Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın sədrliyi ilə müşavirə
Martın 9-da Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın sədrliyi ilə Bakı və Sumqayıt şəhərlərinin yataqxanalarında müvəqqəti məskunlaşmış qaçqın və məcburi köçkün ailələrinin köçürülməsinə həsr olunmuş müşavirə keçirilib.
Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva müşavirədə çıxış edib:
- Hörmətli müşavirə iştirakçıları.
Sizin hər birinizi salamlayıram. Bugünkü görüşümüz qaçqınların və məcburi köçkünlərin probleminin həllinə həsr olunub.
Doğma torpaqlarından didərgin düşmüş soydaşlarımızın üzləşdiyi ağır problemlərin həlli artıq 20 ildən çoxdur ki, Azərbaycan dövlətinin diqqət mərkəzindədir. Cənab İlham Əliyevin Prezident kimi imzaladığı ilk sərəncamlarından biri 2004-cü ildə qaçqınların və məcburi köçkünlərin yaşayış şəraitinin yaxşılaşdırılması və məşğulluğun artırılması üzrə Dövlət Proqramı ilə bağlı olmuşdur. 2007-ci və 2011-ci illərdə həmin proqrama əlavələr təsdiqlənmişdir. Dövlət Proqramına uyğun olaraq, qaçqın və məcburi köçkün soydaşlarımızın sosial, təhsil, məşğulluq, yaşayış və tibbi təminatına uyğun olan lazımi tədbirlər mərhələlərlə həyata keçirilir.
Bildiyiniz kimi, bölgələrdə məcburi köçkünlər üçün 100-ə yaxın müasir yaşayış kompleksi salınmış, 250 min köçkün yeni mənzillə təmin olunmuşdur. Salınan müasir qəsəbələrdə 150 məktəb, 60 tibb mərkəzi və uşaq bağçası inşa olunmuşdur.
Soydaşlarımızın işlə təmin olunması istiqamətində də lazımi addımlar atılmışdır. Son 13 ildə 400 min qaçqın və məcburi köçkün işlə təmin olunmuşdur. Ölkə ərazisindəki bütün çadır düşərgələri artıq ləğv olunub və orada məskunlaşan məcburi köçkün ailələri yeni salınmış qəsəbələrə köçürülmüşdür. Dövlət Proqramında bu istiqamətdə həyata keçirilən tədbirlərin icrası üçün bütövlükdə 6 milyard manatdan çox vəsait ayrılmışdır. Dünyanın bir sıra aparıcı beynəlxalq təşkilatları, o cümlədən BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komissarlığı Azərbaycanda qaçqınlara və məcburi köçkünlərə göstərilən qayğını çox yüksək qiymətləndirir və bir çox hallarda ölkəmizi bu sahədə nümunəvi ölkə adlandırırlar.
Görülən işlərlə yanaşı, hələ də ağır vəziyyətdə, qəzalı və yararsız binalarda kifayət qədər çox məcburi köçkün ailəsi yaşayır. Prezidentin göstərişi ilə hər il Dövlət Neft Fondundan yeni qəsəbələrin salınması üçün vəsait ayrılır. Bu il də bu məqsədlərə vəsait ayrılıb. Lakin bu sahədə işlərin sürətləndirilməsi üçün əlavə və təxirəsalınmaz addımlar atılmalıdır. Bakı və Sumqayıt şəhərlərində yararsız, qəzalı binalarda yaşayan bütün köçkün ailələri tezliklə yeni mənzillərə köçürülməlidir. Bu məqsədlə əlavə vəsait ayrılmalıdır, binaların inşası üçün ərazi müəyyənləşdirilməlidir və tezliklə binaların inşası başlamalıdır.
Bununla yanaşı, Bakı və Sumqayıt şəhərlərində tikilmiş yeni binalarda köçkün ailələrini yerləşdirmək üçün mənzillər alınmalıdır. Qarşımızda duran məqsəd qəzalı binalarda yaşayan bütün köçkünləri bu il və gələn il ərzində yeni mənzillərlə təmin etməkdir. İndi sizin diqqətinizə bu sahədə görülən işlər barədə qısa bir təqdimat çatdırırıq.
Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva müşavirəyə yekun vurub:
- Mən bir daha qeyd etmək istərdim, hamımıza aydındır ki, bu məsələni qısa zamanda tam gücümüzlə həll etmək üçün birgə çalışmalıyıq. Bu məsələ dövlətimizin fəaliyyətinin ən prioritet istiqamətlərindən biridir. Baxmayaraq ki, bu günədək bir çox işlər həyata keçirilib, hələ də problemlər çoxdur. Bugünkü çıxışlarda biz bu barədə yenidən eşitdik.
