Mehriban Əliyeva İtaliyada Azərbaycan mədəniyyəti günlərinin başa çatması ilə bağlı mərasimdə iştirak edib
21.04.2012Aprelin 21-də İtaliyada Azərbaycan Mədəniyyəti Günlərinin başa çatması ilə bağlı paytaxt Romadakı “Auditorium della Musika” konsert kompleksində mərasim olmuşdur.
Heydər Əliyev Fondunun, Azərbaycan Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin təşəbbüsü, ölkəmizin İtaliyadakı səfirliyinin və Roma şəhər meriyasının dəstəyi ilə keçirilən mərasimdə birinci xanım, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva və Fondun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva iştirak etmişlər.
Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyeva burada Roma şəhərinin meri Gianni Alemanno ilə görüşmüşdür.
Roma meri Azərbaycanın birinci xanımını İtaliya paytaxtında görməkdən şad olduğunu bildirmişdir. Gianni Alemanno Mehriban xanım Əliyevanın fəaliyyəti barədə məlumatlı olduğunu demiş, ölkələrimiz arasında mədəni əlaqələrin inkişafının əhəmiyyətinə toxunmuşdur. Mer Bakı ilə Roma arasında yeni açılmış təyyarə reysinin ona Azərbaycan paytaxtını görmək üçün fürsət yaradacağını vurğulamışdır.
Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban xanım Əliyeva Romada dahi Nizami Gəncəvinin abidəsinin ucaldılmasına verdiyi dəstəyə görə Gianni Alemannoya təşəkkürünü bildirmişdir. İtaliyada Azərbaycan Mədəniyyəti Günlərinin keçirilməsindən məmnunluq ifadə edən birinci xanım bu cür tədbirlərin gələcəkdə də davam etdirilməsinin əhəmiyyətini vurğulamışdır.
Roma şəhərinin meri Gianni Alemanno Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyevaya xatirə hədiyyəsi təqdim etmişdir.
İtaliyada Azərbaycan Mədəniyyəti Günlərinin başa çatması ilə bağlı təşkil olunan mərasimin aparıcısı ölkəmiz, onun tarixi, mədəniyyəti barədə ətraflı məlumat vermişdir.
Azərbaycanın İtaliyadakı səfiri Vaqif Sadıqov mədəniyyət günlərinin yüksək səviyyədə keçdiyini bildirmişdir. Diplomat qədim tarixə malik Azərbaycan-İtaliya əlaqələrinin bu gün də uğurla inkişaf etdiyini, İtaliyanın ölkəmizin ən böyük ticarət tərəfdaşlarından biri olduğunu diqqətə çatdırmışdır. Ölkələrimiz arasında humanitar əlaqələrin əhəmiyyətinə toxunan səfir mədəniyyət günlərinin ikitərəfli münasibətlərin inkişafında mühüm rol oynayacağını vurğulamışdır.
Mərasimdə çıxış edən Roma şəhərinin meri Gianni Alemanno da qədim tarixə söykənən Azərbaycan-İtaliya əlaqələrinin inkişafı ilə bağlı son dövrlərdə atılan addımların əhəmiyyətindən danışmışdır. Mer dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Nizami Gəncəvinin Romada ucaldılan abidəsinin ölkələrimiz arasındakı mədəni əməkdaşlığa mühüm töhfə olduğunu vurğulamışdır.
Sonra Azərbaycan incəsənət ustalarının iştirakı ilə möhtəşəm konsert proqramı təqdim edilmişdir.
Konsertin ilk nömrəsi Xalq Artisti Afaq Məlikovanın rəhbərlik etdiyi Azərbaycan Dövlət rəqs ansamblının ifasında “Cəngi” rəqsi olmuşdur.
Sonra Əməkdar Artist Elnarə Kərimovanın rəhbərliyi ilə “Buta” kamera xorunun ifasının, həmçinin “Sarı gəlin” xalq mahnısının, “Qarabağ yallısı”nın, “Novruz” ritmlərinin və Azərbaycanın bir-birindən maraqlı digər musiqilərinin səsləndiyi möhtəşəm “Auditorium della Musika” konsert kompleksində minlərlə tamaşaçı milli mədəniyyətimizin şahidi olmuşdur.
