2015-ci il noyabrın 14-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva “Böyük İyirmiliyin” (G20) Antalya şəhərində keçirilən Sammitində iştirak etmək üçün Türkiyə Respublikasına işgüzar səfər ediblər.
Antalyanın beynəlxalq aeroportunda Azərbaycan Prezidentini və xanımını Türkiyənin yüksək vəzifəli dövlət və hökumət nümayəndələri qarşılayıblar.
Antalyada Əlillərin Bərpa Mərkəzi ilə tanışlıq
Mehriban Əliyevanı və Fondun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanı Əlillərin Bərpa Mərkəzində Türkiyənin birinci xanımı Əminə Ərdoğan qarşılayıb.
Mehriban Əliyeva, qızı Leyla Əliyeva, Cənubi Afrika Respublikasının birinci xanımı Tobeka Madiba Zuma, Zimbabvenin birinci xanımı Qreys Muqabe, Malayziya Baş nazirinin xanımı Rosma Mansor və digər qonaqlar mərkəzin fəaliyyəti ilə tanış olublar. Sonra qonaqlar mərkəzdə tədris prosesi ilə maraqlanıblar və uşaqların əl işlərinə baxıblar.
Ali qonaqların şərəfinə nahar
Nahardan sonra ənənəvi türk əl sənətləri olan ebru və şüşə işləmələrindən nümunələr nümayiş etdirilib. Mehriban Əliyeva ebrulardan birinin hazırlanması prosesində iştirak edib.
“Biznes-20”/“Qadınlar-20” birgə sessiyası
Noyabrın 15-də “Böyük İyirmiliyin” Antalyada keçirilən Sammiti çərçivəsində “Biznes-20”/“Qadınlar-20” (“Business-20”/“Women-20”) birgə sessiyası təşkil olunub.
Mehriban Əliyeva və Fondun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva sessiyada iştirak ediblər.
Tədbirdə əvvəlcə qaçqın qadınların problemlərinə həsr edilən videoçarx nümayiş olunub.
Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın xanımı Əminə Ərdoğan sessiyada çıxış edib.
Sessiyada digər çıxış edənlər milliyyəti və sərhədi olmayan terrorun yaratdığı təhlükələrin aradan qaldırılmasında dünya xalqlarının birgə fəaliyyətlərinin zəruriliyindən danışıblar.
Sonda tədbir iştirakçıları xatirə şəkli çəkdiriblər.
Türkiyənin birinci xanımı Əminə Ərdoğan Mehriban Əliyevanı və qızı Leyla Əliyevanı yola salıb.
Türkiyənin birinci xanımı Əminə Ərdoğan ilə görüş
Noyabrın 15-də Antalyada Mehriban Əliyevanın Türkiyənin birinci xanımı Əminə Ərdoğan ilə görüşü olub.
Azərbaycanın və Türkiyənin birinci xanımlarının qızları Leyla Əliyeva və Sümeyye Ərdoğan görüşdə iştirak ediblər.
Birinci xanımların şərəfinə nahar
Noyabrın 15-də Türkiyənin birinci xanımı Əminə Ərdoğanın adından “Böyük İyirmiliyin” Sammitində iştirak edən dövlət və hökumət başçılarının, beynəlxalq təşkilatların rəhbərlərinin xanımlarının şərəfinə nahar verilib.
Mehriban Əliyeva və qızı Leyla Əliyeva naharda iştirak ediblər.
Türkiyə Baş nazirinin adından ali qonaqların şərəfinə qəbul
Noyabrın 15-də Türkiyə Respublikasının Baş naziri Əhməd Davudoğlunun adından “Böyük İyirmiliyin” Sammitində iştirak edən dövlət və hökumət başçılarının, beynəlxalq təşkilatların rəhbərlərinin və onların xanımlarının şərəfinə qəbul təşkil olunub.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, xanımı Mehriban Əliyeva və qızı Leyla Əliyeva qəbulda iştirak ediblər.
“G20”-“Yurd” mədəni ərazisində sərgi
Noyabrın 16-da Mehriban Əliyeva Antalyada “G20”-“Yurd” mədəni ərazisində yaradılan sərgi ilə tanış olub.
