2015-ci il noyabrın 14-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva “Böyük İyirmiliyin” (G20) Antalya şəhərində keçirilən Sammitində iştirak etmək üçün Türkiyə Respublikasına işgüzar səfər ediblər.
Antalyanın beynəlxalq aeroportunda Azərbaycan Prezidentini və xanımını Türkiyənin yüksək vəzifəli dövlət və hökumət nümayəndələri qarşılayıblar.
Antalyada Əlillərin Bərpa Mərkəzi ilə tanışlıq
Noyabrın 14-də Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva Türkiyənin Antalya şəhərində Əlillərin Bərpa Mərkəzi ilə tanış olub.
Mehriban Əliyevanı və Fondun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanı Əlillərin Bərpa Mərkəzində Türkiyənin birinci xanımı Əminə Ərdoğan qarşılayıb.
Mehriban Əliyeva, qızı Leyla Əliyeva, Cənubi Afrika Respublikasının birinci xanımı Tobeka Madiba Zuma, Zimbabvenin birinci xanımı Qreys Muqabe, Malayziya Baş nazirinin xanımı Rosma Mansor və digər qonaqlar mərkəzin fəaliyyəti ilə tanış olublar. Sonra qonaqlar mərkəzdə tədris prosesi ilə maraqlanıblar və uşaqların əl işlərinə baxıblar.
Ali qonaqların şərəfinə nahar
Noyabrın 14-də Türkiyə Respublikasının Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın və xanımı Əminə Ərdoğanın adından “Böyük İyirmiliyin” (G20) Antalya şəhərində keçirilən Sammitində iştirak edən dövlət və hökumət başçılarının, beynəlxalq təşkilatların rəhbərlərinin və onların xanımlarının şərəfinə nahar verilib.
Nahardan sonra ənənəvi türk əl sənətləri olan ebru və şüşə işləmələrindən nümunələr nümayiş etdirilib. Mehriban Əliyeva ebrulardan birinin hazırlanması prosesində iştirak edib.
“Biznes-20”/“Qadınlar-20” birgə sessiyası
Noyabrın 15-də “Böyük İyirmiliyin” Antalyada keçirilən Sammiti çərçivəsində “Biznes-20”/“Qadınlar-20” (“Business-20”/“Women-20”) birgə sessiyası təşkil olunub.
Mehriban Əliyeva və Fondun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva sessiyada iştirak ediblər.
Tədbirdə əvvəlcə qaçqın qadınların problemlərinə həsr edilən videoçarx nümayiş olunub.
Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın xanımı Əminə Ərdoğan sessiyada çıxış edib.
Sessiyada digər çıxış edənlər milliyyəti və sərhədi olmayan terrorun yaratdığı təhlükələrin aradan qaldırılmasında dünya xalqlarının birgə fəaliyyətlərinin zəruriliyindən danışıblar.
Sonda tədbir iştirakçıları xatirə şəkli çəkdiriblər.
Türkiyənin birinci xanımı Əminə Ərdoğan Mehriban Əliyevanı və qızı Leyla Əliyevanı yola salıb.
Türkiyənin birinci xanımı Əminə Ərdoğan ilə görüş
Noyabrın 15-də Antalyada Mehriban Əliyevanın Türkiyənin birinci xanımı Əminə Ərdoğan ilə görüşü olub.
Azərbaycanın və Türkiyənin birinci xanımlarının qızları Leyla Əliyeva və Sümeyye Ərdoğan görüşdə iştirak ediblər.
Birinci xanımların şərəfinə nahar
Noyabrın 15-də Türkiyənin birinci xanımı Əminə Ərdoğanın adından “Böyük İyirmiliyin” Sammitində iştirak edən dövlət və hökumət başçılarının, beynəlxalq təşkilatların rəhbərlərinin xanımlarının şərəfinə nahar verilib.
Mehriban Əliyeva və qızı Leyla Əliyeva naharda iştirak ediblər.
Türkiyə Baş nazirinin adından ali qonaqların şərəfinə qəbul
Noyabrın 15-də Türkiyə Respublikasının Baş naziri Əhməd Davudoğlunun adından “Böyük İyirmiliyin” Sammitində iştirak edən dövlət və hökumət başçılarının, beynəlxalq təşkilatların rəhbərlərinin və onların xanımlarının şərəfinə qəbul təşkil olunub.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, xanımı Mehriban Əliyeva və qızı Leyla Əliyeva qəbulda iştirak ediblər.
“G20”-“Yurd” mədəni ərazisində sərgi
Noyabrın 16-da Mehriban Əliyeva Antalyada “G20”-“Yurd” mədəni ərazisində yaradılan sərgi ilə tanış olub.
