Bakının Nərimanov rayonunda 11 saylı xüsusi təhsil məktəbinin yeni binasının açılışı olub
Oktyabrın 23-də Bakının Nərimanov rayonunda Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə inşa olunan 11 saylı xüsusi təhsil məktəbinin yeni binasının açılışı olub.
Məlumat verilib ki, 11 saylı xüsusi təhsil məktəbi 1937-ci ildən fəaliyyət göstərir. Bu təhsil ocağının köhnə binası 1897-ci ildə inşa edilib. Heydər Əliyev Fondu tərəfindən aparılan monitorinq nəticəsində məktəb binasının təhsilə tam yararsız olduğu aşkar edilib və Nərimanov rayonunda məktəb üçün yeni binanın inşasına qərar verilib.
Mehriban Əliyeva təhsil ocağında yaradılan şəraitlə tanış olub.
Qeyd edilib ki, təhsil müəssisəsinin binasının ümumi sahəsi 4 min kvadratmetrdən çoxdur. Burada 21 sinif otağı, psixoloq, defektoloq, həkim otaqları, idman və akt zalları, yeməkxana var. Eyni zamanda, burada uşaqların istifadəsi üçün kitabxana yaradılıb.
Məktəbin üçmərtəbəli binası 250 şagird yerlikdir. Hazırda 651 nəfər evdə, 137 şagird isə məktəbdə təhsil alır. Məktəbdə 289 müəllim çalışır və onlar autizm, Daun sindromlu, ümumtəhsil proqramını mənimsəyə bilməyən və əqli inkişaf geriliyi diaqnozu olan uşaqlara təlim keçirlər. Ümumtəhsil proqramını mənimsəyə bilməyən şagirdlər də il ərzində aşkarlanaraq bu məktəbə yönləndirilir. Onillik məktəbin tədris planına defektoloq saatları daxil edilib. Eyni zamanda, xüsusi uşaqlar üçün psixoloq saatları ayrılıb. Texnologiya dərslərində isə uşaqların bacarıqları aşkar olunur. Bir sözlə, bu məktəbdə xüsusi qayğıya ehtiyacı olan uşaqların təhsil alması, onların təlim-tərbiyəsi ilə hərtərəfli məşğul olmaq üçün bütün imkanlar mövcuddur.
Məktəbin həyətində geniş abadlıq-quruculuq işləri aparılıb, yaşıllıq zonası yaradılıb, istirahət köşkləri qurulub.
11 saylı xüsusi təhsil məktəbinin yeni binasında yaradılan şəraitlə tanış olan Mehriban Əliyeva bu təhsil ocağına fəaliyyətində uğurlar arzulayıb.

В Наримановском районе Баку состоялось открытие нового здания специальной образовательной школы номер 11
23 октября в Наримановском районе Баку состоялось открытие нового здания специальной образовательной школы номер 11, построенного по инициативе Фонда Гейдара Алиева.
Первый вице-президент Азербайджанской Республики, президент Фонда Гейдара Алиева  Мехрибан Алиева приняла участие в открытии.
Было сообщено, что специальная образовательная школа номер 11 функционирует с 1937 года. Старое здание этого учебного заведения было построено в 1897 году. В результате мониторинга, проведенного Фондом Гейдара Алиева, было выявлено, что здание школы находится в непригодном состоянии и принято решение о строительстве нового здания для школы в Наримановском районе.
Мехрибан Алиева ознакомилась с условиями, созданными в этом учебном заведении.
Было сообщено, что общая площадь здания учебного заведения составляет свыше 4 тысячи квадратных метров. Здесь есть 21 классная комната, кабинеты психолога, дефектолога, врача, спортивный и актовый залы, столовая. Кроме того, здесь создана библиотека для детей.
Трехэтажное здание школы рассчитано на 250 ученических мест. В настоящее время 651 ученик занимается дома, а 137 – в школе. В школе работают 289 учителей, занимающиеся с детьми с аутизмом, синдромом Дауна, не способными усвоить общеобразовательную программу и с диагнозом умственной отсталости. Выявленные в течение года учащиеся, не способные усвоить общеобразовательную программу ,также направляются в эту школу. В учебный план десятилетней школы включены часы по дефектологии. В то же время, выделены часы психологии для особенных детей. На уроках технологии выявляются способности детей. Одним словом, в этой школе созданы все условия для обучения и воспитания детей, нуждающихся в особой заботе.
Во дворе школы проведена большая работа по благоустройству и созиданию, разбита полоса озеленения, установлены беседки для отдыха.
Ознакомившаяся с условиями, созданными в новом здании специальной образовательной школы номер 11, Мехрибан Алиева пожелала успехов в деятельности этого учебного заведения.