Mehriban Əliyeva İtaliyada Azərbaycan mədəniyyəti günlərinin başa çatması ilə bağlı mərasimdə iştirak edib
21.04.2012Aprelin 21-də İtaliyada Azərbaycan Mədəniyyəti Günlərinin başa çatması ilə bağlı paytaxt Romadakı “Auditorium della Musika” konsert kompleksində mərasim olmuşdur.
Heydər Əliyev Fondunun, Azərbaycan Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin təşəbbüsü, ölkəmizin İtaliyadakı səfirliyinin və Roma şəhər meriyasının dəstəyi ilə keçirilən mərasimdə birinci xanım, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva və Fondun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva iştirak etmişlər.
Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyeva burada Roma şəhərinin meri Gianni Alemanno ilə görüşmüşdür.
Roma meri Azərbaycanın birinci xanımını İtaliya paytaxtında görməkdən şad olduğunu bildirmişdir. Gianni Alemanno Mehriban xanım Əliyevanın fəaliyyəti barədə məlumatlı olduğunu demiş, ölkələrimiz arasında mədəni əlaqələrin inkişafının əhəmiyyətinə toxunmuşdur. Mer Bakı ilə Roma arasında yeni açılmış təyyarə reysinin ona Azərbaycan paytaxtını görmək üçün fürsət yaradacağını vurğulamışdır.
Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban xanım Əliyeva Romada dahi Nizami Gəncəvinin abidəsinin ucaldılmasına verdiyi dəstəyə görə Gianni Alemannoya təşəkkürünü bildirmişdir. İtaliyada Azərbaycan Mədəniyyəti Günlərinin keçirilməsindən məmnunluq ifadə edən birinci xanım bu cür tədbirlərin gələcəkdə də davam etdirilməsinin əhəmiyyətini vurğulamışdır.
Roma şəhərinin meri Gianni Alemanno Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyevaya xatirə hədiyyəsi təqdim etmişdir.
İtaliyada Azərbaycan Mədəniyyəti Günlərinin başa çatması ilə bağlı təşkil olunan mərasimin aparıcısı ölkəmiz, onun tarixi, mədəniyyəti barədə ətraflı məlumat vermişdir.
Azərbaycanın İtaliyadakı səfiri Vaqif Sadıqov mədəniyyət günlərinin yüksək səviyyədə keçdiyini bildirmişdir. Diplomat qədim tarixə malik Azərbaycan-İtaliya əlaqələrinin bu gün də uğurla inkişaf etdiyini, İtaliyanın ölkəmizin ən böyük ticarət tərəfdaşlarından biri olduğunu diqqətə çatdırmışdır. Ölkələrimiz arasında humanitar əlaqələrin əhəmiyyətinə toxunan səfir mədəniyyət günlərinin ikitərəfli münasibətlərin inkişafında mühüm rol oynayacağını vurğulamışdır.
Mərasimdə çıxış edən Roma şəhərinin meri Gianni Alemanno da qədim tarixə söykənən Azərbaycan-İtaliya əlaqələrinin inkişafı ilə bağlı son dövrlərdə atılan addımların əhəmiyyətindən danışmışdır. Mer dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Nizami Gəncəvinin Romada ucaldılan abidəsinin ölkələrimiz arasındakı mədəni əməkdaşlığa mühüm töhfə olduğunu vurğulamışdır.
Sonra Azərbaycan incəsənət ustalarının iştirakı ilə möhtəşəm konsert proqramı təqdim edilmişdir.
Konsertin ilk nömrəsi Xalq Artisti Afaq Məlikovanın rəhbərlik etdiyi Azərbaycan Dövlət rəqs ansamblının ifasında “Cəngi” rəqsi olmuşdur.
Sonra Əməkdar Artist Elnarə Kərimovanın rəhbərliyi ilə “Buta” kamera xorunun ifasının, həmçinin “Sarı gəlin” xalq mahnısının, “Qarabağ yallısı”nın, “Novruz” ritmlərinin və Azərbaycanın bir-birindən maraqlı digər musiqilərinin səsləndiyi möhtəşəm “Auditorium della Musika” konsert kompleksində minlərlə tamaşaçı milli mədəniyyətimizin şahidi olmuşdur.
