"Qarabağ xanəndələri" albomunun təqdimat mərasimi
08.04.2005Aprelin 8-də "Gülüstan" sarayında YUNESKO-nun xoşməramlı səfiri, Azərbaycan Mədəniyyətinin Dostları Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevanın "Azərbaycan muğamları" layihəsi çərçivəsində "Qarabağ xanəndələri" albomunun təqdimatı keçirilib.
- Hörmətli mərasim iştirakçıları! "Qarabağ xanəndələri" albomunun təqdimat mərasiminə xoş gəlmisiniz. "Qarabağ xanəndələri" albomu "Muğam-irs" layihəsinin ilk albomudur. Siz hər biriniz bu albomu hədiyyə olaraq almısınız. Mən inanıram ki, bu albomla tanış olanda hiss etmisiniz ki, biz onu nə qədər məsuliyyətlə, digər tərəfdən də böyük məhəbbətlə hazırlamışıq. Heç də təsadüfi deyil ki, bizim ilk layihəmiz Qarabağ xanəndələrinə həsr olunmuşdur. Biz Qarabağ torpağının acısını, Azərbaycanın haqq səsini muğam vasitəsilə bütün dünyaya çatdırırıq.
Bu ilin mart ayında YUNESKO-nun qərargahında xoşməramlı səfirlərin illik toplantısında bu albom təqdim olunmuş və çox böyük diqqət və maraq cəlb etmişdi. Mənim muğam ustaları ilə ilk görüşümdən çox az vaxt keçib, amma bu müddətdə kifayət qədər iş görülübdür. Artıq muğam dəstgahlarının Filarmoniyada səslənməsi bir ənənəyə çevrilibdir. Muğam mərkəzinin inşası barəsində qərar qəbul olunub, muğam ensiklopediyası hazırlanır. Muğam sənətinə həsr olunmuş traktatlar tərcümə edilir və çapa hazırlanır. Bütün bu addımlar bizim birgə səylərimizin nəticəsidir. Mən bu gün Azərbaycanın bütün muğam ustalarına, sənətkarlarımıza, alimlərimizə, muğamı sevən hər bir insana çox dərin minnətdarlığımı və hörmətimi bildirmək istəyirəm.
Muğam artıq təkcə bizim Azərbaycanın yox, bütün dünyanın sərvətidir. Bizim məqsədimiz muğamı qorumaq, inkişaf etdirmək, muğamın gözəlliyini, onun dərin fəlsəfəsini gələcək nəsillərə çatdırmaqdır. Bu yolda hər birimizə uğurlar arzulayıram və mərasimi açıq elan edirəm.
Sonra "Qarabağ xanəndələri" albomunda səs yazısı olan 24 sənətçinin ifasında muğam parçaları səsləndirildi. Xalqımızın bənzərsiz muğam sənəti nümunələri bütün Şərqin əvəzsiz ifaçılarından Cabbar Qaryağdıoğlunun, Keçəçi oğlu Məhəmmədin, Məşədi Məhəmməd Fərzəliyevin, Məcid Behbudovun, Seyid Şuşinskinin, Xan Şuşinskinin, İslam Abdullayevin, Bülbülün, Zülfü Adıgözəlovun, Əbülfət Əliyevin, müasir muğam ustalarının ifası böyük maraqla qarşılandı. Muğam ustalarının ürəkləri riqqətə gətirən ifası layihə çərçivəsində "Salnamə" studiyasında rejissor Xamis Muradovun rəhbərliyi ilə hazırlanmış sənədli filmin kadrlarının nümayişi ilə müşayiət olunur, belə nadir sənətkarlar yetirən Azərbaycan torpağının misilsiz gözəllikləri bir daha göz önündə canlanır, sanki indi yağı tapdağında, işğal altında olan doğma torpaqlarımızın azad edilməsi uğrunda mübarizəyə səsləyirdi. Bəli, belə möcüzəli musiqinin beşiyi olan torpaq düşmən əlində qala bilməz!
"Qarabağ bülbülləri"nin ecazkar səsi, gözəl ifası isə əmin etdi ki, xalqımızın zəngin mədəniyyət xəzinəsi olan muğam sənətimizin gələcəyi etibarlı əllərdədir.
Xalq artisti Habil Əliyev mərasimin sonunda sənət yoldaşları adından çıxış edərək dedi ki, bu gün xalq musiqisi ifaçılarının bayramıdır, amma bu təkcə musiqimizə, ifaçılara yox, xalqımızın milli mədəni sərvətinə verilən qiymətdir. Mən muğamlarımızın qorunmasına, təbliğinə göstərdiyi qayğıya görə YUNESKO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban xanıma bütün sənət adamları adından təşəkkür edirəm. Həqiqətən çox böyük iş görülmüşdür və bu xeyirxahlığa görə hamımız ona minnətdarıq.