Burada Hacıbala müəllim bağçalarla bağlı bir mövzuya toxundu. Bizim böyük toplantıdan sonra doğrudan da bu sahədə böyük işlər aparıldı, Bakı şəhərində, paytaxtın müxtəlif rayonlarında bir çox yeni uşaq bağçaları inşa olundu. Mən açılışlarda iştirak edirəm, lakin çox müasir, gözəl, rahat bağçalarda bəzi hallarda uşaqların sayı azdır. Yəni, daha çox uşaq qəbul etməyə imkan var, amma maliyyə ilə bağlı olan problemlərə görə bağçalar tam gücü ilə çalışmırlar. Ona görə bu məsələni tezliklə həll etmək üçün Maliyyə Nazirliyi və Bakı Şəhər İcra Hakimiyyəti arasında işçi qrup yaradılmalı və bu məsələ qısa zamanda həllini tapmalıdır. Bununla da biz həm qənaət edəcəyik, yeni bağçalar tikməyə ehtiyac olmayacaq, həm də tələbatın bir qismini ödəyə biləcəyik.
Bu gün bizim qarşımızda duran əsas məqsəd dörd min köçkün ailəsini yeni mənzillə təmin etməkdir. Söhbət Bakı və Sumqayıt şəhərlərində məskunlaşan köçkün ailələrindən gedir. Dediyim kimi, biz işlərimizi iki istiqamətdə qurmalıyıq. Yeni mənzillər, yeni binalar tikilməlidir və inşa olunan yeni binalar keyfiyyət standartlarına tam cavab verməlidir.
Bakı Şəhər İcra Hakimiyyəti və Sumqayıt Şəhər İcra Hakimiyyəti ərazilər ayırmalıdır. Bildiyimə görə, Sumqayıtda ərazi var. Lazımi infrastruktur və kommunikasiya xətləri dövlət dəstəyi ilə çəkilməlidir. Əlbəttə, bütün bu işlər əlavə vəsait tələb edir. Bu vəsait tezliklə ayrılmalıdır. Ən qəzalı, ən ağır vəziyyətdə olan binalarda yaşayan köçkün ailələri tezliklə yeni binalara köçürülməlidir. Bununla yanaşı, Bakıda və Sumqayıtda artıq inşa edilmiş və mənzilləri boş olan təzə binalar var. Bu binalarda köçkünlər üçün mənzillər alınmalıdır. Müvafiq dövlət orqanları - Prezident Administrasiyası, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsi, Bakı Şəhər İcra Hakimiyyəti və Sumqayıt Şəhər İcra Hakimiyyəti arasında koordinasiya yaradılmalıdır. Bu, bizim ümumi işimizdir və tezliklə lazımi addımlar atmalıyıq.
Qaçqınların və məcburi köçkünlərin işlə təminatı barədə. Dediyim kimi, son 13 il ərzində 400 minə yaxın məcburi köçkün işlə təmin olunmuşdur. Amma yenə də bu sahədə problemlər var. Ona görə də rayon icra hakimiyyətləri bu barədə düşünsünlər, bəlkə kiçik biznes, ya kiçik müəssisələr barədə təkliflər hazırlasınlar. Bildiyiniz kimi, Prezidentin göstərişi ilə işsizlik problemini aradan qaldırmaq üçün böyük vəsait ayrılıb, iş yerləri yaradılıb. İş yerlərinə daha çox əhalinin bu təbəqəsindən insanları cəlb etmək lazımdır.
Biz hamımız əminik ki, Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi öz ədalətli həllini tapacaq. Ölkəmizin ərazi bütövlüyü bərpa olunacaq, bütün məcburi köçkünlər və qaçqınlar öz doğma yurdlarına qayıdacaqlar. Bu gün onları yerləşdirmək üçün tikilən binalar, salınan qəsəbələr, alınan mənzillər onların müvəqqəti ünvanıdır. Reallıqlar bundan ibarətdir. Bu gün bizim məqsədimiz bu insanları normal yaşayış yeri və işlə təmin etməkdir. Mən bu işdə hər birinizə uğurlar arzulayıram. Çox sağ olun.

Совещание под председательством Первого вице-президента Мехрибан Алиевой
Приветствую всех вас. Сегодняшняя наша встреча посвящена решению проблемы беженцев и вынужденных переселенцев.
Уже более 20 лет решение тяжелых проблем, с которыми столкнулись наши соотечественники, изгнанные из родных земель, находится в центре внимания Азербайджанского государства. Одно из первых распоряжений, подписанных господином Ильхамом Алиевым как Президентом в 2004 году, было связано с Государственной программой по улучшению условий жизни и повышению занятости беженцев и вынужденных переселенцев. В 2007 и 2011 годах были утверждены дополнения к этой программе. В соответствии с Государственной программой поэтапно осуществляются необходимые меры, связанные с социальным, жилищным и медицинским обеспечением наших соотечественников – беженцев и вынужденных переселенцев, обеспечением их занятости и образованием.
Как вам известно, в регионах для вынужденных переселенцев возведено около 100 современных жилых комплексов, 250 тысяч переселенцев обеспечены новыми квартирами. В возведенных современных поселках построены 150 школ, 60 медицинских центров и детских садов.
