Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva “Grand-Agro İnvitro” MMC-nin müəssisəsi ilə tanış olub, “Azbadam” MMC-nin emal zavodunun açılışında iştirak ediblər
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva “Grand-Agro İnvitro” Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyətinin müəssisəsinin fəaliyyəti ilə tanış olublar və “Azbadam” Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyətinin badam emalı zavodunun açılışında iştirak ediblər.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov və “Grand-Agro İnvitro” MMC-nin icraçı direktoru Taleh Zeynalov dövlətimizin başçısına və birinci xanıma müəssisənin fəaliyyəti barədə məlumat verdilər.
İqtisadiyyatın şaxələndirilməsi, xüsusilə qeyri-neft sektorunun inkişafı ilə bağlı qarşıya qoyulan prioritetlər uğurla həllini tapır. Eyni zamanda, qeyri-neft sektorunda kənd təsərrüfatı məhsullarının payı artır. Bu isə ərzaq təhlükəsizliyinin təmin olunması və idxaldan asılılığın aradan qaldırılması deməkdir.
Prezident İlham Əliyevin və birinci xanım Mehriban Əliyevanın fəaliyyəti ilə tanış olduqları “Grand-Agro İnvitro” Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyətinin müəssisəsi və “Azbadam” Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyətinin açılışı olan badam emalı zavodu məhz qeyri-neft sektoru və kənd təsərrüfatının inkişaf konsepsiyasının uğurla reallaşdırılmasının nəticəsidir.
Prezident İlham Əliyev: Son vaxtlar fındıqçılıq Azərbaycanda çox inkişaf edir. Fındıq bağlarının sahəsini iki dəfədən çox artırmışıq. Fındıq ixracına görə biz indi dünyada üçüncü yerdəyik. Amma badam istehsalı, əfsuslar olsun ki, Azərbaycanda çox aşağı idi və daxili tələbatı ödəmirdi. Ona görə indi badamçılıqla da ciddi məşğul olmaq lazımdır. Bu meyvə sortları yerli sortlardır, yoxsa xarici sortlardır?
Taleh Zeynalov: Həm xarici sortlarımız, həm yerli sortlarımız var. Məqsədimiz də odur ki, yerli sortların içərisində məhsuldar və təbiətə uyğun çeşidləri seçib seleksiya yolu ilə onların artırılmasına nail olaq.
Prezident İlham Əliyev: Burada çox vacib məsələ odur ki, əlbəttə, intensiv bağçılıq daha çox məhsulun həcminə istiqamətləndirilir. Amma bizim xüsusiyyətimiz və üstünlüyümüz odur ki, - hər zaman belə olub, bu gün də belədir, - bizdə yetişdirilən meyvə-tərəvəz təbiidir. Yəni, orqanikdir və onun xüsusi dadı var. Burada yerli sortlara daha çox üstünlük verilməlidir. Yəni, kəmiyyət dalınca getsək, bizim xüsusi dad verən o meyvələri itirə bilərik. Buna xüsusilə diqqət yetirin. Çünki bizim istər narımız olsun, almamız olsun, pomidorumuz olsun, xurmamız olsun, doğrudan da xüsusi dada malikdir. Biz onu itirməməliyik.
Qeyd edək ki, 2017-ci ildə fəaliyyətə başlayan “Grand-Agro İnvitro” MMC məhsuldar meyvə və digər bitki tingləri yetişdirməklə məşğuldur. Müəssisənin tətbiq edilən müasir texnologiyalar sayəsində ənənəvi üsullarla çoxaldılması mümkün olmayan, həmçinin yerli və xarici bazarda rəqabətədavamlı yüksəkkeyfiyyətli məhsullar yetişdirmək imkanları mövcuddur. Növ seçimi bazarın tələbatı və müştərinin sifarişinə uyğun olaraq müəyyən edilir.
