb. Vitse-prezident vəzifəsində ilk səfərini Azərbaycana etməsi ölkələrimiz arasında yaxın münasibətlərin yaxşı göstəricisi olduğu qeyd edilib. İkitərəfli münasibətlərimizin müxtəlif sahələri, o cümlədən siyasi, energetika, mədəniyyət sahələrini əhatə etdiyini vurğulayan Prezident İlham Əliyev Mehriban Əliyevanın Veliko Tırnovo mədəni layihəsində fəal iştirakının ölkələrimizin bir-birinə daha da yaxınlaşması işinə töhfə verdiyini deyib. İliana İotovanın IV Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumunda iştirakı Bolqarıstanın bu tədbirə verdiyi əhəmiyyətin göstəricisi kimi dəyərləndirilib.
İliana İotova dedi: “Xanım Mehriban Əliyevanı Birinci vitse-prezident vəzifəsinə təyin olunması münasibətilə təbrik etmək istəyirəm. Mən hələ tələbə olarkən ilk elmi işim Trapezitsa ilə bağlı idi. Xanım Mehriban Əliyeva, Siz mənim ümdə arzularımı həyata keçirdiniz. Siz Trapezitsa Memarlıq Muzeyi Qoruğunun bərpasında fəal iştirak etmisiniz”.
Mehriban Əliyeva xoş sözlərə görə minnətdarlıq edərək dedi: “Çox sağ olun. Mən böyük məmnunluqla əməkdaşlığımızı və birgə fəaliyyətimizi davam etdirəcəyəm. Xahiş edirəm Veliko Tırnovodakı bütün dostlarıma mənim salamlarımı çatdırın”.
İliana İotova Prezident İlham Əliyevə və birinci xanım Mehriban Əliyevaya xatirə hədiyyələri təqdim edib.

Президент Ильхам Алиев встретился с вице-президентом Болгарии Илианой Йотовой
5 мая Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева встретились с вице-президентом Болгарии Илианой Йотовой.
Вице-президент Болгарии Илиана Йотова отметила, что испытывает чувство глубокого удовлетворения в связи с тем, что пять лет назад посетила с визитом Азербайджан в качестве члена парламента Болгарии, а сейчас – вице-президента страны. Она подчеркнула, что активно работала с Азербайджаном еще будучи депутатом Европейского парламента. «Разрешите передать Вам письмо с очень теплыми словами и сердечными пожеланиями Президента Болгарии Румена Радева, посвященное 25-летию установления наших дипломатических отношений. В Болгарии очень хорошо известна богатая история наших отношений, уверена, что их завтрашний день также будет прекрасным», - сказала вице-президент Болгарии.
Выразив признательность за содержащиеся в письме теплые слова, глава государства просил передать Президенту Болгарии самые добрые пожелания и приветствия. Вспомнив короткую встречу с Президентом Болгарии Руменом Радевым на Мюнхенской конференции по безопасности, глава государства выразил уверенность в том, что между президентами двух стран и впредь будет осуществляться хорошее сотрудничество. Президент Ильхам Алиев поздравил Илиану Йотову с назначением на пост вице-президента Болгарии и пожелал ей успехов в деятельности. Глава государства отметил, что ее первый визит на посту вице-президента именно в Азербайджан является хорошим показателем близких отношений между нашими странами. Подчеркнув, что наши двусторонние отношения охватывают различные сферы, в том числе политическую, энергетическую, культурную, Президент Ильхам Алиев сказал, что активное участие первой леди Мехрибан Алиевой в культурном проекте в Велико-Тырново способствовало дальнейшему сближению наших стран. Президент Ильхам Алиев расценил участие вице-президента Илианы Йотовой в IV Всемирном форуме по межкультурному диалогу как показатель значения, придаваемого Болгарией данному мероприятию.
Вице-президент Болгарии Илиана Йотова сказала: «Хочу поздравить госпожу Мехрибан Алиеву с назначением на пост Первого вице-президента. Еще студенткой моя первая научная работа была связана с Трапезицей. Госпожа Мехрибан Алиева, Вы претворили в жизнь мою сокровенную мечту. Вы приняли активное участие в реставрации Архитектурного музея-заповедника Трапезица».
Первая леди Мехрибан Алиева, выразив признательность за добрые слова, сказала: «Большое спасибо. Я с большим удовольствием буду продолжать наше сотрудничество и совместную деятельность. Передайте приветствия всем моим друзьям в Велико-Тырново».
Вице-президент Болгарии Илиана Йотова преподнесла Президенту Ильхаму Алиеву и первой леди Мехрибан Алиевой памятные подарки.