Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva Gəncədə Mir Cəlal Paşayevin ev-muzeyində olub
Fevralın 14-də Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva və Fondun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva Gəncədə Mir Cəlal Paşayevin ev-muzeyində olublar.
Məlumat verilib ki, muzey və onun nəzdində elmi-ədəbi tədqiqat şöbəsi Azərbaycan nəsrinin görkəmli nümayəndəsi, Əməkdar elm xadimi, yazıçı-alim Mir Cəlal Paşayevin 100 illik yubileyi ərəfəsində ədibin xatirəsinə ehtiram əlaməti olaraq yaradılıb. 2007-ci ildə istifadəyə verilən ev-muzeyinə ədibin pasportu, orden və medalları hədiyyə edilib. Hazırda bu əşyalar muzeyin ən dəyərli eksponatlarıdır.
Mir Cəlal Paşayevin ev-muzeyinin Gəncə şəhərində fəaliyyət göstərməsi təsadüfi deyil. Çünki o, Cənubi Azərbaycanda anadan olsa da, taleyi onu qədim Gəncə şəhərinə gətirib çıxarıb. Ədib həmişə Gəncəni sevib və doğma şəhəri bilib. Mir Cəlal Paşayevin uşaqlıq, gənclik və tələbəlik illəri, pedaqoji və ədəbi fəaliyyəti, ailə həyatı xronoloji ardıcıllıqla muzeyin ekspozisiyasında əksini tapıb. Hazırda eksponatların sayı 300-dən artıqdır. Muzey kompleksində 2009-cu ilin aprel ayında elmi-ədəbi tədqiqat şöbəsi fəaliyyətə başlayıb. Şöbənin yaradılması ədəbiyyatımızın tədqiqinə, araşdırılmasına xidmət edir.
Mir Cəlal Paşayev muzey kompleksində mütəmadi olaraq şair və yazıçıların kitab təqdimatları, şəhər ziyalıları ilə görüşlər, konsertlər, şagird və tələbələr üçün ədəbiyyat dərsləri, ekskursiyalar və digər ədəbi-bədii tədbirlər keçirilir. Muzey fəaliyyətə başladığı gündən şəhər əhalisinin, tələbə və şagirdlərin ziyarətgahına çevrilib.

Первый вице-президент Азербайджана Мехрибан Алиева побывала в доме-музее Мир Джалала Пашаева в Гяндже
14 февраля Первый вице-президент Азербайджанской Республики, президент Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиева и вице-президент Фонда Лейла Алиева побывали в доме-музее Мир Джалала Пашаева в Гяндже.
Было отмечено, что музей и отдел научно-литературных исследований при нем были созданы в преддверии 100-летнего юбилея видного представителя азербайджанской прозы, заслуженного деятеля науки, писателя-ученого Мир Джалала Пашаева в знак уважения к памяти писателя. Дому-музею, открывшемуся в 2007 году, были подарены паспорт, ордена и медали литератора. В настоящее время эти предметы являются самыми ценными экспонатами музея.
Вовсе неслучайно, что дом-музей Мир Джалала Пашаева функционирует в городе Гянджа. Хотя он родился в Южном Азербайджане, судьба привела его в древний город Гянджа. Писатель всегда любил Гянджу и считал ее родным городом. В экспозиции музея в хронологической последовательности отражены детские, юношеские и студенческие годы Мир Джалала Пашаева, его педагогическая и литературная деятельность, семейная жизнь. В настоящее время количество экспонатов превышает 300. В Музейном комплексе в апреле 2009 года стал функционировать отдел научно-литературных исследований. Создание отдела служит исследованию и изучению нашей литературы.
В музейном комплексе Мир Джалала Пашаева регулярно проводятся презентации книг поэтов и писателей, встречи с городской интеллигенцией, концерты, литературные занятия для учеников и студентов, экскурсии и другие литературно-художественные мероприятия. Со дня создания музей стал одним из самых посещаемых горожанами, студентами и школьниками мест города.