Были предприняты необходимые шаги и по трудоустройству наших соотечественников. За последние 13 лет работой обеспечены 400 тысяч беженцев и вынужденных переселенцев. Все палаточные лагеря на территории страны уже ликвидированы, а размещенные там семьи вынужденных переселенцев переехали в новые поселки. В Государственной программе на реализацию мер в этом направлении выделено в целом более 6 миллиардов манатов. Ряд ведущих международных организаций мира, в том числе Верховный комиссариат ООН по делам беженцев, очень высоко оценивают заботу, проявляемую в Азербайджане о беженцах и вынужденных переселенцах, и во многих случаях называют нашу страну образцовой страной в этой области.
Несмотря на проделанную работу, достаточно много семей вынужденных переселенцев все еще проживает в тяжелом положении, в аварийных и непригодных зданиях. По указанию Президента из Государственного нефтяного фонда ежегодно выделяются средства на возведение новых поселков. Средства на эти цели выделены и в этом году. Однако для ускорения работы в этой области необходимо предпринять дополнительные и неотложные шаги. Все семьи переселенцев, проживающие в непригодных, аварийных зданиях в городах Баку и Сумгайыт, в скором времени должны быть переселены в новые квартиры. С этой целью необходимо выделить дополнительные средства, определить территорию для строительства зданий и в скором времени начать их строительство.
Наряду с этим, необходимо приобрести квартиры для размещения семей беженцев в новых зданиях, построенных в городах Баку и Сумгайыт. Перед нами стоит цель обеспечить в нынешнем и следующем годах всех переселенцев, проживающих в аварийных зданиях, новыми квартирами. Доводим сейчас до вашего внимания краткую презентацию о работе, проделанной в этой области.
Первый вице-президент Азербайджанской Республики Мехрибан Алиева подвела итоги совещания:
- Я хочу еще раз отметить, всем понятно, что мы должны вместе работать в полную силу для того, чтобы решить этот вопрос за короткое время. Этот вопрос является одним из самых приоритетных направлений деятельности нашего государства. Хотя на сегодняшний день проделана большая работа, проблем все еще много. Мы вновь услышали об этом в сегодняшних выступлениях.
Гаджибала муаллим коснулся здесь темы, связанной с детскими садами. После проведенного нами расширенного заседания в этой области действительно была проделана большая работа, в Баку, различных районах столицы построено много новых детских садов. Я принимаю участие в церемониях открытия. Однако в современных, красивых, комфортных садах порой мало детей. То есть можно принять больше детей, но из-за финансовых проблем детские сады не работают в полную силу. Поэтому для скорейшего решения данного вопроса необходимо создать рабочую группу между Министерством финансов и Исполнительной властью города Баку, и вопрос должен быть решен за короткое время. Тем самым мы и сэкономим, то есть не придется строить новые детские сады, и сможем обеспечить часть потребностей.
Основная цель, стоящая сегодня перед нами, - обеспечить четыре тысячи семей переселенцев новыми квартирами. Речь идет о семьях переселенцев, проживающих в городах Баку и Сумгайыт. Как я уже сказала, мы должны построить работу в двух направлениях. Должны быть построены новые квартиры, новые дома, причем новые здания полностью должны отвечать стандартам качества.
Исполнительная власть города Баку и Исполнительная власть города Сумгайыт должны выделить территории. Насколько мне известно, в Сумгайыте территория есть. При поддержке государства должна быть создана необходимая инфраструктура и проложены коммуникационные линии. Конечно, вся эта работа требует дополнительных средств. Эти средства в скором времени должны быть выделены. Семьи переселенцев, проживающие в самых аварийных, находящихся в непригодном состоянии зданиях, необходимо поскорее переселить в новые здания. Наряду с этим, в Баку и Сумгайыте есть уже построенные новые здания с пустующими квартирами. В этих зданиях должны быть приобретены квартиры для переселенцев. Необходимо наладить координацию между соответствующими государственными органами – Администрацией Президента, Государственным комитетом по делам беженцев и вынужденных переселенцев, Исполнительной властью города Баку и Исполнительной властью города Сумгайыт. Это – наше общее дело, и мы должны как можно скорее предпринять необходимые шаги.
О трудоустройстве беженцев и вынужденных переселенцев. Как я уже сказала, за последние 13 лет работой были обеспечены около 400 тысяч вынужденных переселенцев. Но в этой области все еще имеются проблемы. Поэтому исполнительной власти районов следует подумать об этом, может, имеет смысл подготовить предложения о малом бизнесе или малых предприятиях. Как вам известно, по указанию Президента для устранения проблемы безработицы выделены крупные средства, созданы рабочие места. На рабочие места необходимо привлекать больше людей из этой части населения.
Все мы уверены в том, что армяно-азербайджанский, нагорно-карабахский конфликт найдет справедливое решение. Территориальная целостность нашей страны будет восстановлена, все вынужденные переселенцы и беженцы вернутся к родным очагам. Построенные сегодня для их размещения здания, возведенные поселки, приобретенные квартиры - их временный адрес. Реальность заключается в этом. Сегодня наша цель – обеспечить этих людей нормальным жильем и работой. Желаю каждому из нас успехов в этом деле. Большое спасибо.