“İnvitro” layihəsinə yatırılan investisiyanın ümumi məbləği 21 milyon manatdır.
İstixanalar müasir damcı üsulu və sisləmə sistemi ilə suvarılır. Müəssisənin beynəlxalq standartlara tam cavab verən laboratoriyası isə ən müasir texnologiyalarla təchiz olunub. İnkubasiya otaqlarının geniştutumlu olması sayəsində laboratoriya il ərzində 4 milyon ədəd müxtəlif cins və sort yetişdirmək imkanına malikdir.
Müəssisədə 84 nəfər daimi işlə təmin olunub.
Prezident İlham Əliyevin və birinci xanım Mehriban Əliyevanın açılışında iştirak etdikləri badam emalı zavodu isə “Azbadam” Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyətinə məxsus istehsal müəssisəsidir.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov və “Azbadam” MMC-nin icraçı direktoru Anar Ağayev dövlətimizin başçısına və birinci xanıma zavod barədə məlumat verdilər.
Qeyd edildi ki, layihənin həyata keçirilməsi iki mərhələdə planlaşdırılıb. Birinci mərhələ üzrə 2017-2019-cu illərdə Abşeron rayonunun Qala və Bilgəh qəsəbələrində Aralıq dənizi badam sortlarından olan Quara (160 hektar), Belona (95 hektar), Avijor (138 hektar) və Soleta (34 hektar) növlü ağaclardan ibarət badam bağları salınıb. Bağlara yatırılan ümumi investisiya məbləği 17 milyon manatdır.
İkinci mərhələdə yaradılan zavod ölkədə ilk badam emalı müəssisəsidir. İnşası 2021-ci ilin sentyabrında tamamlanan zavodun ümumi investisiya dəyəri 13,5 milyon manatdır. Bunun 10 milyon manatı Sahibkarlığın İnkişafı Fondu hesabına ayrılan güzəştli kredit, 3,5 milyon manatı isə təsisçi kapitalıdır.
Mikayıl Cabbarov: 2015-2019-cu illərdə ölkədə istehlak olunan təmizlənmiş badamın 90-95 faizi idxal edilirdisə, 2021-ci ilin nəticələrinə görə artıq biz ürəkaçan dinamikanı görə bilirik.
Anar Ağayev: İdxalı 50 faizə qədər azaltmışıq. 2024-cü ildə isə yalnız bizim bağ bütün Azərbaycanın istehlak həcmini qarşılaya biləcək. Digər bağlardan alacağımız badamları da emal edib ixrac edəcəyik.
Prezident İlham Əliyev: Çox yaxşı, öz bağlarınızın da sahəsini genişləndirin. Çünki badam yetişdirmək üçün Abşeron torpağı çox münbitdir. Burada boş sahələr çoxdur. Biz gələndə gördük ki, bütün yol boyunca sağ-sol zeytun bağlarıdır. Əvvəllər bu ərazi boş sahə idi, son vaxtlar əkilmişdir. Bu, böyük imkanlardır. Abşeron torpaqları zeytun, badam yetişdirmək üçün ən münbit torpaqlardır. Burada hələ boş torpaqlar var, onlardan mütləq istifadə etmək lazımdır. Çünki biz gələcəkdə badamı da fındıq kimi ixrac edəcəyik.
Dövlətimizin başçısı İlham Əliyev zavodu işə saldı.
Bildirildi ki, zavodda məhsulun ilkin emalı, sındırılması, qurudulması və çeşidlənməsi nəzərdə tutulur. Müəssisə İspaniyanın “Jose Borrell S.A.” brendinə məxsus avadanlıqla təchiz edilib. Zavodun illik emal gücü 2 min ton badam ləpəsidir.
