Vatikanda Müqəddəs Marçellinio və Pietro katakombalarının açılışı
23.02.20162016-cı il fevralın 23-də Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə Vatikanda bərpa edilən Müqəddəs Marçellinio və Pietro katakombalarının açılışı olub.
- Əziz mərasim iştirakçıları, ilk növbədə mən sizin hər birinizi salamlayıram. Bugün bu mərasimdə bizimlə olduğunuza görə sizə dərin minnətdarlığımı bildirirəm.
Mən layihənin belə gözəl təqdimatına görə sizə təşəkkür edirəm. Çox ətraflı və maraqlı təqdimat oldu. Heydər Əliyev Fondu haqqında və mənim fəaliyyətim barədə deyilən sözlərə görə dərin minnətdarlığımı bildirirəm. Azərbaycan ilə Müqəddəs Taxt-Tac arasında çox geniş qardaşlıq, dostluq, əməkdaşlıq qurulub. Heydər Əliyev Fondu ilə Vatikanın Mədəniyyət Nazirliyi arasında son illər humanitar sahədə olan əməkdaşlıq ümumi əməkdaşlığımızın bir hissəsidir. Mən bu əməkdaşlığın qurulmasında kardinal Ravaziyə xüsusi minnətdarlığımı bildirmək istəyirəm. Son illər keçirilən bütün tədbirləri yenidən sadalayaraq təkrarlamaq istəmirəm, amma qeyd etmək istəyirəm ki, bu əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsində hörmətli kardinal Ravazinin xüsusi rolu vardır. Müqəddəs Marçellinio və Pietro katakombalarının bərpası məsələsini də məhz kardinal Ravazi təklif etdi və biz bu layihəni birlikdə sona çatdırdıq. 2014-cü ildə mənə həmin katakombaları görmək nəsib oldu və unudulmaz hisslər keçirdim. Orada aparılan bərpa işləri ilə tanış oldum və həm müasir texnologiyalardan istifadə edildiyini, həm də orada işləyən insanların çox incə əl işlərini gördüm. Fürsətdən istifadə edərək katakombaların bərpasında əməyi olan hər bir insana, xüsusilə də professor Biskontiyə dərin minnətdarlığımı bildirirəm.
Hörmətli dostlar, Azərbaycan əsrlər boyu müxtəlif mədəniyyətlərin və sivilizasiyaların təmas və ünsiyyət məkanı olmuşdur. Asiya ilə Avropa arasında yerləşən ölkəmizin mədəni müxtəlifliyinə bu coğrafi yerləşmə öz təsirini göstərib. Tarix boyu bu qədim torpaqda müxtəlif dinlərin, mədəniyyətlərin, etnik qrupların nümayəndələri sülh, qardaşlıq və hörmət şəraitində yaşayıblar. Minilliklərlə formalaşan bu ab-hava Azərbaycan cəmiyyətində qorunub saxlanılıb.
Azərbaycan bu gün çoxmillətli, çoxkonfessiyalı ölkədir və yenə də tolerantlıq və dözümlülük ideyaları cəmiyyətdə çox güclüdür. Ölkəmizdə heç vaxt dini zəmində qarşıdurma olmayıb və olmayacaq. Azərbaycan dövlətinin siyasəti ondan ibarətdir ki, dini münasibətlər çox sağlam zəmində qurulub. Biz bütün dini tədbirləri, bayramları birgə keçiririk. Bizim din xadimlərimiz hər zaman birlik nümayiş etdirir. Əlbəttə, cəmiyyətdə hökm sürən tolerantlıq və dözümlülük ab-havası Azərbaycan xalqının yaşam tərzidir.