Mehriban Əliyevaya, Türkiyə Prezidentinin xanımı Əminə Ərdoğana, Sammitdə iştirak edən dövlət və hökumət başçılarının, beynəlxalq təşkilatların rəhbərlərinin xanımlarına sərgi barədə məlumat verilib.
Mədəni ərazidə Cəlaləddin Rumi və Yunus Əmrə irsini nümayiş etdirən tolerantlıq bölməsi, “Türk qəhvəsi mədəniyyəti” sərgisi, ebru sənəti nümunələri, ipək geyimlər, türk mətbəxini təbliğ edən təamlar və s. nümayiş olunub.

14 ноября 2015 года Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и его супруга Мехрибан Алиева посетили с рабочим визитом Турецкую Республику для участия в саммите «Большой двадцатки» (G20), состоявшемся в городе Анталья.
В международном аэропорту Антальи Президента Азербайджана и его супругу встречали высокопоставленные представители государства и правительства Турции.
Ознакомление с Центром реабилитации инвалидов в Анталье
14 ноября первая леди Азербайджана, президент Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиева ознакомилась в турецком городе Анталья с Центром реабилитации инвалидов.
В Центре реабилитации инвалидов Мехрибан Алиеву и вице-президента фонда Лейлу Алиеву встретила первая леди Турции Эмине Эрдоган.
Мехрибан Алиева, ее дочь Лейла Алиева, первая леди Южно-Африканской Республики Тобека Мадиба Зума, первая леди Зимбабве Грейс Мугабе, супруга премьер-министра Малайзии Росма Мансор и другие гости ознакомились с деятельностью центра. Затем гости поинтересовались учебным процессом в центре и посмотрели работы детей.
Обед в честь высоких гостей
14 ноября от имени Президента Турецкой Республики Реджепа Тайипа Эрдогана и его супруги Эмине Эрдоган был дан обед в честь глав государств и правительств, руководителей международных организаций и их супруг, принимающих участие в cаммите «Большой двадцатки» (G20) в городе Анталья.
После обеда были продемонстрированы образцы традиционного турецкого прикладного искусства – эбру и поделок из стекла.Мехрибан Алиева приняла участие в процессе изготовления эбру.
Совместная сессия Business-20/Women-20
15 ноября в рамках проходящего в Анталье cаммита «Большой двадцатки» была организована совместная сессия Business-20/Women-20 («Бизнес-20/Женщины-20»).
В сессии приняли участие Мехрибан Алиева и вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева.
Вначале на мероприятии был показан видеоролик, посвященный проблемам женщин-беженок.
Супруга Президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана Эмине Эрдоган выступила на сессии.
Выступавшие на сессии говорили о необходимости взаимодействия народов мира в преодолении угроз, вызываемых террором, не имеющим национальности и границ.
В заключение участники мероприятия сфотографировались на память.
Первая леди Турции Эмине Эрдоган проводила Мехрибан Алиеву и ее дочь Лейлу Алиеву.
Встреча с первой леди Турции Эмине Эрдоган
15 ноября в Анталье состоялась встреча Мехрибан Алиевой с первой леди Турции Эмине Эрдоган.
Дочери первых леди Азербайджана и Турции – Лейла Алиева и Сюмеййе Эрдоган присутствовали на встрече.
Обед в честь первых леди
15 ноября от имени первой леди Турции Эмине Эрдоган был дан обед в честь супруг глав государств и правительств, руководителей международных организаций, принимающих участие в саммите «Большой двадцатки».
Мехрибан Алиева и ее дочь Лейла Алиева присутствовали на обеде.
Прием в честь высоких гостей от имени премьер-министра Турции
15 ноября от имени премьер-министра Турецкой Республики Ахмета Давутоглу организован прием в честь глав государств и правительств, руководителей международных организаций и их супруг, принимающих участие в cаммите «Большой двадцатки».
На приеме присутствовали Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев, его супруга Мехрибан Алиева и дочь Лейла Алиева.
Выставка на культурной территории G20 Yurt
16 ноября Мехрибан Алиева ознакомилась с выставкой на культурной территории G20 Yurt в Анталье.
Мехрибан Алиева, первая леди Турции Эмине Эрдоган, супруги участвующих в саммите глав государств и правительств, руководителей международных организаций были проинформированы о выставке.
На культурной территории действует секция толерантности, где представлено наследие Джалаледдина Руми и Юнуса Эмре, выставка «Кофейная культура Турции», были продемонстрированы образцы искусства эбру, шелковая одежда, блюда турецкой кухни и др.