Onu da deyək ki, “Azbadam” MMC investisiya təşviqi hesabına edilən güzəştlərdən yararlanaraq, indiyədək xərclərinə 1 milyon manat məbləğində qənaət edib. Badam ləpəsinin ölkədaxili illik istehlak həcmi 750-800 ton təşkil edir. 2015-2019-cu illərdə ölkədə istehlak edilən badam ləpəsinin 90-95 faizi idxal olunurdu. Bu məqsədlə ölkədən hər il 6 milyon ABŞ dolları məbləğində valyuta xaricə çıxırdı. Müəssisənin fəaliyyəti nəticəsində 2024-cü ildən etibarən daxili bazarın tələbatı “Azbadam” MMC-nin emal müəssisəsi hesabına nəinki tam şəkildə təmin olunacaq, məhsullar Avropa İttifaqı ölkələrinə, Türkiyəyə, MDB və Mərkəzi Asiya respublikalarına, Hindistana, Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinə və digər ölkələrə “Made in Azerbaijan” brendi ilə ixrac ediləcək.
Müəssisə əhalinin məşğulluq məsələsinin həllinə də töhfə verir. Burada 130 nəfər daimi işlə təmin olunub.

Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева ознакомились с предприятием ООО Grand-Agro İnvitro, приняли участие в открытии перерабатывающего завода ООО «Азбадам»
Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева ознакомились с деятельностью предприятия Общества с ограниченной ответственностью Grand-Agro İnvitro и приняли участие в открытии завода по переработке миндаля Общества с ограниченной ответственностью «Азбадам».
Министр экономики Микаил Джаббаров и исполнительный директор ООО Grand-Agro İnvitro Талех Зейналов проинформировали главу государства и первую леди о деятельности предприятия.
В Азербайджане успешно решаются приоритетные задачи, связанные с диверсификацией экономики, в частности, развитием ненефтяного сектора. Одновременно увеличивается доля сельскохозяйственной продукции в ненефтяном секторе, что означает обеспечение продовольственной безопасности и устранение зависимости от импорта.
Предприятие Общества с ограниченной ответственностью Grand-Agro İnvitro, с деятельностью которого ознакомились Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева, и открытие перерабатывающего завода Общества с ограниченной ответственностью «Азбадам» являются результатом успешной реализации концепции развития ненефтяного сектора и сельского хозяйства.
Президент Ильхам Алиев: В последнее время в Азербайджане очень развивается фундуководство. Мы более чем вдвое увеличили площадь фундуковых садов. В настоящее время мы занимаем третье место в мире по экспорту фундука. Но, к сожалению, производство миндаля в Азербайджане было очень низким и не удовлетворяло внутренний спрос. Поэтому сейчас надо серьезно заняться миндалеводством. Эти сорта фруктов местные или иностранные?
Талех Зейналов: У нас есть как иностранные, так и местные сорта. Наша цель – выбрать среди местных сортов урожайные и соответствующие климатическим особенностям сорта и добиться их увеличения путем селекции.
Президент Ильхам Алиев: Очень важный вопрос здесь в том, что, конечно, интенсивное садоводство направлено на еще большие объемы урожая. Но наша особенность и преимущество в том - так это было всегда, так остается и сегодня, – что выращиваемые здесь фрукты и овощи натуральные, то есть, органические, и имеют особый вкус. Здесь следует отдавать большее предпочтение местным сортам. То есть, если мы будем следовать за количеством, мы можем потерять те наши фрукты, которые имеют особый вкус. Обратите на это особое внимание. Потому что наши и гранаты, и яблоки, и помидоры, и хурма действительно имеют особый вкус. Мы не должны его терять.
Отметим, что ООО Grand-Agro İnvitro, начавшее деятельность в 2017 году, занимается выращиванием урожайных саженцев плодовых и других растений. Благодаря применяемым современным технологиям предприятие имеет возможность выращивать высококачественную продукцию, размножение которой традиционными методами невозможно, а также продукцию, конкурентоспособную на местном и зарубежном рынках. Выбор сорта определяется в соответствии с рыночным спросом и заказом клиента.
