Prezident İlham Əliyev Bolqarıstanın vitse-prezidenti İliana İotova ilə görüşüb
Mayın 5-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Bolqarıstanın vitse-prezidenti İliana İotova ilə görüşüblər.
Bolqarıstanın vitse-prezidenti İliana İotova beş il bundan əvvəl Bolqarıstan parlamentinin üzvü, indi isə ölkəsinin vitse-prezidenti qismində Azərbaycana səfər etməsindən böyük məmnunluq hissi duyduğunu bildirib. O, hələ Avropa Parlamentinin deputatı olarkən Azərbaycanla fəal işlədiyini vurğulayıb. Bolqarıstanın vitse-prezidenti dedi: “İcazə verin, Bolqarıstan Prezidenti Rumen Radevin çox xoş sözləri və səmimi arzularını özündə əks etdirən və diplomatik əlaqələrimizin qurulmasının 25 illiyinə həsr olunan məktubunu Sizə təqdim edim. Bolqarıstanda bizim münasibətlərimizin dəyərli tarixi çox yaxşı məlumdur və əminəm ki, münasibətlərimizin gələcəyi də çox gözəl olacaq”.
Məktubdakı xoş sözlərə görə minnətdarlığını bildirən dövlətimizin başçısı ən xoş arzularını və salamlarını Bolqarıstan Prezidentinə çatdırmağı xahiş edib. Bolqarıstan Prezidenti Rumen Radevlə Münxen Təhlükəsizlik Konfransında qısa görüşünü xatırlayan dövlətimizin başçısı iki ölkənin prezidentləri arasında bundan sonra da yaxşı əməkdaşlığın olacağına əminliyini bildirib. Prezident İlham Əliyev İliana İotovanı Bolqarıstanın vitse-prezidenti vəzifəsinə təyin olunması münasibətilə təbrik edib və ona fəaliyyətində uğurlar arzulayıb. Vitse-prezident vəzifəsində ilk səfərini Azərbaycana etməsi ölkələrimiz arasında yaxın münasibətlərin yaxşı göstəricisi olduğu qeyd edilib. İkitərəfli münasibətlərimizin müxtəlif sahələri, o cümlədən siyasi, energetika, mədəniyyət sahələrini əhatə etdiyini vurğulayan Prezident İlham Əliyev Mehriban Əliyevanın Veliko Tırnovo mədəni layihəsində fəal iştirakının ölkələrimizin bir-birinə daha da yaxınlaşması işinə töhfə verdiyini deyib. İliana İotovanın IV Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumunda iştirakı Bolqarıstanın bu tədbirə verdiyi əhəmiyyətin göstəricisi kimi dəyərləndirilib.
İliana İotova dedi: “Xanım Mehriban Əliyevanı Birinci vitse-prezident vəzifəsinə təyin olunması münasibətilə təbrik etmək istəyirəm. Mən hələ tələbə olarkən ilk elmi işim Trapezitsa ilə bağlı idi. Xanım Mehriban Əliyeva, Siz mənim ümdə arzularımı həyata keçirdiniz. Siz Trapezitsa Memarlıq Muzeyi Qoruğunun bərpasında fəal iştirak etmisiniz”.
Mehriban Əliyeva xoş sözlərə görə minnətdarlıq edərək dedi: “Çox sağ olun. Mən böyük məmnunluqla əməkdaşlığımızı və birgə fəaliyyətimizi davam etdirəcəyəm. Xahiş edirəm Veliko Tırnovodakı bütün dostlarıma mənim salamlarımı çatdırın”.
İliana İotova Prezident İlham Əliyevə və birinci xanım Mehriban Əliyevaya xatirə hədiyyələri təqdim edib.

05.05.2017President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva met Bulgarian Vice-president Iliana Iotova, May 5.
Bulgarian Vice-president said she felt the feeling of great pleasure of having visited Azerbaijan as an MP of Bulgaria five years ago, and now, in the capacity of her country’s vice-president. She mentioned that while a deputy of the European Parliament, she had been actively working with Azerbaijan. Bulgarian vice-president said: “Let me present the letter from Bulgarian President Rumen Radev, with his kind words and sincere wishes, and dedicated to the 25th anniversary of establishing our diplomatic ties. Valuable history of our relations is very well known in Bulgaria, and I am confident the future of our relations too will be very good.“
Thanking for the kind words in the letter, the President asked to pass on his best wishes and greetings to the Bulgarian President. Recalling the short meeting with Bulgarian President Rumen Radev at the Munich Security Conference, the Head of the State expressed his confidence the presidents of the two countries will keep having good cooperation further. President Ilham Aliyev congratulated Iliana Iotova on her appointment to the office of Bulgaria’s vice-president. I. Iotova said that her making the first foreign visit to Azerbaijan after being appointed to the office of vice-president is the sign of close relations between our countries. Underscoring that our bilateral relations cover different areas, including politics, power engineering, culture, President Ilham Aliyev said Mehriban Aliyeva’s active participation in the cultural project Veliko Tyrnovo made its contribution to bringing our countries closer. Participation of Iliana Iotova in the 4th World Forum on Intercultural Dialogue was appreciated as the sign of significance Bulgaria has given to this event.
Iliana Iotova said: “I would like to congratulate Mrs Mehriban Aliyeva on her appointment to the office of first vice-president. While a student, my first study had been associated with Trapezitsa. Mrs Mehriban Aliyeva, You made my main wish come true. You have taken active part in the restoration of the Trapezitsa Architectural Museum Reserve.”
Mehriban Aliyeva, thanking for the kind words, said: “Thank you very much. I will, with great pleasure, continue our cooperation and joint activity. Please pass on my greetings to all my friends in Veliko Tyrnovo.”