Qeyd edək ki, İtaliyada Azərbaycan Mədəniyyəti Günləri aprelin 16-da Turin şəhərinin italiyalıların qürur mənbəyi sayılan möhtəşəm Kariniano Teatrında start götürmüşdür. Daha sonra Milan və Venesiya şəhərlərində keçirilən mədəniyyət tədbirlərinə son olaraq paytaxt Romada yekun vurulmuşdur.
İtaliyada keçirilən tədbirlər bir daha sübut etmişdir ki, mədəniyyətlərarası dialoq platformasının yaradılmasında strateji məkan funksiyasını həyata keçirən ölkəmiz artıq mədəni dəyərləri, zəngin musiqisi ilə dünyanın diqqətini çəkir.

Мехрибан Алиева приняла участие в церемонии в связи с завершением Дней культуры Азербайджана в Италии
21 апреля в концертном комплексе «AuditoriumdellaMusika» в Риме состоялась церемония в связи с завершением Дней культуры Азербайджана в Италии.
В церемонии, проведенной по инициативе Фонда Гейдара Алиева, Министерства культуры и туризма Азербайджана и при поддержке посольства нашей страны в Италии и мэрии Рима, приняли участие первая леди, президент Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиева и вице-президент Фонда Лейла Алиева.
Первая леди Азербайджана Мехрибан Алиева встретилась здесь с мэром города Рима Джанни Алеманно.
Мэр Рима отметил, что рад видеть первую леди Азербайджана в столице Италии. Джанни Алеманно сказал, что информирован о деятельности Мехрибан ханум Алиевой, коснулся значения развития культурных связей между нашими странами. Мэр подчеркнул, что открытие авиарейса между Баку и Римом позволит ему увидеть столицу Азербайджана.
Президент Фонда Гейдара Алиева Мехрибан ханум Алиева поблагодарила Джанни Алеманно за поддержку в установке в Риме памятника великому Низами Гянджеви. Выразив удовлетворение проведением в Италии Дней культуры Азербайджана, первая леди подчеркнула важность продолжения подобных мероприятий и в будущем.
Мэр Рима Джанни Алеманно вручил первой леди Азербайджана Мехрибан Алиевой памятный подарок.
Ведущий церемонии, организованной по случаю завершения Дней культуры Азербайджана в Италии, предоставил подробную информацию о нашей стране, ее истории и культуре.
Посол Азербайджана в Италии Вагиф Садыгов отметил, что дни культуры прошли на высоком уровне. Дипломат довел до внимания, что имеющие древнюю историю азербайджано-итальянские связи и сегодня успешно развиваются, Италия является одним из крупнейших торговых партнеров нашей страны. Коснувшись значения гуманитарных связей между двумя странами, посол подчеркнул, что дни культуры сыграют важную роль в развитии двусторонних отношений.
Выступивший на церемонии мэр Рима Джанни Алеманно также рассказал о значении предпринимаемых в последнее время шагов по развитию имеющих древнюю историю азербайджано-итальянских связей. Мэр подчеркнул, что установленный в Риме памятник великому азербайджанскому поэту и мыслителю Низами Гянджеви является существенным вкладом в культурное сотрудничество между нашими странами.
Затем была представлена грандиозная концертная программа с участием мастеров искусств Азербайджана.
Первым номером концертной программы стал танец «Джанги» в исполнении Азербайджанского государственного танцевального ансамбля под руководством народной артистки Афаг Меликовой.
Затем выступил камерный хор «Бута» под руководством заслуженной артистки Эльнары Керимовой, прозвучали народная песня «Сары гелин», ритмы Новруза, были показаны «Гарабаг яллысы» и другие интересные композиции. Тысячи зрителей, собравшихся в грандиозном концертном комплексе «AuditoriumdellaMusika», ознакомились с богатой культурой азербайджанского народа.
Дни культуры в Италии стартовали 16 апреля в грандиозном туринском театре Кариньяно, являющемся гордостью итальянцев. Продолжившиеся затем в Милане и Венеции культурные мероприятия завершились в Риме.
Проведенные в Италии мероприятия вновь подтвердили, что наша страна, выполняющая функцию стратегического пространства в создании платформы межкультурного диалога, уже привлекает внимание мира своими культурными ценностями, богатой музыкой.