Təqdimat mərasimində Milli Məclisin sədri Murtuz Ələsgərov, Prezident Administrasiyasının rəhbəri Ramiz Mehdiyev, parlament sədrinin və Baş nazirin müavinləri, deputatlar, respublikanın elm, mədəniyyət və incəsənət xadimləri, Azərbaycandakı diplomatik korpusun nümayəndələri iştirak edirdilər.

Церемония презентации альбома «Карабахские ханенде»
08.04.20058 апреля во дворце "Гюлистан" в рамках проекта посла доброй воли ЮНЕСКО, президента Фонда друзей азербайджанской культуры Мехрибан Алиевой "Азербайджанские мугамы" состоялась презентация альбома "Карабахские ханенде".
- Уважаемые участники церемонии! Добро пожаловать на презентацию альбома "Карабахские ханенде". Альбом "Карабахские ханенде" является первым альбомом проекта "Мугам-ирс". Каждый из вас получил в подарок этот альбом. Уверена, что знакомясь с этим альбомом, вы почувствовали, с какой ответственностью и большой любовью мы его готовили. Отнюдь неслучайно, наш первый проект посвящен карабахским ханенде. Посредством мугама мы доводим до всего мира боль Карабахской земли, правое дело Азербайджана.
Альбом был представлен на состоявшемся в марте этого года в штаб-квартире ЮНЕСКО ежегодном собрании послов доброй воли и привлек огромное внимание и интерес. После моей первой встречи с мастерами мугама прошло совсем немного времени, но за этот период проделана достаточно большая работа. Исполнение мугамов в филармонии стало уже традицией. Принято решение о строительстве центра мугама, готовится энциклопедия мугама. Переводятся и готовятся к печати трактаты, посвященные искусству мугама. Все это - результат наших совместных усилий. Мне хочется сегодня выразить глубокую признательность и уважение всем азербайджанским мастерам мугама, деятелям искусства, ученым, всем любителям мугама.
Мугам уже является достоянием не только Азербайджана, но и всего мира. Наша цель заключается в сохранении, развитии мугама, доведении до грядущих поколений его красоты, глубокой философии. Желаю каждому из нас успехов на этом пути и объявляю церемонию открытой.
Затем прозвучали отрывки из мугамов в исполнении 24 мастеров этого искусства, записи голосов которых содержатся в альбоме "Карабахские ханенде". С большим интересом было встречено исполнение образцов неподражаемого искусства мугама нашего народа выдающимися мастерами Востока Джаббаром Гарягдыоглу, Кечечи оглу Мухаммедом, Мешади Мухаммедом Фарзалиевым, Меджидом Бейбутовым, Сеидом Шушинским, Ханом Шушинским, Исламом Абдуллаевым, Бюльбюлем, Зульфи Адыгезаловым, Абульфатом Алиевым, современными мастерами мугама. Проникающее в глубину человеческой души исполнение мастеров мугама сопровождалось демонстрацией кадров документального фильма, подготовленного в рамках проекта на студии "Салнаме" под руководством режиссера Хамиса Мурадова, перед глазами еще раз оживала неподражаемая красота азербайджанской земли, подарившей миру таких уникальных исполнителей, словно призывая к борьбе за освобождение наших земель, находящихся сегодня под оккупацией. Да, земля, являющаяся колыбелью такой божественной музыки, не может оставаться в руках врага!
А восхитительные голоса, прекрасное исполнение "Карабахских соловьев" убедили в том, что будущее искусства мугама, являющегося богатой сокровищницей культуры нашего народа, находится в надежных руках.
По окончании церемонии народный артист Габиль Алиев, выступая от имени своих коллег, сказал: сегодня - праздник исполнителей народной музыки, но это - оценка не только нашей музыке, исполнителей, но и национально-духовного богатства нашего народа. От имени всех деятелей искусства хочу выразить послу доброй воли ЮНЕСКО Мехрибан ханум признательность за заботу о сохранении и пропаганде наших мугамов. Действительно, проделана огромная работа, и все мы благодарны ей за это доброе дело.
На презентации присутствовали председатель Милли Меджлиса Муртуз Алескеров, руководитель Администрации Президента Рамиз Мехтиев, заместители председателя парламента и премьер-министра, депутаты, деятели науки, культуры и искусства республики, представители дипломатического корпуса в Азербайджане.