Əfsuslar olsun ki, son zamanlar dinlərarası münasibətlərdə böhran yaşayır. Biz islamofobiya, ksenofobiya, antisemitizm kimi meyillərin güclənməsini görürük. Dini zəmində qanlı toqquşmalar, münaqişələr baş verir. Minlərlə günahsız insan həlak olur, milyonlarla insan öz doğma yurdlarını tərk edib qaçqın və məcburi köçkün həyatı sürməyə məcbur qalır. Eyni zamanda, sərhədlər bağlanır, antimiqrant meyilləri güclənir. Əminəm, bu hallar bizim hər birimizi narahat edir və bu gün Azərbaycanın dünyaya mesajı ondan ibarətdir ki, multikulturalizm mümkündür. Azərbaycanda müşahidə olunduğu kimi, müxtəlif dinlərə və millətlərə mənsub olan insanlar, müxtəlif mədəniyyətlərin nümayəndələri birgə sülh və qardaşlıq şəraitində yaşaya bilərlər. Azərbaycan müsəlman aləminin ayrılmaz bir hissəsidir. Eyni zamanda, bizi Avropa ölkələri ilə güclü əlaqələr birləşdirir. Biz siyasi, iqtisadi, enerji, humanitar sahələrdə əməkdaşlıq qurmuşuq. Azərbaycan həm İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına, həm də Avropa Şurasına üzv olan nadir ölkələrdən biridir. Bu il ölkəmizdə “Multikulturalizm ili” elan olunub və aprel ayında Bakıda BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansının VII Qlobal Forumu keçiriləcək.
2015-ci ildə Azərbaycanın paytaxtı Bakıda ilk Avropa Oyunları böyük uğurla keçirildi. Bu Oyunlarda Avropanın 50 ölkəsini təmsil edən 6 mindən çox idmançı iştirak etdi. 2017-ci ildə Bakı IV İslam Həmrəylik Oyunlarına ev sahibliyi edəcək. Bu, bizim Qərb və Şərq dəyərlərinə eyni mövqedən yanaşdığımızın və ayrı-seçkilik etməməyimizin sübutudur.
Hörmətli qonaqlar, mən çox şadam ki, bu gün biz bir layihəni başa çatdırırıq, eyni zamanda, digər layihəyə start veririk. Yəni, bizim əməkdaşlığımız davam edir. Fikrimcə, belə münasibətlər, belə əlaqələr dinlərarası münasibətlərin ən səmərəli, ən xeyirxah formasıdır. Mən bu gün fəxr edirəm ki, Azərbaycan dövləti xristian abidələri sırasında öz tarixi və mədəni dəyəri ilə xüsusi yer tutan Müqəddəs Marçellinio və Pietro katakombalarının bərpasına öz töhfəsini verib. Bərpa işlərində əməyi olan hər bir insana bir daha dərin minnətdarlığımı bildirirəm. Hörmətli kardinal Ravaziyə bu əməkdaşlığa görə dərin minnətdarlığımı bildirirəm. Bizim gələcək əməkdaşlığımıza böyük ümidlərlə baxıram. Çox sağ olun.

Открытие катакомб Святых Марчеллино и Пьетро в Ватикане
23.02.201623 февраля в Ватикане состоялось открытие катакомб Святых Марчеллино и Пьетро, отреставрированных по инициативе Фонда Гейдара Алиева.
- Дорогие участники церемонии, прежде всего, хочу поприветствовать всех вас. Выражаю вам глубокую признательность за то, что вы находитесь сегодня вместе с нами на этой церемонии.
