ISESCO-nun baş direktoru Əbdüləziz Osman əl-Tuveycri ilə görüş
27.04.2007Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, YUNESKO-nun və İSESKO-nun Xoşməramlı səfiri, Milli Məclisin deputatı Mehriban xanım Əliyeva aprelin 27-də İSESKO-nun Baş direktoru Əbdüləziz bin Osman əl-Tuveycri ilə görüşmüşdür.
Mehriban xanım 51 müsəlman dövlətinin təmsil olunduğu nüfuzlu beynəlxalq mədəni-humanitar qurum olan İslam Ölkələri Elm, Təhsil və Mədəniyyət Təşkilatının - İSESKO-nun rəhbərini salamlayaraq, onun yenidən Azərbaycana gəlməsindən məmnunluğunu söylədi. Dövlətimizin yüksək mükafatı - “Şöhrət” ordeni ilə təltif edilməsi münasibətilə Baş direktoru təbrik edən Mehriban xanım Əliyeva özünün də Xoşməramlı səfiri olduğu İSESKO-nun dünyada nüfuzunun getdikcə artmasından, islam ölkələrində gördüyü genişmiqyaslı işlərdən qürur duyduğunu bildirdi.
Səmimi qəbula və xoş sözlərə görə təşəkkür edən İSESKO-nun Baş direktoru Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevlə görüşünün böyük təsir bağışladığını, rəhbərlik etdiyi təşkilatın ölkəmizlə əməkdaşlığa xüsusi önəm verdiyini, Heydər Əliyev Fondu ilə əlaqələrin genişlənməsindən məmnunluğunu vurğuladı. Fondun elm, təhsil, mədəniyyət və digər sahələrdə həyata keçirdiyi layihələri yüksək qiymətləndirən Əbdüləziz bin Osman əl-Tuveycri İSESKO-nun ilk qadın Xoşməramlı səfiri kimi Mehriban xanımın bu şərəfli missiyanın yerinə yetirilməsində şəxsi nümunə göstərdiyini bildirdi.
Sonra Mehriban xanım Əliyeva və Əbdüləziz bin Osman əl-Tuveycri Heydər Əliyev Fondu ilə İSESKO arasında əməkdaşlıq haqqında Protokol imzaladılar.
5 il müddətinə əməkdaşlığın əsas prinsiplərini tənzimləyən Protokol elm, mədəniyyət, təhsil sahəsində əlaqələrin inkişafını, birgə layihələrin işlənib həyata keçirilməsini, fəaliyyətin əlaqələndirilməsini nəzərdə tutur.
İSESKO-nun Baş direktoru və onu müşayiət edən nümayəndələr Azərbaycanın birinci xanımı ilə xatirə şəkli çəkdirdilər.

27.04.2007Mrs Mehriban Aliyeva, President of Heydar Aliyev Foundation, Goodwill Ambassador of UNESCO and ISESCO, MP, met on April 27 with Director General of ISESCO Abdulaziz bin Othman al-Tuveyjri.
Greeting the head of ISESCO – Islamic Countries Education, Science and Culture Organization, an influential international cultural-humanitarian organization bringing together 51 Muslim states, Mrs Aliyeva expressed pleasure of seeing him again in Azerbaijan. Congratulating the director general on being awarded the Shohret Order, high prize of Azerbaijan, Mehriban Aliyeva expressed her pride of growing prestige of ISESCO in which she is goodwill ambassador, large-scale works it implements in Islamic world.
Thanking for warm welcome and sincere words Director General of ISESCO expressed his deep impression of meeting with President of Azerbaijan Ilham Aliyev, noted the Organization he leads attaches great importance to cooperation with Azerbaijan, expressed pleasure of expansion of ties with Heydar Aliyev Foundation. Highly valuing the projects the Foundation realizes in field of science, education, culture and other spheres Abdulaziz bin Othman al-Tuveyjri he noted as first woman Goodwill Ambassador of ISESCO Mrs Mehriban Aliyeva shows personal sample in implementation of this honorable mission.
Then, Mrs Mehriban Aliyeva and Abdulaziz bin Othman al-Tuveyjri signed Cooperation Protocol between Heydar Aliyev Foundation and ISESCO.
The Protocol, regulating major principles of cooperation for 5 years, envisages development of ties in field of science, education and culture, development and realization of joint projects, coordination of actions.