Mehriban Əliyeva Romada “Baku” jurnalının təqdimat mərasimində iştirak edib
Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva və Fondun vitse-prezidenti, jurnalın təsisçisi və baş redaktoru Leyla Əliyeva tədbirdə iştirak etmişlər.
“Baku” jurnalının ingilisdilli versiyası ölkəmizi Avropada daha yaxından tanıtmaq baxımından mühüm əhəmiyyətə malikdir. Jurnal avropalı oxucuları qədim Odlar Yurdunun zəngin tarixi, mədəniyyəti, incəsənəti, gözəl ənənələri və mətbəxi ilə məhz ingilis dilində tanış edir. Bundan başqa, jurnalda Azərbaycanın müasir inkişafı və beynəlxalq aləmdəki nüfuzlu rolu, ölkəmizdə həyata keçirilən mühüm layihələr, geniş turizm imkanları və azərbaycanlıların müasir həyat tərzi, xalqımızın gözəl xüsusiyyətləri də ingilisdilli oxuculara təqdim olunur.
Jurnalın səhifələrində bədii foto sahəsində tanınmış ustaların işləri yer almışdır. Bu isə heç şübhəsiz ki, dərgiyə olan marağı daha da artırır.
Nəşrə 2007-ci ildə Moskvada rus dilində başlayan “Baku” jurnalı artıq beynəlxalq aləmdə kifayət qədər tanınan və böyük reytinqə malik mətbu orqana çevrilmişdir. Bundan əvvəl Moskvada və Londonda təqdimat mərasimləri keçirilən jurnalın ingilisdilli versiyası indi Avropada kifayət qədər geniş oxucu auditoriyasına malikdir.
Romada “Baku” jurnalının təqdimat mərasimini İtaliyanın tanınmış teleaparıcısı Massimo Ginni açaraq Azərbaycanın malik olduğu mədəni dəyərlər haqqında qonaqlara məlumat vermişdir.
Azərbaycanın qədim tarixi, zəngin mədəniyyəti barədə danışan Massimo Ginni vurğulamışdır ki, Şərq ilə Qərbin qovuşduğu məkanda yerləşən Azərbaycan bu gün dünyada mədəniyyətlərarası və sivilizasiyalararası dialoq platforması qismində çıxış edir.
Son dövrlərdə İtaliyada Azərbaycan ilə bağlı bir çox tədbirlər keçirilir. Bu isə Azərbaycanın İtaliyada daha yaxşı tanıdılmasına xidmət edir.
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, “Baku” jurnalının təsisçisi və baş redaktoru Leyla Əliyeva mərasimdə çıxış etmişdir.
“Baku” jurnalını qədim Roma şəhərində təqdim etməkdən məmnunluq ifadə edən Leyla Əliyeva bildirmişdir ki, jurnalı təsis edərkən əsas məqsədi beynəlxalq miqyaslı dərgi hazırlamaq olmuşdur.
Ötən ildən ingilis dilində nəşr olunmağa başlayan jurnalın hazırda Roma, Paris, Berlin və Nyu-Yorkda yayıldığını qeyd edən Leyla xanım Əliyeva demişdir ki, “Baku”da Azərbaycanın mədəniyyəti, tarixi, incəsənəti və adət-ənənələri, həmçinin müxtəlif sənət adamları haqqında məlumat verilir.
“Biz çox çalışırıq ki, bu dərgi italyan oxucularının da ürəyincə olsun”, - deyən Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti italiyalılara ölkəmiz haqqında da ətraflı məlumat vermişdir.
Leyla xanım Əliyeva bildirmişdir ki, Azərbaycan kifayət qədər gənc ölkədir. Bu yaxınlarda ölkəmiz müstəqilliyinin bərpa olunmasının 20 illiyini qeyd etmişdir. Lakin bununla bərabər ölkəmizin çox qədim tarixi vardır. Müsəlman şərqində ilk dəfə Azərbaycanda qadınlara seçib-seçilmək hüququ verilmişdir.
Azərbaycanda 1901-ci ildə müsəlman qızlar üçün məktəbin açıldığını və Şərqdə ilk opera və baletin məhz ölkəmizdə yarandığını vurğulayan Leyla xanım Əliyeva demişdir: “Azərbaycanın olduqca zəngin mədəni irsi və çox qədim tarixi vardır. Azərbaycanın paytaxtı Bakı özündə təkcə qədim Qız qalasında və Qobustan qayaüstü rəsmlərdə əksini tapan köhnə ilə yenini birləşdirmir, həmçinin Şərq ilə Qərbi, XX əsrin əvvəllərinin neft bumu dövrünə aid fransız şəhərsalma mədəniyyətini özündə təcəssüm etdirir.
Düşünürəm ki, ölkəmiz hər zaman açıq fikirliliyi və tolerantlığı ilə tanınmışdır. Ölkəmizdə hər zaman mədəniyyətlər, dinlər və adət-ənənələr biri-birinə qovuşmuşdur. Ümid edirəm ki, Heydər Əliyev Fondu tərəfindən Romada təşkil edilən Azərbaycan Mədəniyyəti Günləri italyan xalqına ölkəmizi daha yaxından tanımaq imkanı yaradır”.
