Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva və Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva aprelin 15-də Bakının Nəsimi rayonunda yerləşən 1 saylı körpələr evində və Nizami rayonundakı 1 saylı uşaq evi sosial xidmət müəssisəsində olublar.
1 saylı körpələr evində hazırda 3 yaşadək 63 uşaq var. Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva və Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva mütəmadi surətdə burada olur, körpələrin sağlamlıqları, onların yaşayış şəraiti ilə daim maraqlanır, balacalara xüsusi qayğı ilə yanaşırlar.
Qeyd edək ki, körpələr evinin 1930-cu ildə tikilən binasında Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə əsaslı təmir və yenidənqurma işləri aparılıb. 2015-ci il mayın 10-da Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyevanın iştirakı ilə körpələr evinin açılışı olub.
Daim nəcib təşəbbüsləri ilə seçilən Heydər Əliyev Fondu valideyn himayəsindən məhrum olan uşaqların fiziki və mənəvi cəhətdən sağlam yetişməsinə, onların savadlı olmasına xüsusi diqqətlə yanaşır. Beləliklə, gələcəyimiz olan uşaqlarla bağlı Azərbaycan dövlətinin həyata keçirdiyi siyasətə mühüm töhfələr verir.
Sonra Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva və Leyla Əliyeva 1 saylı uşaq evi sosial xidmət müəssisəsində oldular.
Birinci xanım Mehriban Əliyeva və Leyla Əliyeva bu müəssisəni də tez-tez ziyarət edir, bayram günlərində buranın sakinləri ilə görüşür, onları hədiyyələrlə sevindirirlər.
Hazırda 1 saylı uşaq evi sosial xidmət müəssisəsində 3 yaşdan 18 yaşadək 100 uşaq var. Onların təhsil alması, idmanla məşğul olması və sağlamlıqlarının təmin edilməsi üçün burada hər cür şərait yaradılıb.
Müəssisənin sakinləri sevimli qonaqları olan birinci xanım Mehriban Əliyeva və Leyla Əliyevanı həmişə şeir, mahnı və ədəbi proqramla qarşılayıblar. Bu dəfə də istisna olmadı.
Heydər Əliyev Fondu yarandığı gündən bu müəssisəni diqqətdə saxlayır, burada yaşayan yeniyetmələrin ali təhsil müəssisələrində oxuması, onların işlə təmin edilməsi, peşə vərdişlərinin aşkara çıxarılması istiqamətində mühüm işlər görür. Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə əsaslı təmir olunan bu müəssisənin açılışı 2005-ci ildə Azərbaycanın birinci xanımının iştirakı ilə olub. 2017-ci ildə isə buranın iki sakini ailə həyatı qurub. Onların toyu Heydər Əliyev Fondu tərəfindən təşkil edilib, gənclərə mənzil və avtomobil hədiyyə olunub.

15.04.202515 апреля Первый вице-президент Азербайджанской Республики Мехрибан Алиева и вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева посетили ясли номер 1 в Насиминском районе и детский дом-учреждение социального обслуживания номер 1 в Низаминском районе Баку.
B настоящее время в яслях номер 1 воспитываются 63 ребенка в возрасте до 3-х лет. Первый вице-президент Мехрибан Алиева и вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева регулярно бывают здесь, постоянно интересуются состоянием здоровья малышей, условиями их жизни, относятся к ним с особой заботой.
Отметим, что в здании яслей, построенном в 1930 году, по инициативе Фонда Гейдара Алиева были проведены работы по капитальному ремонту и реконструкции. 10 мая 2015 года с участием первой леди Азербайджана Мехрибан Алиевой состоялось открытие яслей.
Фонд Гейдара Алиева, всегда отличающийся благородными инициативами, уделяет особое внимание физическому и нравственному развитию детей, лишенных родительской опеки, их образованию. Таким образом, Фонд вносит значительный вклад в проводимую Азербайджанским государством политику, связанную с детьми, которые являются нашим будущим.
Затем Первый вице-президент Мехрибан Алиева и Лейла Алиева посетили детский дом-учреждение социального обслуживания номер 1.
Первая леди Мехрибан Алиева и Лейла Алиева часто посещают и это учреждение, в праздничные дни встречаются с его воспитанниками, радуют их подарками.
В настоящее время в детском доме-учреждении социального обслуживания номер 1 находятся 100 детей в возрасте от 3-х до 18-ти лет. Здесь созданы все условия для их обучения, занятий спортом и охраны здоровья.
Жители учреждения всегда встречали любимых гостей – первую леди Мехрибан Алиеву и Лейлу Алиеву – стихами, песнями и литературной программой. Этот раз также не стал исключением.
Фонд Гейдара Алиева с момента создания держит в центре внимания это учреждение, проводит важную работу по обучению проживающих здесь подростков в высших учебных заведениях, обеспечению их работой, выявлению их профессиональных навыков. Это учреждение, капитально отремонтированное при поддержке Фонда Гейдара Алиева, было открыто в 2005 году с участием первой леди Азербайджана. В 2017 году двое его воспитанников поженились. Их свадьбу устроил Фонд Гейдара Алиева, молодым подарили квартиру и машину.