Mehriban Əliyevaya, Türkiyə Prezidentinin xanımı Əminə Ərdoğana, Sammitdə iştirak edən dövlət və hökumət başçılarının, beynəlxalq təşkilatların rəhbərlərinin xanımlarına sərgi barədə məlumat verilib.
Mədəni ərazidə Cəlaləddin Rumi və Yunus Əmrə irsini nümayiş etdirən tolerantlıq bölməsi, “Türk qəhvəsi mədəniyyəti” sərgisi, ebru sənəti nümunələri, ipək geyimlər, türk mətbəxini təbliğ edən təamlar və s. nümayiş olunub.

On November 14, 2015, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva went on a business visit to the Turkish Republic to participate in a Summit of G-20 in the city of Antalya, November 14.
The President of Azerbaijan and the First Lady were welcomed at the international airport of Antalya by high-ranking state and government officials of Turkey.
Acquaintance with Rehabilitation Centre for the Disabled in Antalya
On November 14, Azerbaijan’s First Lady, President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva familiarized herself with a Rehabilitation Centre for the Disabled in the city of Antalya, Turkey.
Mehriban Aliyeva and the Foundation’s Vice-president Leyla Aliyeva were greeted at the Rehabilitation Centre by Turkey’s First Lady Amina Erdoğan.
Mehriban Aliyeva, her daughter Leyla Aliyeva, First Lady of the South African Republic Thobeka Madiba-Zuma, First Lady of Zimbabwe Grace Mugabe, Malaysian Premier Minister’s spouse Rosmah Mansor and other guests made themselves acquainted with the Centre’s operation. Then the guests took interest in the education process at the Centre, and viewed children’s handicrafts.
A dinner in honour of distinguished guests in Antalya
A dinner was given on November 14 on behalf of Turkish President Rejeb Tayyip Erdoğan and his spouse Amina Erdoğan in honour of the heads of states and governments, international organizations participating in the Summit of G-20 held in the city of Antalya, and their spouses.
After the dinner, samples from ebru and glass works –traditional Turkish handicraft – were demonstrated. Mehriban Aliyeva participated in making of one of the ebrus.
Joint session “Business-20/Women-20”
On November 15, the joint session “Business-20/Women-20” was organized within the framework of the Summit of G-20 held in Antalya.
Mehriban Aliyeva and the Foundation’s Vice-president Leyla Aliyeva attended the session.
A video trailer was first shown at the event dedicated to challenges of women-refugees.
Amina Erdoğan, the spouse of Turkish President Rejeb Tayyip Erdoğan, addressed the session.
Those making a speech at the session talked about the necessity of the world nations’ joining their efforts to remove the threat caused be terror, which has neither nationality nor borders.
At the end, the participants of the event were photographed.
Turkey’s First Lady Amina Erdoğan saw Mehriban Aliyeva and Leyla Aliyeva off.
Meeting with First Lady of Turkey Amina Erdoğan
On November 15, Mehriban Aliyeva met First Lady of Turkey Amina Erdoğan.
Leyla Aliyeva and Sumeyye Erdoğan – daughters of the first ladies of Azerbaijan and Turkey – attended the meeting.
A dinner in honour of first ladies
On November 15, a dinner was given on behalf of Turkey’s First Lady Amina Erdogan in honour of the spouses of the heads of states and governments and international organizations participating in the Summit of G-20 held in the city of Antalya.
Mehriban Aliyeva and her daughter Leyla Aliyeva attended the dinner.
A reception on behalf of the Turkish prime minister in honour of distinguished guests
On November 15, a reception was arranged, on behalf of Turkish Prime Minister Ahmad Davudoghlu in honour of the heads of states and governments and international organizations participating in G-20 Summit, and their spouses.
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, First Lady Mehriban Aliyeva and their daughter Leyla Aliyeva attended the reception.
An exhibition in “G20”-“Yurd” cultural area
On November 16, Mehriban Aliyeva familiarized herself with an exhibition arranged in “G20”-”Yurd” cultural area in Antalya.
Mehriban Aliyeva, spouse of the Turkish President Amina Erdogan and spouses of heads of states and governments and international organizations participating in the Summit were given information about the exhibition.
In the cultural area is demonstrated a section of tolerance demonstrating Jalaladdin Rumi and Yunus Emre’s legacy, the exhibition “Turkish coffee culture”, samples of ebru art, silk garments, and dishes promoting the Turkish cuisine etc.