Благодарю вас за столь прекрасную презентацию проекта. Она была очень обстоятельной и интересной. Глубоко признательна Вам за сказанные слова о Фонде Гейдара Алиева и моей деятельности. Между Азербайджаном и Святым престолом налажены очень широкие братство, дружба, сотрудничество. Осуществляемое в последние годы сотрудничество между Фондом Гейдара Алиева и Министерством культуры Ватикана в гуманитарной сфере является частью нашего общего сотрудничества. Хочу выразить особую признательность кардиналу Равази за налаживание этого сотрудничества. Не хочу повторяться, вновь перечисляя все проведенные в последние годы мероприятия, но должна отметить, что уважаемому кардиналу Равази принадлежит особая роль в укреплении этого сотрудничества. Именно кардинал Равази предложил реставрацию катакомб Святых Марчеллино и Пьетро, и мы вместе довели данный проект до конца. В 2014 году мне посчастливилось увидеть эти катакомбы, и я пережила незабываемые чувства. Я ознакомилась с проводимыми там реставрационными работами и увидела как использование современных технологий, так и тончайшую ручную работу работающих там людей. Пользуясь случаем, хочу выразить глубокую признательность всем, кто принимал участие в реставрации катакомб, в особенности профессору Бисконти.
Уважаемый друзья, Азербайджан веками являлся местом контактов и общения различных культур и цивилизаций. Это географическое положение отразилось на культурном разнообразии нашей страны, находящейся между Азией и Европой. На протяжении истории представители различных религий, культур, этнических групп жили на этой древней земле в условиях мира, братства и уважения. Формировавшаяся тысячелетиями эта атмосфера сохранилась в азербайджанском обществе.
Сегодня Азербайджан является многонациональной, многоконфессиональной страной, и в обществе вновь очень сильны идеи толерантности и терпимости. В нашей стране никогда не было и не будет противостояний на религиозной почве. Политика Азербайджанского государства заключается в том, что религиозные отношения построены на очень здоровой почве. Мы вместе проводим все религиозные мероприятия, праздники. Наши религиозные деятели всегда демонстрируют единство. Конечно, господствующая в обществе атмосфера толерантности и терпимости – это образ жизни азербайджанского народа.
К сожалению, в последнее время межрелигиозные отношения переживают кризис. Мы видим усиление таких тенденций, как исламофобия, ксенофобия, антисемитизм. Происходят кровавые столкновения, конфликты на религиозной почве. Тысячи невинных людей гибнут, миллионы людей вынуждены покинуть родные очаги, став беженцами и вынужденными переселенцами. Одновременно закрываются границы, усиливаются антимигрантские тенденции. Уверена, что эти явления беспокоят всех нас, и сегодня месседж Азербайджана миру заключается в том, что мультикультурализм возможен. Люди, принадлежащие различным религиям и национальностям, представители различных культур могут жить вместе в условиях мира и братства, как это происходит в Азербайджане. Азербайджан является неотъемлемой частью мусульманского мира. В то же время нас соединяют сильные связи с европейскими странами. Мы наладили сотрудничество в политической, экономической, энергетической, гуманитарной сферах. Азербайджан - одна из уникальных стран, которая является членом и Организации Исламского Сотрудничества, и Совета Европы. Нынешний год объявлен в нашей стране «Годом мультикультурализма», в апреле в Баку состоится VII Глобальный форум Альянса цивилизаций ООН.
В 2015 году в столице Азербайджана с большим успехом прошли первые Европейские игры. В этих Играх приняли участие более 6 тысяч спортсменов, представляющих 50 европейских стран. В 2017 году Баку будет принимать IV Исламские игры солидарности. Это является доказательством того, что мы одинаково подходим к западным и восточным ценностям и не делаем различий.
Уважаемые гости, я очень рада, что сегодня мы завершаем один проект и одновременно даем старт другому. То есть наше сотрудничество продолжается. Считаю, что такие отношения, такие связи являются наиболее эффективной и благородной формой межрелигиозных отношений. Сегодня я горжусь тем, что Азербайджанское государство внесло вклад в реставрацию катакомб Святых Марчеллино и Пьетро, занимающих благодаря своей истории и культурной ценности особое место среди христианских памятников. Хочу еще раз выразить глубокую признательность всем, кто принимал участие в реставрационных работах. Бесконечно благодарна уважаемому кардиналу Равази за это сотрудничество. С большой надеждой смотрю на наше дальнейшее сотрудничество. Большое спасибо.