Leyla xanım Əliyeva Heydər Əliyev Fondunun çoxşaxəli fəaliyyəti barədə də məlumat vermişdir. Bildirmişdir ki, Fond Azərbaycan mədəniyyətinin xaricdə təbliğ edilməsi sahəsində böyük işlər görür və UNESCO, İSESCO və digər beynəlxalq təşkilatlar ilə səmərəli əməkdaşlıq edir. Heydər Əliyev Fondu təhsil, səhiyyə, mədəniyyət, sosial sahələrdə iri layihələr həyata keçirir.
Fondun ən vacib fəaliyyət istiqamətlərindən biri də Azərbaycanda və regionda ekoloji sağlamlığın mühafizəsi və qorunmasıdır. Bu məqsədlə Ətraf Mühitin Qorunması üzrə Beynəlxalq Dialoq Təşəbbüsünü irəli sürdüyünü deyən Leyla xanım Əliyeva bu il Azərbaycanın “Eurovision” beynəlxalq mahnı müsabiqəsinə ev sahibliyi edəcəyini bildirmiş və bütün qonaqları ölkəmizə dəvət etmişdir.

Mehriban Aliyeva took part in the ceremony of presentation of the “Baku” magazine in Rome
20.04.2012A ceremony of presentation of the “Baku” Magazine was held in Rome, the capital of Italy, April 20.
First Lady of Azerbaijan, President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva and Vice-president of the Foundation, founder and chief editor of the magazine Leyla Aliyeva took part in the presentation ceremony.
The English version of the “Baku” Magazine is of great importance in terms of promoting our country in Europe more closely. The Magazine will familiarize the European readers with our rich history, culture, art, nice traditions and cuisine in English. In addition, Azerbaijan’s development and its influential role on the international area, significant projects implemented in our country, wide tourism opportunities and modern lifestyle of Azerbaijanis, nice features of our people also are presented to English-speaking readers.
Works by well-known artisans have been placed on pages of the Magazine in the photo section. And this, without a doubt, arouses more interest towards the publication.
Having started the publication in 2007 in the city of Moscow in Russian, the “Baku” Magazine has become a press body being well-known on the international arena, and has been enjoying a high rating. In addition, the English version of the magazine, of which prsentation had been held in Moscow and London cities, now has quite a wide auditorium of readers in Europe.
Having opened the “Baku” Magazine’s presentation ceremony in Rome, well-known TV host Massimo Ginni informed the guests of the cultural values of Azerbaijan.
Speaking about Azerbaijan’s old history and rich culture, Massimo Ginni emphasized that Azerbaijan, which is located at the crossroads of the East and West, today has become a platform for dialogue between world cultures and civilizations.
A number of events related to Azerbaijan have been held in recent periods in Italy. And this serves the better promotion of Azerbaijan in Italy.
Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation, founder and chief editor of the “Baku” Magazine Leyla Aliyeva delivered a speech at the ceremony.
Expressing pleasure with presentation of the “Baku” Magazine in the old city of Rome, Mrs. Leyla Aliyeva said the main objective of founding the magazine was to prepare a publication of international coverage.
Noting that the magazine, which started to be printed in the English language since the last year, are distributed now in Rome, Paris, Berlin and New York, Leyla Aliyeva underlined that “Baku” has been providing information about the culture, history, art and traditions, as well as various persons of art of Azerbaijan.
Saying “We have been trying to make this publication be to the Italians’ hearts’ content”, the Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation provided the Italians with comprehensive information about our country.
Mrs. Leyla Aliyeva told that Azerbaijan is quite a young country. Recently our country marked the 20th year of regain of its state independence. Nevertheless, our country has very old history. First time in the Muslim East, women in Azerbaijan were granted the right to elect and be elected.
Emphasizing that a school for girls was opened in 1901 in Azerbaijan and the first opera and ballet in the East was created just in our country, Mrs. Leyla Aliyeva said: “Azerbaijan has extremely rich cultural heritage and very old history. Baku, the capital of Azerbaijan, not only links the old reflected in the Maiden Tower and Gobustan petroglyphs with the new, but also represents the East and West, the French town-building culture related to the oil boom of the beginning of the 20th century.
I think our country has always been known for its open-mindedness and tolerance. Cultures, religions and traditions have always come together in our country. I hope that the Days of Azerbaijani Culture organized by the Heydar Aliyev Foundation in Rome creates better opportunities for the Italian people to know our country more closely.
Mrs. Leyla Aliyeva informed also about the multilateral activity of the Heydar Aliyev Foundation. She told that the Foundation has been doing great works to promote the Azerbaijani culture abroad, and efficiently cooperating with UNESCO and other international organizations. The Heydar Aliyev Foundation has been implementing large-scale projects in the spheres of education, public health, culture and social security.
One of the most important directions of the Foundation’s activity is protection and preservation of ecological health in Azerbaijan and in the region. Saying the International Dialogue Initiative for Protection of the Environment was put forward for this purpose, Mrs. Leyla Aliyeva told Azerbaijan will host this year the “Eurovision” Song Contest, and invited all the guests to our country.