Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva 2019-cu il martın 11-12-də Fransa Respublikasında səfərdə olub.
“Rothschild Global Financial Advisory” şirkətinin rəhbəri David dö Rotşild ilə görüş
Martın 11-də Mehriban Əliyeva Parisdə “Rothschild Global Financial Advisory” şirkətinin rəhbəri David dö Rotşild ilə görüşüb.
Mehriban Əliyeva “Rothschild Global Financial Advisory” şirkətinin rəhbəri David dö Rotşild ilə görüşündən məmnun olduğunu deyib. Bildirib ki, XIX əsrdə Azərbaycanda çox məşhur olan Rotşildlər 1883-cü ildə “Xəzər–Qara dəniz neft sənayesi və ticarət cəmiyyəti”ni təsis etmişdilər. “Azərbaycan – Bakı o zaman neft sənayesinin mərkəzi idi və Rotşild qardaşları Bakıya böyük investisiya gətirmişdilər”, - deyən Mehriban Əliyeva bütün bunların Bakıda neft sənayesinin daha da canlanmasına səbəb olduğunu diqqətə çatdırıb.
Görüşdə əməkdaşlıqla bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.
“Suez Groupe” şirkətinin beynəlxalq inkişaf üzrə icraçı vitse-prezidenti Erik Qebali ilə görüş
Martın 11-də Mehriban Əliyeva “Suez Groupe” şirkətinin beynəlxalq inkişaf üzrə icraçı vitse-prezidenti Erik Qebali ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan ilə “Suez Groupe” şirkəti arasında ətraf mühit, ekologiya və digər sahələrdə əməkdaşlığın perspektivləri müzakirə olunub, ikitərəfli əlaqələrin müxtəlif istiqamətlərdə inkişafı ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.
Martın 11-də Mehriban Əliyeva Parisdə Fransanın Milli Xərçəng İnstitutunun təsisçisi və keçmiş prezidenti professor David Hayat ilə görüşüb.
Martın 12-də Mehriban Əliyevanın Fransanın Baş naziri Eduard Filip ilə təkbətək görüşü olub.
Azərbaycan Respublikası ilə Fransa İnkişaf Agentliyi arasında “Dəmir yolu sektorunun inkişafı proqramı çərçivəsində Şimal-Cənub nəqliyyat dəhlizinin Sumqayıt-Yalama dəmir yolu xəttinin yenidən qurulmasına dair konvensiya”nı Azərbaycanın maliyyə naziri Samir Şərifov və Fransanın Avropa və Xarici İşlər Nazirliyinin dövlət katibi Jan-Batist Lömuan imzalayıblar.
“Azərbaycan Mərkəzi Bankı ilə “Rotchild & Cie” Bankı arasında Strateji Əməkdaşlıq Sazişi”ni Mərkəzi Bankın sədri Elman Rüstəmov və “Rotchild & Cie” Bankının baş direktoru Aryel Malard dö Rotşild imzalayıblar.
“Əməliyyat Nəzarəti Mərkəzinin yaradılmasına dair araşdırma müqaviləsi”ni və “Xocasən” deposunun siqnalizasiya və telekommunikasiya sisteminin reallaşdırılmasına dair müqavilə”ni “Bakı Metropoliteni” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin sədri Zaur Hüseynov və “Thales International” şirkətinin baş direktoru Rafael Eskinazi imzalayıblar.
Fransa Senatının sədri Jerar Larşe ilə görüş
Martın 12-də Mehriban Əliyeva Parisdə Fransa Senatının sədri Jerar Larşe ilə görüşüb.
Fransa Senatının sədri Jerar Larşe Mehriban Əliyevanı qarşılayıb.
Mehriban Əliyeva Senatda Fransa-Azərbaycan dostluq qrupunun sədri və müşavirlər ilə görüşüb.
Sonra Mehriban Əliyeva ilə Fransa Senatının sədri Jerar Larşenin görüşü olub.
Görüşdən sonra Mehriban Əliyeva Fransa Senatının xatirə kitabını imzalayıb.
Martın 12-də Yelisey sarayında Mehriban Əliyevanın Fransanın birinci xanımı Brijit Makron ilə görüşü olub.
Fransanın sabiq Prezidenti Nikola Sarkozi ilə görüş
Martın 12-də Mehriban Əliyeva Parisdə Fransa Respublikasının sabiq Prezidenti Nikola Sarkozi ilə görüşüb.
Görüşdə Mehriban Əliyevanın Parisə səfərindən məmnunluq ifadə olunub. Bu səfərin Fransa-Azərbaycan əlaqələrinin inkişafına töhfə verdiyi bildirilib.
Söhbət zamanı ölkələrimiz arasında əlaqələrin bundan sonra da inkişaf edəcəyinə əminlik ifadə olunub.
Martın 12-də Mehriban Əliyevanın Fransa Respublikası Milli Assambleyasının sədri Rişar Ferran ilə görüşü olub.
Sonra Mehriban Əliyeva ilə Rişar Ferranın görüşü olub.
Parisin Orsey muzeyini ziyarət
Martın 12-də Mehriban Əliyeva Fransanın mədəniyyət naziri Frank Riyesterin müşayiəti ilə Parisin Orsey muzeyini ziyarət edib.
Parisin Orsey muzeyi ilə tanışlıq zamanı məlumat verilib ki, Fransa paytaxtının ən yaraşıqlı binalarından olan və əvvəllər Paris-Orlean marşrutu üzrə işləyən qatarların stansiyası kimi fəaliyyət göstərən bu bina artıq Orsey muzeyi adlanır. Bu gün Parisin, həmçinin Avropanın ən çox ziyarət edilən mədəniyyət ocaqları sırasında olan Orsey muzeyi Sena çayının sahilindədir və 1898-1900-cü illərdə inşa edilib. Paris arxitekturasının ən gözəl nümunələrindən olan Orsey muzeyi 1978-ci ildən tarix-memarlıq abidəsi kimi qorunur.