Qeyd edək ki, İtaliyada Azərbaycan Mədəniyyəti Günləri aprelin 16-da Turin şəhərinin italiyalıların qürur mənbəyi sayılan möhtəşəm Kariniano Teatrında start götürmüşdür. Daha sonra Milan və Venesiya şəhərlərində keçirilən mədəniyyət tədbirlərinə son olaraq paytaxt Romada yekun vurulmuşdur.
İtaliyada keçirilən tədbirlər bir daha sübut etmişdir ki, mədəniyyətlərarası dialoq platformasının yaradılmasında strateji məkan funksiyasını həyata keçirən ölkəmiz artıq mədəni dəyərləri, zəngin musiqisi ilə dünyanın diqqətini çəkir.

Mehriban Aliyeva took part in a ceremony associated with the completion of the Days of Azerbaijani Culture in Italy
A ceremony was held in connection with the completion of the Days of Azerbaijani Culture in Rome’s “Auditorium della Musika” Concert Complex, April 21.
The ceremony held with support from the Heydar Aliyev Foundation, the Ministry of Culture and Tourism of Azerbaijan, Embassy of our country in Italy, Rome city Mayor’s office was attended by First Lady, President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva and Vice-president of the Foundation Leyla Aliyeva.
First Lady of Azerbaijan met here with Mayor of Rome Gianni Alemanno.
The Mayor of Rome said he was pleased to see the First Lady of Azerbaijan in the capital of Italy. Gianni Alemanno noted that he was familiar with the activity of Mrs. Mehriban Aliyeva, and touched upon the significance of relations between our countries. The Mayor emphasized the newly opened air flight between Baku and Rome will give him the opportunity to visit and see the capital of Azerbaijan.
President of the Heydar Aliyev Foundation Mrs. Mehriban Aliyeva thanked Gianni Alemanno for the support given to the erection of a monument to great Nizami Ganjavi in Rome. Expressing pleasure with the holding of the Days of Azerbaijani Culture in Italy, the Fist Lady emphasized the significance of continuing such events in future.
Mayor of Rome Gianni Alemanno gave a present to First Lady of Azerbaijan Mehriban Aliyeva.
The host of the ceremony organized in connection with the completion of the Days of Azerbaijani Culture in Italy informed the guests about our country, its history and culture.
Azerbaijani Ambassador to Italy Vagif Sadigov said the days of culture were held at a high level. The diplomat underlined that Azerbaijani-Italian relations, which has an old history, has been successfully developing and that Italy is one of the large trade partners of our country. Having touched upon the significance of humanitarian relations between our countries, the Ambassador emphasized that the days of culture will play an essential role in the development of bilateral relations.
Delivering a speech at the ceremony, mayor of Rome Gianni Alemanno also talked of the significance of the steps made in recent periods towards the development of relations between Azerbaijan and Italy, which rely on old history. The mayor emphasized that the monument erected to great Azerbaijani poet and thinker Nizami Ganjavi in Rome has been an essential contribution to the cultural cooperation between our countries.
Then a concert program was presented with participation of Azerbaijani masters of art.
The first element of the concert was the “Jangi” dance performed by the Azerbaijani State Dance Group headed by people’s Artist Afag Melikova.
Then thousands of spectators witnessed our national culture at the “Auditorium della Musika” Concert Complex, where performance by “Buta” Camera Choir headed by people’s Artist Elnara Kerimova, “Sary Gelin” people’s song, “Yally of Garabagh”    and “Novrus” rhythms and other interesting Azerbaijani music items were performed.
Let us note that the Days of Azerbaijani Culture started on April 16 at the Kariniano Theatre of Turin, which is considered to be the Italians’ source of pride. Then the cultural events were continued in the cities of Milan and Venetia, and finalized in Rome.
The events held in Italy once more proved that our country, which has been carrying out the function of a strategic place in creation of a platform for dialogue of cultures, is already drawing the world attention with its cultural values and rich  music.