Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın sədrliyi ilə müşavirə
Martın 9-da Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın sədrliyi ilə Bakı və Sumqayıt şəhərlərinin yataqxanalarında müvəqqəti məskunlaşmış qaçqın və məcburi köçkün ailələrinin köçürülməsinə həsr olunmuş müşavirə keçirilib.
Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva müşavirədə çıxış edib:
- Hörmətli müşavirə iştirakçıları.
Sizin hər birinizi salamlayıram. Bugünkü görüşümüz qaçqınların və məcburi köçkünlərin probleminin həllinə həsr olunub.
Doğma torpaqlarından didərgin düşmüş soydaşlarımızın üzləşdiyi ağır problemlərin həlli artıq 20 ildən çoxdur ki, Azərbaycan dövlətinin diqqət mərkəzindədir. Cənab İlham Əliyevin Prezident kimi imzaladığı ilk sərəncamlarından biri 2004-cü ildə qaçqınların və məcburi köçkünlərin yaşayış şəraitinin yaxşılaşdırılması və məşğulluğun artırılması üzrə Dövlət Proqramı ilə bağlı olmuşdur. 2007-ci və 2011-ci illərdə həmin proqrama əlavələr təsdiqlənmişdir. Dövlət Proqramına uyğun olaraq, qaçqın və məcburi köçkün soydaşlarımızın sosial, təhsil, məşğulluq, yaşayış və tibbi təminatına uyğun olan lazımi tədbirlər mərhələlərlə həyata keçirilir.
Bildiyiniz kimi, bölgələrdə məcburi köçkünlər üçün 100-ə yaxın müasir yaşayış kompleksi salınmış, 250 min köçkün yeni mənzillə təmin olunmuşdur. Salınan müasir qəsəbələrdə 150 məktəb, 60 tibb mərkəzi və uşaq bağçası inşa olunmuşdur.
Soydaşlarımızın işlə təmin olunması istiqamətində də lazımi addımlar atılmışdır. Son 13 ildə 400 min qaçqın və məcburi köçkün işlə təmin olunmuşdur. Ölkə ərazisindəki bütün çadır düşərgələri artıq ləğv olunub və orada məskunlaşan məcburi köçkün ailələri yeni salınmış qəsəbələrə köçürülmüşdür. Dövlət Proqramında bu istiqamətdə həyata keçirilən tədbirlərin icrası üçün bütövlükdə 6 milyard manatdan çox vəsait ayrılmışdır. Dünyanın bir sıra aparıcı beynəlxalq təşkilatları, o cümlədən BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komissarlığı Azərbaycanda qaçqınlara və məcburi köçkünlərə göstərilən qayğını çox yüksək qiymətləndirir və bir çox hallarda ölkəmizi bu sahədə nümunəvi ölkə adlandırırlar.
Görülən işlərlə yanaşı, hələ də ağır vəziyyətdə, qəzalı və yararsız binalarda kifayət qədər çox məcburi köçkün ailəsi yaşayır. Prezidentin göstərişi ilə hər il Dövlət Neft Fondundan yeni qəsəbələrin salınması üçün vəsait ayrılır. Bu il də bu məqsədlərə vəsait ayrılıb. Lakin bu sahədə işlərin sürətləndirilməsi üçün əlavə və təxirəsalınmaz addımlar atılmalıdır. Bakı və Sumqayıt şəhərlərində yararsız, qəzalı binalarda yaşayan bütün köçkün ailələri tezliklə yeni mənzillərə köçürülməlidir. Bu məqsədlə əlavə vəsait ayrılmalıdır, binaların inşası üçün ərazi müəyyənləşdirilməlidir və tezliklə binaların inşası başlamalıdır.
Bununla yanaşı, Bakı və Sumqayıt şəhərlərində tikilmiş yeni binalarda köçkün ailələrini yerləşdirmək üçün mənzillər alınmalıdır. Qarşımızda duran məqsəd qəzalı binalarda yaşayan bütün köçkünləri bu il və gələn il ərzində yeni mənzillərlə təmin etməkdir. İndi sizin diqqətinizə bu sahədə görülən işlər barədə qısa bir təqdimat çatdırırıq.
Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva müşavirəyə yekun vurub:
- Mən bir daha qeyd etmək istərdim, hamımıza aydındır ki, bu məsələni qısa zamanda tam gücümüzlə həll etmək üçün birgə çalışmalıyıq. Bu məsələ dövlətimizin fəaliyyətinin ən prioritet istiqamətlərindən biridir. Baxmayaraq ki, bu günədək bir çox işlər həyata keçirilib, hələ də problemlər çoxdur. Bugünkü çıxışlarda biz bu barədə yenidən eşitdik.
