Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva sağlamlıq imkanları məhdud uşaqlar üçün sosial xidmət müəssisəsində olub
İyunun 20-də Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva və Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva Abşeron rayonunun Saray qəsəbəsində 2 saylı sağlamlıq imkanları məhdud uşaqlar üçün sosial xidmət müəssisəsində olublar.
Mehriban Əliyeva və Leyla Əliyeva 2 saylı sağlamlıq imkanları məhdud uşaqlar üçün sosial xidmət müəssisəsində uşaqlarla görüşüb, onların yaşayış şəraiti, uşaqlara göstərilən sosial və reabilitasiyayönümlü xidmətlərlə tanış olublar.
Mehriban Əliyeva və Leyla Əliyeva müəssisədəki uşaqların əl işlərindən ibarət sərgiyə baxıblar.
Sağlamlıq imkanları məhdud uşaqların funksional çatışmazlıqlarının aradan qaldırılması, onların bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi üçün aparılan reabilitasiya işlərindən biri də onların yaradıcılıq potensiallarının inkişafıdır. Uşaqlar muncuqlarla, plastilinlə müxtəlif əl işləri hazırlayır, rəsmlər çəkir, konstruktor oyunları ilə məşğul olurlar. Müəssisənin sakinləri özlərinin hazırladıqları əl işlərini Mehriban Əliyevaya və Leyla Əliyevaya hədiyyə ediblər.
Qeyd edək ki, bu müəssisə 2010-cu ildə Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə yenidən qurulub. Hazırda burada 5-18 yaş arasında 170-dək uşaq yaşayır. Onlar əsasən uşaq serebral iflici, autizm, daun sindromu, fiziki və əqli inkişafdan geriqalma, mərkəzi sinir sisteminin zədələnməsi – ense-folo-patiya, parez kimi xəstəliklərdən əziyyət çəkirlər.
Mehriban Əliyeva sosial xidmət müəssisəsinin sakinlərinin əhvalı ilə maraqlanıb, onların müalicəsinin müsbət nəticələr verdiyinin şahidi olub. Belə ki, müəssisənin sakinlərindən biri - Xəyalə Hüseynova Mehriban Əliyeva ilə söhbət zamanı Azərbaycan və ingilis dillərində “əlillik qüsur deyil və yaşamaq, yaratmaq üçün məhdudiyyət ola bilməz” dedi. Mehriban Əliyeva uşaqların arzularını dinləyib, yenidən onların yanına qonaq gələcəyini bildirib, onlara uğurlar arzulayıb. Mehriban Əliyeva uşaqlarla birlikdə kitab oxuyub, nəşrdəki şəkilləri müzakirə edib. Uşaqlar Mehriban Əliyevaya və Leyla Əliyevaya öz bacarıqlarını nümayiş etdiriblər. Onlar Prezident İlham Əliyevin Sərəncamı ilə bu ilin “Nəsimi İli” elan olunduğunu bildirərək, şairin şerlərini səsləndiriblər, mahnılar, rəqslər ifa ediblər.
Sosial xidmət müəssisəsində 12 reabilitasiya otağı fəaliyyət göstərir və onlarda müasir dövrdə prioritet olan yeni reabilitasiya metodları - aktiv terapiya, oyun, ünsiyyət, musiqi, rəqs və digər terapiya növləri və hər bir uşaqla fərdi inkişaf planı əsasında işlər aparılır.

On June 20, First Vice-president of the Republic of Azerbaijan Mehriban Aliyeva and Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva visited Social Service Institution No.2 for children with impaired health condition in Saray settlement of Absheron district.
Mehriban Aliyeva and Leyla Aliyeva met with children at the social service institution, became familiarized with their living conditions, as well as social and rehabilitation services provided to the children.
Mehriban Aliyeva and Leyla Aliyeva viewed an exhibition comprised of children’s handicrafts.
One of the rehabilitation works carried out towards removing functional shortages of children with impaired health condition, and advancing their abilities, is development of their creative potential. Children make various handicrafts using beads and plasticine, and engage in constructor games. Inhabitants of the institution presented their handicrafts to Mehriban Aliyeva and Leyla Aliyeva.
This institution was reconstructed in 2010 with the support of the Heydar Aliyev Foundation. At the moment, 170 children, aged 5 to 18, are residing here. They mostly suffer from such diseases as cerebral palsy, autism, down syndrome, impaired physical and mental capacity, damage to the central nerve system – encephalopathy, and paresis.
Mehriban Aliyeva inquired about the condition of the inhabitants of the social service institution, witnessing positive results of their treatments. So, one of the inhabitants of the institution – Khayala Huseynova, while talking to Mehriban Aliyeva, said “Disability is not a defect, and there may be no restriction to living and creating”, both in Azerbaijani and English. Mehriban Aliyeva listened to children’s wishes, wished them successes, saying she would visit them again. Mehriban Aliyeva read a book together with children, and discussed pictures in the book. Children demonstrated their skills to Mehriban Aliyeva and Leyla Aliyeva. Saying that this year was declared “The Year of Nasimi”, they read poems of the poet, sang songs, and danced.
12 rehabilitation rooms are functioning at the social service institution, and new rehabilitation methods that are considered priority methods at the contemporary time, such as active therapy, game, intercourse, music, dance and other types of therapy are performed in them, and works are carried out with every child based on an individual development plan.