Общая сумма инвестиций в проект İnvitro составляет 21 миллион манатов.
Теплицы орошаются современным капельным способом и туманообразующей системой. Лаборатория предприятия, полностью отвечающая международным стандартам, оснащена самыми современными технологиями. Благодаря большой вместимости инкубационных комнат лаборатория имеет возможность в течение года выращивать 4 миллиона различных сортов.
На предприятии 84 человека обеспечены постоянной работой.
Завод по переработке миндаля, в открытии которого приняли участие Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева, является производственным предприятием, принадлежащим Обществу с ограниченной ответственностью «Азбадам».
Министр экономики Микаил Джаббаров и исполнительный директор ООО «Азбадам» Анар Агаев проинформировали главу государства и первую леди о заводе.
Было сообщено, что реализация проекта была запланировано в два этапа. На первом этапе в 2017-2019 годах в поселках Гала и Бильгях Абшеронского района были разбиты миндальные сады из деревьев средиземноморских сортов миндаля Гуара (160 гектаров), Белона (95 гектаров), Авижор (138 гектаров) и Солета (34 гектара). Общая сумма инвестиций, вложенных в сады, составляет 17 миллионов манатов.
Завод, созданный на втором этапе, является первым предприятием по переработке миндаля в стране. Общая инвестиционная стоимость завода, строительство которого завершилось в сентябре 2021 года, составляет 13,5 миллиона манатов. Из них 10 миллионов манатов – льготный кредит, выделенный за счет Фонда развития предпринимательства, а 3,5 миллиона манатов – учредительный капитал.
Микаил Джаббаров: Если в 2015-2019 годах 90-95 процентов потребляемого в стране очищенного миндаля импортировалось, то по итогам 2021 года мы уже можем видеть отрадную динамику.
Анар Агаев: Мы сократили импорт на 50 процентов. А в 2024 году только наш сад сможет удовлетворить объемы потребления всего Азербайджана. Мы также будем перерабатывать и экспортировать миндаль, который будем закупать в других садах.
Президент Ильхам Алиев: Очень хорошо, расширяйте площадь собственных садов, потому что земля Абшерона очень плодородна для выращивания миндаля. Здесь много пустых участков. По пути сюда мы увидели, что вдоль всей дороги справа и слева имеются оливковые сады. Раньше эта территория была пустырем, она засажена в последнее время. Это большая возможность. Земли Абшерона – самые плодородные для выращивания оливок, миндаля. Здесь еще есть свободные земли, которые обязательно надо использовать, потому что в будущем мы будем экспортировать миндаль, как и фундук.
Глава государства Ильхам Алиев ввел завод в строй.
Было отмечено, что на заводе предусмотрена предварительная переработка, дробление, сушка и сортировка продукции. Предприятие оснащено оборудованием испанского бренда Jose Borrell S.A.. Годовая перерабатывающая мощность завода составляет 2 тысячи тонн ядер миндаля.
Также отметим, что ООО «Азбадам» до сих пор сэкономило свои расходы на сумму 1 миллион манатов, воспользовавшись льготами, предоставляемыми за счет поощрения инвестиций. Годовое потребление ядер миндаля внутри страны составляет 750-800 тонн. В 2015-2019 годах 90-95 процентов ядер миндаля, потребляемых в стране, импортировались. В связи с этим ежегодно из страны за рубеж уходила иностранная валюта на сумму 6 миллионов долларов США. С 2024 года потребности внутреннего рынка будут полностью удовлетворяться за счет перерабатывающего предприятия ООО «Азбадам», в то же время его продукция будет экспортироваться под брендом Made in Azerbaijan в страны Европейского Союза, Турцию, республики СНГ и Средней Азии, Индию, Объединенные Арабские Эмираты и другие страны.
Предприятие также вносит вклад в решение вопроса занятости населения. Здесь постоянной работой обеспечены 130 человек.