Burada Hacıbala müəllim bağçalarla bağlı bir mövzuya toxundu. Bizim böyük toplantıdan sonra doğrudan da bu sahədə böyük işlər aparıldı, Bakı şəhərində, paytaxtın müxtəlif rayonlarında bir çox yeni uşaq bağçaları inşa olundu. Mən açılışlarda iştirak edirəm, lakin çox müasir, gözəl, rahat bağçalarda bəzi hallarda uşaqların sayı azdır. Yəni, daha çox uşaq qəbul etməyə imkan var, amma maliyyə ilə bağlı olan problemlərə görə bağçalar tam gücü ilə çalışmırlar. Ona görə bu məsələni tezliklə həll etmək üçün Maliyyə Nazirliyi və Bakı Şəhər İcra Hakimiyyəti arasında işçi qrup yaradılmalı və bu məsələ qısa zamanda həllini tapmalıdır. Bununla da biz həm qənaət edəcəyik, yeni bağçalar tikməyə ehtiyac olmayacaq, həm də tələbatın bir qismini ödəyə biləcəyik.
Bu gün bizim qarşımızda duran əsas məqsəd dörd min köçkün ailəsini yeni mənzillə təmin etməkdir. Söhbət Bakı və Sumqayıt şəhərlərində məskunlaşan köçkün ailələrindən gedir. Dediyim kimi, biz işlərimizi iki istiqamətdə qurmalıyıq. Yeni mənzillər, yeni binalar tikilməlidir və inşa olunan yeni binalar keyfiyyət standartlarına tam cavab verməlidir.
Bakı Şəhər İcra Hakimiyyəti və Sumqayıt Şəhər İcra Hakimiyyəti ərazilər ayırmalıdır. Bildiyimə görə, Sumqayıtda ərazi var. Lazımi infrastruktur və kommunikasiya xətləri dövlət dəstəyi ilə çəkilməlidir. Əlbəttə, bütün bu işlər əlavə vəsait tələb edir. Bu vəsait tezliklə ayrılmalıdır. Ən qəzalı, ən ağır vəziyyətdə olan binalarda yaşayan köçkün ailələri tezliklə yeni binalara köçürülməlidir. Bununla yanaşı, Bakıda və Sumqayıtda artıq inşa edilmiş və mənzilləri boş olan təzə binalar var. Bu binalarda köçkünlər üçün mənzillər alınmalıdır. Müvafiq dövlət orqanları - Prezident Administrasiyası, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsi, Bakı Şəhər İcra Hakimiyyəti və Sumqayıt Şəhər İcra Hakimiyyəti arasında koordinasiya yaradılmalıdır. Bu, bizim ümumi işimizdir və tezliklə lazımi addımlar atmalıyıq.
Qaçqınların və məcburi köçkünlərin işlə təminatı barədə. Dediyim kimi, son 13 il ərzində 400 minə yaxın məcburi köçkün işlə təmin olunmuşdur. Amma yenə də bu sahədə problemlər var. Ona görə də rayon icra hakimiyyətləri bu barədə düşünsünlər, bəlkə kiçik biznes, ya kiçik müəssisələr barədə təkliflər hazırlasınlar. Bildiyiniz kimi, Prezidentin göstərişi ilə işsizlik problemini aradan qaldırmaq üçün böyük vəsait ayrılıb, iş yerləri yaradılıb. İş yerlərinə daha çox əhalinin bu təbəqəsindən insanları cəlb etmək lazımdır.
Biz hamımız əminik ki, Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi öz ədalətli həllini tapacaq. Ölkəmizin ərazi bütövlüyü bərpa olunacaq, bütün məcburi köçkünlər və qaçqınlar öz doğma yurdlarına qayıdacaqlar. Bu gün onları yerləşdirmək üçün tikilən binalar, salınan qəsəbələr, alınan mənzillər onların müvəqqəti ünvanıdır. Reallıqlar bundan ibarətdir. Bu gün bizim məqsədimiz bu insanları normal yaşayış yeri və işlə təmin etməkdir. Mən bu işdə hər birinizə uğurlar arzulayıram. Çox sağ olun.

On March 9, a sitting, chaired by Azerbaijan’s First Vice-president Mehriban Aliyeva, took place to address the issues associated with the resettlement of refugee and IDP families temporarily settled in hostels of Baku and Sumgait cities.
- Dear sitters.
I welcome each of you to this sitting. Today’s sitting is dedicated to issues concerning refugees and IDPs.
