2015-ci il noyabrın 16-da Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva UNESCO Baş Konfransının 38-ci sessiyasının Liderlər Forumunda iştirak etmək üçün Fransaya işgüzar səfər ediblər.
Parisin Orli beynəlxalq aeroportunda dövlətimizin başçısını və xanımını Fransanın yüksək vəzifəli dövlət və hökumət nümayəndələri qarşılayıblar.
UNESCO Baş Konfransının 38-ci sessiyasının Liderlər Forumu
Noyabrın 17-də UNESCO-nun Nizamnaməsinin qəbulunun 70 illiyi münasibətilə Parisdə təşkilatın Baş Konfransının 38-ci sessiyasının Liderlər Forumu keçirilib.
Dövlətimizin başçısı və xanımı Forumda iştirak etmək üçün təşkilatın mənzil-qərargahına gəliblər.
Əvvəlcə Prezident İlham Əliyev UNESCO-nun qonaq kitabına ürək sözlərini yazıb. Sonra Prezident və xanımı UNESCO-nun sabiq baş direktoru Koişiro Matsuura ilə görüşüblər.
Prezident İlham Əliyev Forumda çıxış edib.
Daha sonra Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva UNESCO-nun mənzil-qərargahında təşkilatın İcra Şurasının zalı və nümayəndə heyətlərinin salonu ilə tanış olublar. Qeyd edilib ki, bu zalın və salonun yüksək səviyyədə təmir olunması Azərbaycan dövlətinin dəstəyi ilə həyata keçirilib.
Dövlətimizin başçısı və xanımı ölkəmizin UNESCO-ya üzv olmasının 20 illiyi münasibətilə Azərbaycan Respublikası tərəfindən hədiyyə edilən daş at və daş qoç abidələrinə baxıblar.
Prezident İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva digər ölkələrin UNESCO-ya təqdim etdiyi abidələrə də baxıblar. Qeyd edilib ki, UNESCO-nun mənzil-qərargahının həyətində və binada sərgilənən bu abidələr tarixi, mədəni əhəmiyyət daşıyır.

On November 16, 2015, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva were on a business visit to France to participate in the Leaders’ Forum of the 38th Session of UNESCO General Conference.
The President and the First Lady were greeted at Orly International Airport of Paris by high-ranking state and governments officials.
Leaders’ Forum of the 38th Session of UNESCO General Conference
On November 17, on the occasion of the 70th anniversary of UNESCO Charter’s adoption, a Leaders’ Forum of the organization’s General Conference took place in Paris.
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Lady, UNESCO Goodwill Ambassador Mehriban Aliyeva attended the Forum.
To participate in the Forum, the President and the First Lady arrived at the organization’s headquarters.
First, President Ilham Aliyev wrote his heartfelt words in INESCO’s Guests Book. Then the President and the First Lady met former UNESCO Director General Koichiro Matsuura.
President Ilham Aliyev addressed the Forum.
Then Azerbaijani President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva familiarized themselves with the Executive Council’s hall and delegation’s salon of UNESCO at the organization’s headquarters. The high-level renovation of the hall and salon was possible due to the support provided by the state of Azerbaijan.
The President and the First Lady viewed the stone statues of a horse and ram presented by the Republic of Azerbaijan on the 20th anniversary of our country’s membership with UNESCO.
President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva also viewed monuments presented by other countries to UNESCO. Displayed in the headquarters’ yard and building, these monuments are of historical and cultural significance.