Martın 12-də Mehriban Əliyevanın Fransanın iqtisadiyyat və maliyyə naziri Brüno Lömer ilə görüşü olub.

11-12 марта 2019 года Первый вице-президент Азербайджанской Республики, президент Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиева побывала с визитом во Франции.
Встреча с руководителем компании Rothschild Global Financial Advisory Дэвидом де Ротшильдом
11 марта Мехрибан Алиева встретилась в Париже с руководителем компании Rothschild Global Financial Advisory Дэвидом де Ротшильдом.
Мехрибан Алиева выразила удовлетворение встречей с руководителем компании Rothschild Global Financial Advisory Дэвидом де Ротшильдом. Было отмечено, что Ротшильды, которые были очень известны в Азербайджане в XIX веке, в 1883 году учредили «Каспийско-Черноморское нефтепромышленное и торговое общество». «Азербайджан – Баку являлся тогда центром нефтяной промышленности, и братья Ротшильды привезли в Баку крупные инвестиции».
В ходе встречи состоялся обмен мнениями о двустороннем сотрудничестве.
Встреча с исполнительным вице-президентом компании Suez Groupe по международному развитию Эриком Гебали
11 марта Мехрибан Алиева встретилась с исполнительным вице-президентом компании Suez Groupe по международному развитию Эриком Гебали.
11 марта Мехрибан Алиева встретилась в Париже с учредителем и бывшим президентом Национального института рака Франции профессором Давидом Хаятом.
12 марта состоялась встреча Мехрибан Алиевой с премьер-министром Франции Эдуардом Филиппом один на один.
Премьер-министр Франции Эдуард Филипп встретил Мехрибан Алиеву в Матиньонском дворце.
Далее состоялась встреча Мехрибан Алиевой с премьер-министром Франции Эдуардом Филиппом один на один.
После встречи состоялась церемония подписания азербайджано-французских документов с участием Мехрибан Алиевой и премьер-министра Франции Эдуарда Филиппа.
Встреча с председателем Сената Франции Жераром Ларше
12 марта Мехрибан Алиева встретилась в Париже с председателем Сената Франции Жераром Ларше.
Председатель Сената Франции Жерар Ларше встретил Мехрибан Алиеву.
Мехрибан Алиева встретилась с председателем и советниками группы дружбы Франция-Азербайджан в Сенате.
Затем состоялась встреча Мехрибан Алиевой с председателем Сената Франции Жераром Ларше.
После встречи Мехрибан Алиева оставила запись в памятной книге Сената Франции.
Встреча с первой леди Франции Брижит Макрон
12 марта в Елисейском дворце состоялась встреча Мехрибан Алиевой с первой леди Франции Брижит Макрон.
Мехрибан Алиева пригласила первую леди Франции Брижит Макрон посетить с визитом нашу страну. Приглашение было с благодарностью принято.
Встреча с бывшим Президентом Франции Николя Саркози
12 марта Мехрибан Алиева встретилась в Париже с бывшим Президентом Французской Республики Николя Саркози.
На встрече было выражено удовлетворение визитом Мехрибан Алиевой в Париж. Отмечено, что этот визит внесет вклад в развитие французско-азербайджанских связей.
В ходе беседы была выражена уверенность в дальнейшем развитии связей между нашими странами.
12 марта состоялась встреча Мехрибан Алиевой с председателем Национальной ассамблеи Французской Республики Ришаром Ферраном.
Ришар Ферран встретил Мехрибан Алиеву.
Затем состоялась встреча Мехрибан Алиевой с Ришаром Ферраном.
Мехрибан Алиева пригласила Ришара Феррана посетить с визитом Баку. Приглашение было с удовлетворением принято.
Посещение парижского Музея д’Орсе
12 марта Мехрибан Алиева в сопровождении министра культуры Франции Франка Ристера посетила парижский Музей д’Орсе.
Министр культуры Франции встретил Мехрибан Алиеву.
Во время знакомства с парижским Музеем д’Орсе было сообщено, что это одно из самых красивых зданий французской столицы, которое раньше действовало как железнодорожная станция для поездов, следовавших по маршруту Париж-Орлеан, является Музеем д’Орсе. Музей д’Орсе, входящий сегодня в число наиболее посещаемых культурных объектов Парижа, а также Европы, расположен на берегу реки Сена. Здание построено в 1898-1900-х годах. Один из самых красивых образцов парижской архитектуры, Музей д’Орсе с 1978 года охраняется как историко-архитектурный памятник.
12 марта состоялась встреча Мехрибан Алиевой с министром экономики и финансов Франции Брюно Ле Мэром.
Брюно Ле Мэр отметил важную роль Первого вице-президента Мехрибан Алиевой в диверсификации азербайджанской экономики. Выразив готовность к совместной работе, министр Брюно Ле Мэр сказал, что Франция может внести вклад в нашу страну в сфере новых технологий. Отметив активную роль Total в Азербайджане, французский министр подчеркнул возможность обмена опытом также в транспортной и сельскохозяйственной сферах. Он предложил укреплять сотрудничество между двумя странами.
Мехрибан Алиева отметила большое значение, придаваемое сотрудничеству между нашими странами в экономической сфере, сказала, что для этого есть хорошая основа. Мехрибан Алиева подчеркнула, что политический диалог между нашими странами находится на высоком уровне, однако экономическое сотрудничество не отвечает реальному потенциалу. Она отметила, что в ближайшем будущем должна начаться реализация конкретных проектов.