Solution of issues facing our fellow citizens forced out of their homelands have been the focus of attention of the Azerbaijani state for over 20 years. One of the first resolutions that Mister Ilham Aliyev signed in 2004 as president was associated with the State Programme on improving the living conditions of refugees and IDPs and providing them with jobs. Amendments were approved to this Programme in 2007 and 2011. In accordance with the state programme, necessary actions are being implemented to ensure step-by-step solution of social, educational, employment, living and healthcare issues of the refugees and IDPs.
As you know, some 100 modern dwelling complexes were built in regions for refugees and IDPs, and 250 thousand of them were provided with new apartments. 150 schools, 60 medical centres and kindergartens were constructed in these settlements.
Necessary actions are taken also towards providing our fellow citizens with jobs. In the course of the last 13 years, 400 thousand refugees and IDPs were provided with jobs. All tent camps on the country’s territory have already been removed and IDP families living there resettled into newly built settlements. Over 6 billion Manats have been allocated for the implementation of the actions out set out in the State Programme. A series of leading international organizations, including UN’s High Commissioner for Refugees (UNHCR) highly appreciated the care shown towards refugees and IDPs in Azerbaijan, and called our country as an exemplary country in this sphere.
Although a lot of work has been done, there are still many families that are living in poor conditions, in buildings fallen into emergency condition. Following the President’s instruction, funds are allocated each year from the State Oil Fund to finance construction of new settlements. This year too funds were allocated for this purpose. However, additional and urgent actions should be taken in order to speed up the works in this direction. All refugee and IDP families living in unfit buildings with emergency condition in Baku and Sumgait cities should be resettled into new apartments. Additional funds and a territory should be allocated for this purpose, and construction of the buildings should start soon.
Moreover, apartments should be purchased in new buildings constructed in Baku and Sumgait cities to resettle refugee and IDP families. We aim to provide all refugees and IDPs living in building with emergency condition with new apartments. Now you will be shown a short presentation of the works done in this area.
- I want to once more note, which is obvious to all of us, that we have to join our efforts and work with all our strength to solve this issue once for all, in a short time span. This issue is one of the priority directions in our state’s activity. Although a lot of work has been done to date, there are still problems waiting for their solution. In today’s speeches, we again heard about these issues.
Hajibala muallim touched upon the topic associated with kindergartens. After our big assembly, a lot of work have been carried out in this area. A number of new kindergartens were constructed in Baku city and various districts of the capital. I attend inaugurations. Unfortunately, sometimes the number of children in very modern, nice and comfortable kindergartens is little. Although there is a possibility to admit more children, kindergartens cannot function with all their capacity due to financial problems. Therefore, in order to solve this issue in the near future, a task force should be established between the Finance Ministry and the Baku City Executive Authority, and the issue should soon be solved, whereby we will both save money, i.e. there will be no need to build new kindergartens, and be able to meet part of the requirement.
The primary objective facing us today is to provide four thousand refugee and IDP families with new apartments. We are talking about such families temporarily settled in Baku and Sumgait cities. As I said, we have to build our works in two directions. New apartments, houses should be constructed, and newly constructed buildings should fully comply with quality standards.
The Baku City Executive Authority and Sumgait City Executive Authority should allocate territories. As far as I’m informed, there is such a territory in Sumgait. Necessary infrastructure and utility lines should be built with the state’s support. Of course, all these works require additional funds. These funds should soon be allocated with no delay. Families living in emergency condition, with the gravest condition, should be resettled into new buildings. Moreover, there are new buildings in Baku and Sumgait with unoccupied apartments. Apartments should be purchased in these buildings for refugee and IDP families. Coordination should be established between appropriate state bodies – the Presidential Administration, the State Committee for Refugee and IDP Affairs, the Baku City Executive Authority and Sumgait City Executive Authority. This is our common cause, and necessary steps will be taken soon.
As regards the provision of refugees and IDPs with jobs, as I said, some 400 thousand refugees and IDPs were provided with jobs in the last thirteen years. However, there are still problems in this field. Therefore, district executive authorities should think about this. Proposals may be put forward on establishing small businesses. As you know, following the President’s instruction, large amount of funds were allocated, aiming to remove the unemployment issue, and new jobs were created. People from this stratum of the population should be attracted to work places most.
We all are sure that the Armenia-Azerbaijan, Daghlyg Garabagh conflict will find its just solution. Our country’s territorial integrity will be restored, all IDPs and refugees will return to their homelands. Buildings being constructed, settlements created today to settle them, apartments purchased for them are their temporary addresses. This is how the reality looks like. Today, our objective is to provide these people with normal living places and jobs. I wish each of you successes in this job. Thank you very much.