Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyeva 2006-cı il dekabrın 4-7-də Amerika Birləşmiş Ştatlarındasəfərdə olub.
ABŞ-da keçirilmiş bir sıra görüşlər
Dekabrın 4-də Mehriban Əliyeva ABŞ Konqresində Azərbaycan üzrə işçi qrupunun həmsədrləri, konqresmenlər demokrat Solomon Ortis, respublikaçı Bil Şuster və qrupun üzvləri Ed Uilfild, Visente Foks ilə görüşüb. Görüşdə Azərbaycan ilə ABŞ arasında münasibətlərin yüksək səviyyədə olduğu və uğurla inkişaf etdiyi vurğulanıb, bir neçə aktual məsələ, o cümlədən Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli, Azadlığa Dəstək Aktına 907-ci düzəlişin aradan qaldırılması, Azərbaycanın geostrateji mövqeyi, ölkəmizin müasir durumu ətrafında müzakirələr aparılıb.
Mehriban Əliyeva ABŞ Konqresinin Avropa və yeni təhlükələr üzrə alt komitəsinin sədri vəzifəsinin icrasına yaxın günlərdə başlayacaq konqresmen Robert Ueksler ilə də görüşüb.
Mehriban Əliyevanın növbəti görüşü Corc Buş Prezident Kitabxanası Fondunun prezidenti, ABŞ-ın Milli təhlükəsizlik məsələləri üzrə sabiq müşaviri general Brent Skoukroftla olub. Söhbət zamanı Heydər Əliyev Fondu ilə Corc Buş Prezident Kitabxanası Fondu arasında əməkdaşlığın perspektivləri və birgə layihələrin həyata keçirilməsi məsələləri müzakirə edilib.
ABŞ-a səfəri çərçivəsində Mehriban Əliyeva Vaşinqtonun nüfuzlu təhlil və tədqiqat mərkəzlərinin, universitetlərinin nümayəndələri ilə də görüşüb. Görüşdə ABŞ-ın tanınmış alim və ictimai xadimləri, o cümlədən Syuzan Eyzenhauer, Frederik Star, Svant Kornel, Ancela Stend, Ceyms Beyker, Rob Sobhani, Roald Saqdeyev, Ariel Koen iştirak ediblər.
“Volter Rid” adına hərbi tibb mərkəzi və Vaşinqtondakı Toxuculuq muzeyi ilə tanışlıq
Mehriban Əliyeva “Volter Rid” adına hərbi tibb mərkəzində və Vaşinqtondakı Toxuculuq muzeyində olub. Toxuculuq muzeyində birinci xanıma Azərbaycan xalçaçılıq muzeyi ilə həyata keçirilən layihələr haqda məlumat verilib.
Amerikada yaşayan azərbaycanlı və amerikalı incəsənət xadimləri ilə görüş
Mehriban Əliyeva Vaşinqtondakı ABŞ-Azərbaycan Ticarət Palatası nəzdində Azərbaycan Ticarət və Mədəniyyət Mərkəzində Amerikada yaşayan azərbaycanlı və amerikalı incəsənət xadimləri ilə görüşüb.
Azərbaycan ilə ABŞ arasında münasibətlərin yüksək səviyyəsindən danışan Mehriban Əliyeva zəngin mədəni irsimizin Amerikada tanıdılmasına dair layihələrin həyata keçirilməsinə ehtiyac olduğunu söyləyib.
ABŞ-ın birinci xanımı Lora Buş ilə görüş
Dekabrın 7-də Mehriban Əliyeva Ağ evdə ABŞ-ın birinci xanımı Lora Buş ilə görüşüb. Görüşdə Azərbaycan-ABŞ münasibətlərinin möhkəmləndirilməsində təhsil, səhiyyə, mədəniyyət sahələrinin rolundan danışılıb.
Mehriban Əliyeva ABŞ-ın birinci xanımını Azərbaycana səfərə dəvət edib.
ABŞ senatoru Key Beyli Hatçinson və Konqresin üzvü Şila Sikula Qibs ilə görüş
Mehriban Əliyeva ABŞ senatoru Key Beyli Hatçinson və Konqresin üzvü Şila Sikula Qibs ilə görüşüb.
Görüş zamanı Heydər Əliyev Fondu ilə senator Hatçinsonun həmsədri olduğu “Vital Voice” qeyri-hökumət humanitar təşkilatı arasında əməkdaşlığa dair memorandum imzalanıb.
Amerikanın müxtəlif ştatlarında təhsil alan azərbaycanlı tələbələrlə görüş
Mehriban Əliyeva Azərbaycanın ABŞ-dakı səfirliyində Amerikanın müxtəlif ştatlarında təhsil alan azərbaycanlı tələbələrlə görüşüb. Heydər Əliyev Fondunun fəaliyyətində təhsil layihələrinin prioritet yer tutduğunu qeyd edən Mehriban Əliyeva Fondun bu istiqamətdə apardığı işlərdən danışıb.
Mehriban Əliyevanın şərəfinə ziyafət
ABŞ-Azərbaycan Ticarət Palatası Vaşinqtonun “Endryu Melon” Auditoriumunda Mehriban Əliyevanın şərəfinə ziyafət verib. Ziyafətdə 300-dən artıq qonaq, o cümlədən Ağ evin və Dövlət Departamentinin yüksək vəzifəli rəsmiləri, ABŞ Konqresinin üzvləri, görkəmli siyasi və ictimai xadimlər, xarici ölkələrin ABŞ-da akkreditə olunmuş səfirləri iştirak ediblər.
