Romada Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illik yubileyi münasibətilə ziyafət
Mehriban Əliyeva qonaqları salamlayaraq, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranma tarixinə nəzər salıb. Diqqətə çatdırıb ki, həmin dövrdə ölkəmiz üçün çox vacib addımlar atılıb: Azərbaycanda demokratiya institutları formalaşmağa başladı, azad seçkilər nəticəsində çoxmilli və çoxpartiyalı parlament yaradıldı, ölkəmiz üçün bir sıra vacib qanunlar qəbul edildi, milli ordumuz yarandı. “Biz ölkəmizdə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin qurucularının xatirəsinə böyük hörmətlə yanaşırıq. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illik yubileyi Azərbaycanda və tərəfdaş ölkələrdə geniş şəkildə qeyd olunur”, - deyən Mehriban Əliyeva belə bir gecənin Azərbaycana dost olan İtaliyada, bu ölkənin gözəl paytaxtında – Romada keçirilməsindən məmnunluğunu ifadə edib.
Bu gün Azərbaycanın zəngin, qədim tarixə və mədəniyyətə malik olduğunu, Şərqlə Qərb arasında - qədim İpək Yolu üzərində yerləşdiyini deyən Mehriban Əliyeva əsrlər boyu burada müxtəlif sivilizasiyaların, mədəniyyətlərin, dinlərin, millətlərin nümayəndələrinin sülh, qarşılıqlı hörmət şəraitində yaşadıqlarını vurğulayıb. “Biz fəxr edirik ki, bu ənənələr bu gün də qorunub saxlanılır. Azərbaycanda multikulturalizm, dözümlülük, qarşılıqlı hörmət artıq həyat tərzidir”, - deyən Mehriban Əliyeva bu gün ölkəmizin dünyada multikulturalizm mərkəzlərindən biri kimi tanınmasının təsadüfi olmadığını, Azərbaycanda millətlərarası dialoqun qurulmasına həsr olunan bir sıra beynəlxalq tədbirlərin keçirildiyini və belə tədbirlərin BMT, UNESCO, ISESCO kimi mötəbər beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən dəstəkləndiyini vurğulayıb.
Ölkəmizin müstəqillik illərində qazandığı nailiyyətlərdən danışaraq müxtəlif sahələrdə əldə edilən uğurları qeyd edib. Azərbaycanın beynəlxalq arenadakı nüfuzunun artdığını, 2011-ci ildə ölkəmizin BMT Təhlükəsizlik Şurasına qeyri-daimi üzv seçildiyini, Azərbaycanın həm Avropa Şurasının, həm də İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının üzvü olduğunu, 2008-ci ildə Bakı şəhərində Avropa Şurasına və İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına üzv ölkələrin mədəniyyət nazirlərinin görüşünün təşkil olunduğunu, bu təşəbbüsə “Bakı Prosesi” adının verildiyini bildirib. Vurğulayıb ki, “Bakı Prosesi” xalqlar və millətlər arasında səmərəli dialoq qurmağa xidmət edir.
İtaliya-Azərbaycan münasibətlərindən danışıb, əlaqələrimizin strateji tərəfdaşlıq əsasında inkişaf etdiyini, həm siyasi, həm də iqtisadi sahədə uğurlu əməkdaşlığın qurulduğunu bildirib. Bu gün Azərbaycanda çox sağlam investisiya mühitinin mövcudluğunu bildirən Mehriban Əliyeva İtaliyanın iş adamlarını ölkəmizə dəvət edib.
Humanitar sahədəki əlaqələrə xüsusi toxunub, son illər Azərbaycandan İtaliyaya təhsil almaq üçün gedən tələbələrin sayının artdığını xoş hal kimi dəyərləndirib. Həm Azərbaycanda, həm də İtaliyada qarşılıqlı mədəniyyət günlərinin keçirildiyini, müxtəlif sərgilərin, konsertlərin, görüşlərin baş tutduğunu söyləyib. “Mən qeyd etmək istəyirəm ki, Romanın məşhur “Villa Borghese” parkında dahi Azərbaycan şairi Nizami Gəncəviyə ucaldılan abidə Azərbaycan xalqı tərəfindən çox böyük hörmətlə qarşılanır və çox yüksək qiymətləndirilir”, - deyən Mehriban Əliyeva bu sahədə gələcəkdə də əməkdaşlığın möhkəmlənəcəyinə əminliyini ifadə edib.
