ISESCO-nun baş direktoru Əbdüləziz Osman əl-Tuveycri ilə görüş
27.04.2007Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, YUNESKO-nun və İSESKO-nun Xoşməramlı səfiri, Milli Məclisin deputatı Mehriban xanım Əliyeva aprelin 27-də İSESKO-nun Baş direktoru Əbdüləziz bin Osman əl-Tuveycri ilə görüşmüşdür.
Mehriban xanım 51 müsəlman dövlətinin təmsil olunduğu nüfuzlu beynəlxalq mədəni-humanitar qurum olan İslam Ölkələri Elm, Təhsil və Mədəniyyət Təşkilatının - İSESKO-nun rəhbərini salamlayaraq, onun yenidən Azərbaycana gəlməsindən məmnunluğunu söylədi. Dövlətimizin yüksək mükafatı - “Şöhrət” ordeni ilə təltif edilməsi münasibətilə Baş direktoru təbrik edən Mehriban xanım Əliyeva özünün də Xoşməramlı səfiri olduğu İSESKO-nun dünyada nüfuzunun getdikcə artmasından, islam ölkələrində gördüyü genişmiqyaslı işlərdən qürur duyduğunu bildirdi.
Səmimi qəbula və xoş sözlərə görə təşəkkür edən İSESKO-nun Baş direktoru Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevlə görüşünün böyük təsir bağışladığını, rəhbərlik etdiyi təşkilatın ölkəmizlə əməkdaşlığa xüsusi önəm verdiyini, Heydər Əliyev Fondu ilə əlaqələrin genişlənməsindən məmnunluğunu vurğuladı. Fondun elm, təhsil, mədəniyyət və digər sahələrdə həyata keçirdiyi layihələri yüksək qiymətləndirən Əbdüləziz bin Osman əl-Tuveycri İSESKO-nun ilk qadın Xoşməramlı səfiri kimi Mehriban xanımın bu şərəfli missiyanın yerinə yetirilməsində şəxsi nümunə göstərdiyini bildirdi.
Sonra Mehriban xanım Əliyeva və Əbdüləziz bin Osman əl-Tuveycri Heydər Əliyev Fondu ilə İSESKO arasında əməkdaşlıq haqqında Protokol imzaladılar.
5 il müddətinə əməkdaşlığın əsas prinsiplərini tənzimləyən Protokol elm, mədəniyyət, təhsil sahəsində əlaqələrin inkişafını, birgə layihələrin işlənib həyata keçirilməsini, fəaliyyətin əlaqələndirilməsini nəzərdə tutur.
İSESKO-nun Baş direktoru və onu müşayiət edən nümayəndələr Azərbaycanın birinci xanımı ilə xatirə şəkli çəkdirdilər.

Встреча с генеральным директором ИСЕСКО Абдулазизом Османом аль-Тувейджри
27.04.200727 апреля президент Фонда Гейдара Алиева, посол доброй воли ЮНЕСКО и ИСЕСКО, депутат Милли Меджлиса Мехрибан ханум Алиева встретилась с генеральным директором ИСЕСКО Абдельазизом бен Османом аль-Тувейджри.
Приветствовав руководителя Организации по науке, образованию и культуре исламских стран - ИСЕСКО, авторитетной международной культурно-гуманитарной структуры, в которой представлено 51 мусульманское государство, Мехрибан ханум, выразила удовлетворение в связи с тем, что он вновь посетил Азербайджан. Поздравив генерального директора по случаю награждения его высокой наградой Азербайджана - орденом «Слава», Мехрибан ханум Алиева сказала, что испытывает чувство гордости за растущий в мире авторитет ИСЕСКО, Послом доброй воли которой она является, широкомасштабную работу, которую эта организация осуществляет в исламских странах.
Поблагодарив за теплый прием и добрые слова, генеральный секретарь ИСЕСКО подчеркнул, что встреча с Президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым произвела на него большое впечатление. Он отметил, что руководимая им организация придает важное значение сотрудничеству с Азербайджаном, выразил удовлетворение расширением связей ИСЕСКО с Фондом Гейдара Алиева. Высоко оценив осуществляемые Фондом проекты в сфере науки, образования, культуры и др., Абдельазиз бен Осман аль-Тувейджри сказал, что Мехрибан ханум, как первая женщина-посол доброй воли ИСЕСКО, показывает личный пример в выполнении этой почетной миссии.
Затем Мехрибан ханум Алиева и Абдельазиз бен Осман аль-Тувейджри подписали Протокол о сотрудничестве между Фондом Гейдара Алиева и ИСЕСКО.
Документ, определяющий основные принципы сотрудничества на 5 лет, предусматривает развитие связей в сфере науки, культуры, образования, разработку и реализацию совместных проектов, координацию деятельности.
Генеральный директор ИСЕСКО и сопровождающие его лица сфотографировались на память с первой леди Азербайджана.