Heydər Əliyev Sarayında məşhur pianoçu Denis Matsuyevin konserti olub
Aprelin 8-də Heydər Əliyev Sarayında dünyaca məşhur virtuoz pianoçu, Rusiyanın Xalq artisti, UNESCO-nun xoşməramlı səfiri Denis Matsuyev konsert proqramı ilə çıxış edib.
Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva, qızları Leyla Əliyeva və Arzu Əliyeva konsertdə olublar.
Konsertdə Denis Matsuyev L.Bethovenin fortepiano üçün “17 nömrəli Sonata”sını, S.Raxmaninovun fortepiano üçün Korelli mövzusunda variasiyalarını, F.Şopenin “4 nömrəli Ballada”sını, P.Çaykovskinin “Düşüncə”sini, S.Prokofyevin fortepiano üçün “7 nömrəli sonata”sını və digər əsərləri ifa edib.
Denis Matsuyev haqlı olaraq zəmanəmizin ən görkəmli pianoçularından biri hesab edilir. Onun səhnə tərəfdaşları arasında ABŞ, Fransa, Almaniya, Böyük Britaniya, İtaliya, Avstriya, Niderland, Macarıstan və digər ölkələrin məşhur simfonik orkestrləri və dirijorları olub. P.Çaykovski orkestri ilə fortepiano konserti Böyük Britaniyanın ən nüfuzlu “Gramophone” jurnalı tərəfindən 2014-cü ilin aprelində “Ayın albomu” adına layiq görülüb.
Qeyd edək ki, Denis Matsuyev 1975-ci ildə Rusiyanın İrkutsk şəhərində musiqiçi ailəsində anadan olub. Valideynləri balaca Denisdə musiqi qabiliyyətini görərək onu fortepiano dərslərinə yazıblar. İrkutskda o, Mayakovski adına 11 nömrəli musiqi məktəbində oxuyub. Pianoçu 1990-cı ildə valideynləri ilə birgə Moskvaya köçərək Moskva Dövlət Konservatoriyasının nəzdində olan musiqi məktəbində təhsilini davam etdirib. 1993-cü ildə D.Matsuyev Moskva Dövlət Konservatoriyasına daxil olub və tanınmış musiqiçilərdən dərs alıb.
D.Matsuyev 23 yaşında olarkən P.Çaykovski adına XI Beynəlxalq müsabiqədə uğurlu çıxışından sonra şöhrət qazanıb. Pianoçu öz yaradıcılığında novatorluq və Rusiya fortepiano məktəbinin ənənələrini birləşdirir. Bu gün Denis Matsuyev dünyanın ən yaxşı konsert zallarının arzuolunan qonağı, ən böyük musiqi festivallarının mühüm iştirakçısı, Rusiyanın, Avropa, Şimali Amerika və Asiya ölkələrinin aparıcı simfonik orkestrlərinin daimi tərəfdaşıdır.

Во Дворце Гейдара Алиева состоялся концерт известного пианиста Дениса Мацуева
8 апреля во Дворце Гейдара Алиева с концертной программой выступил всемирно известный пианист-виртуоз, народный артист России, посол доброй воли ЮНЕСКО Денис Мацуев.
Hа концерте присутствовали Первый вице-президент Азербайджанской Республики Мехрибан Алиева, ее дочери Лейла Алиева и Арзу Алиева.
На концерте Денис Мацуев исполнил Сонату для фортепиано номер 17 Л.Бетховена, «Вариации на тему Корелли» для фортепиано С.Рахманинова, «Балладу номер 4» Ф.Шопена, «Размышление» П.Чайковского, Сонату для фортепиано номер 7 С.Прокофьева и другие произведения.
Денис Мацуев по праву считается одним из выдающихся современных пианистов. Среди его партнеров по сцене были известные симфонические оркестры и дирижеры из США, Франции, Германии, Великобритании, Италии, Австрии, Нидерландов, Венгрии и других стран. Его фортепианный концерт в сопровождении Большого симфонического оркестра имени П.И. Чайковского в апреле 2014 года был удостоен самым авторитетным журналом Gramophone Великобритании звания «Альбом месяца».
Отметим, что Денис Мацуев родился в 1975 году в российском городе Иркутск в семье музыкантов. Родители маленького Дениса, увидев музыкальные способности маленького Дениса, записали его на уроки фортепиано. В Иркутске он учился в музыкальной школе номер 11 имени Маяковского. В 1990 году пианист вместе с семьей переехал в Москву и продолжил учебу в музыкальной школе при Московской государственной консерватории. В 1993 году Д.Мацуев поступил в Московскую государственную консерваторию, где обучался у известных музыкантов.
Славу Д.Мацуеву принесло успешное выступление на XI Международном конкурсе П.Чайковского в 1998 году, когда ему было 23 года. Пианист совмещает в своих музыкальных произведениях новаторство и традиции русской фортепианной школы. Сегодня Денис Мацуев – желанный гость лучших концертных залов мира, важный участник крупнейших музыкальных фестивалей, постоянный партнер ведущих симфонических оркестров России, Европы, Северной Америки и стран Азии.