“Milan Ekspo” sərgisində Azərbaycan pavilyonunun ən çox ziyarət edilən pavilyonlardan biri olduğunu qeyd edib, ölkəmizin “Ekspo-2025” Ümumdünya Sərgisinə ev sahibliyi etməsi üçün Bakı şəhərinin namizədliyini irəli sürdüyünü bildirib. “Bizim bu sahədə böyük təcrübəmiz var. Bakıda, paytaxtımızda dəfələrlə böyük beynəlxalq tədbirlər keçirilib və ümidvaram ki, əgər bizim namizədliyimiz qalib gəlsə, biz gözəl bir beynəlxalq tədbir keçirməyə nail olacağıq”, - deyən Mehriban Əliyeva İtaliyanın bu sahədəki təcrübəsinin əhəmiyyətini də vurğulayıb.

A dinner-party in connection with the 100th anniversary of the Democratic Republic of Azerbaijan in Rome
25.09.2018On September 25, an official dinner-party was hosted in Rome on the occasion of the 100th anniversary of establishing the Democratic Republic of Azerbaijan.
First Vice-president of the Republic of Azerbaijan, President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva attended the official dinner-party.
Greeting the guests, Mehriban Aliyeva had a look at the history of establishing the Democratic Republic of Azerbaijan. It was brought to attention that in that period, very significant steps were taken for the country: democratic institutions started to form in Azerbaijan, multinational and multiparty parliament was formed as a result of free elections, a number of significant for our country laws were adopted, and our national army was formed. Saying, “In our country, we have been showing great respect for the memory of the founders of the Democratic Republic of Azerbaijan. The 100th jubilee of the Democratic Republic of Azerbaijan is widely celebrated in Azerbaijan, and in partner-countries.” – Mehriban Aliyeva expressed satisfaction with the holding of such an event in Rome, the capital of a friendly to Azerbaijan country.
Saying that Azerbaijan is a country with rich, ancient history and culture, located between the East and the West – on the ancient Silk Way, Mehriban Aliyeva emphasized that for centuries, representatives of different civilizations, cultures, religions and nationalities have lived here in a peaceful environment, showing mutual respect for each other. Saying “We are proud that these traditions have been preserved to date. Saying, in Azerbaijan, multiculturalism, tolerance and mutual respect have become already a lifestyle”, Mehriban Aliyeva emphasized that the fact that Azerbaijan is known as one of the hubs of multiculturalism in the world was not a coincidence, and that Azerbaijan has hosted a number of international events dedicated to building an international dialogue, and that such events enjoyed the support of such reputable international organizations as the UN, UNESCO, and ISESCO.
Talking about achievements reached in our country in the years of independence, she touched upon accomplishments in various spheres. It was noted that Azerbaijan’s influence in the international arena had increased, our country was elected a non-permanent member to the UN Security Council in 2011. Azerbaijan was a member of both the European Council and the Islamic Cooperation Organization, a meeting of culture ministers of the countries – members of the European Council and the Islamic Cooperation Organization was hosted in Baku in 2008, and this initiative was named the Baku Process. It was underscored that the Baku Process serves building an efficient dialogue between peoples and nationalities.
Talking about the Azerbaijan-Italy relations, she noted that our relations have developed based on strategic partnership, and successful cooperation was built both in political and economic spheres. Saying that there was a very healthy investment environment in Azerbaijan, Mehriban Aliyeva invited Italian businesspersons to Azerbaijan.
Touching upon the relations in the humanitarian sphere, she valued the increase in the number of students coming from Azerbaijan to study in Italy as a good sign. Holding of mutual cultural days both in Azerbaijan and in Italy, organization of various exhibitions, concerts and meetings were mentioned. Saying “I want to note that the statue erected to great Azerbaijani poet Nizami Ganjavi in the famous “Villa Borghese” Park has been welcomed by the people of Azerbaijan with great respect, and is highly appreciated”, - Mehriban Aliyeva expressed confidence the cooperation in this sphere would be strengthened.
Mehriban Aliyeva noted that the Azerbaijani pavilion at the Milan Expo was one of the most visited pavilions, and our country has put forward Baku’s candidacy to host the Expo-2025 World Exhibition. Saying, “We have a great deal of expertise in this field. A number of large international events were hosted in Baku and, I am hopeful, if our candidacy wins, we are going to organize a very nice international event”, Mehriban Aliyeva underscored the significance of Italy’s experience in this field.