Ziyafətdə Mehriban Əliyevaya ABŞ-Azərbaycan Ticarət Palatasının “2006-cı ilin xoşməramlı səfiri” mükafatı təqdim edilib.
Sonda Azərbaycandan gəlmiş gənc ifaçıların konsert proqramı olub.
ABŞ dövlət katibinin ictimai diplomatiya və ictimai məsələlər üzrə müavini Karen Hyuz ilə görüş
Mehriban Əliyeva ABŞ-ın dövlət katibinin ictimai diplomatiya və ictimai məsələlər üzrə müavini Karen Hyuz ilə görüşüb. Mehriban Əliyeva Karen Hyuza rəhbərlik etdiyi Heydər Əliyev Fondu tərəfindən humanitar sahədə həyata keçirilən layihələr haqda məlumat verib. Görüşdə Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsindən də danışılıb.

Azerbaijan’s First Lady Mehriban Aliyeva was on a visit to the United States of America, December 4-7, 2006.
A series of meetings held in USA
On December 4, Mehriban Aliyeva met, at the US Congress, with co-chairpersons of the task force for Azerbaijan, congressmen democrat Solomon Ortiz, republican Bill Shuster and group members Ed Whitfield and Vicente Fox. At the meeting, high-level relations between Azerbaijan and USA were noted, and discussions were held on a number of pressing issues, including solution of the Armenia-Azerbaijan, Daghlyg Garabagh conflict, lifting Amendment No.907 to the Freedom Support Act, Azerbaijan’s geostrategic position and current condition in our country.
Mehriban Aliyeva met also with congressman Robert Wexler, who is going soon to embark on executing the position of chairman of the subcommittee of the US Congress for Europe and new threats.
Another meeting of Mehriban Aliyeva took place with the George Bush Presidential Library Foundation, former adviser for US National Security Affairs general Brent Scowcroft. During the meeting, perspectives of cooperation between the George Bush Presidential Library Foundation and implementation of joint projects were discussed.
Within the framework of the visit to USA, Mehriban Aliyeva met also with representatives of Washington’s influential analysis and research centres, and universities. The meeting was attended by well-known scholars and public persons of US, including Suzan Eisenhower, Frederic Star, Swant Cornel, Angela Stand, James Baker, Rob Sohani, Roald Sagdeyev and Ariel Cowan.
Visit to the Walter Reed Military Centre and Washington Textile Museum
Mehriban Aliyeva visited the Walter Reed Military Centre and Washington Textile Museum. At the Textile Museum, the First Lady was informed of the joint projects being implemented with the Carpet Museum of Azerbaijan.
Meeting with Azerbaijani and American persons of art living in America
Mehriban Aliyeva met with Azerbaijani and American persons of art living in America at the Trade and Culture Centre under the US-Azerbaijan Chamber of Commerce.
Talking about the high-level relations between Azerbaijan and USA, Mehriban Aliyeva noted that there was a need for implementing projects aiming to promote Azerbaijan’s rich cultural heritage in America.
Meeting with US First Lady Lora Bush
On December 7, Mehriban Aliyeva met, in the White House, with US First Lady Lora Bush. At the meeting, the role of education, healthcare and culture in strengthening of Azerbaijan-USA relations was discussed.
Mehriban Aliyeva invited the US First Lady to visit Azerbaijan.
Meeting with US Senator Key Baily Hutchinson and member of the Congress Sheila Sekula-Gibbs
Mehriban Aliyeva met with US Senator Key Baily Hutchinson and member of the Congress Sheila Sekula-Gibbs
During the meeting, a Memorandum of Understanding concerning cooperation was signed between the Heydar Aliyev Foundation and Vital Voice nongovernment organization, co-chaired by Senator Hutchinson.
Meeting with Azerbaijani students studying in various states of America
At the Azerbaijani Embassy in USA, Mehriban Aliyeva met with Azerbaijani students studying in various states of America. Saying education-aimed projects were among priority matters in the Heydar Aliyev Foundation’s activities, Mehriban Aliyeva talked about the works done by the Heydar Aliyev Foundation in this respect.
A dinner –party in honour of Mehriban Aliyeva
A dinner-party was hosted by the US-Azerbaijan Chamber of Commerce at Washington’s Andrew Melon Auditorium in honour of Mehriban Aliyeva. Over 300 guests, including high-ranking officials of the White House and State Department, members of the US Congress, eminent political and public persons, and ambassadors of foreign countries accredited in USA attended the dinner-party.
At the dinner-party, Mehriban Aliyeva was presented the “Goodwill Ambassador of 2006” Award of the US-Azerbaijan Chamber of Commerce.
The ceremony continued with a concert of young performers coming from Azerbaijan.
Meeting with deputy US State Secretary for public diplomacy and public affairs Karen Hughes
Mehriban Aliyeva met with deputy US State Secretary for public diplomacy and public affairs Karen Hughes. The First Lady informed Karen Hughes of the projects implemented by the Heydar Aliyev Foundation, which she heads, in the humanitarian area. At the meeting, discussion was also held about the Armenia-Azerbaijan, Daghlyg Garabagh conflict.