Şuşa Realnı Məktəbində həyata keçiriləcək təmir-bərpa işləri ilə tanışlıq
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva mayın 10-da Şuşa Realnı Məktəbində həyata keçiriləcək təmir-bərpa işləri ilə də tanış olublar.
Təhsil naziri Emin Əmrullayev dövlətimizin başçısına və birinci xanıma görüləcək işlər barədə məlumat verdi.
Fəaliyyətə 1881-ci il sentyabrın 20-də başlayan Şuşa Realnı Məktəbi həm tədrisi, təhsil ənənələri, həm də yetişdirdiyi görkəmli şəxsiyyətlərlə bütün Cənubi Qafqazda seçilən təhsil ocaqlarından biri idi. Əvvəlcə 6 sinifdən ibarət olan və 159 şagirdi qəbul edən məktəbin Haşım bəy Vəzirov, Mirzə Salah bəy Zöhrabbəyov, Yusuf bəy Məlikhaqnəzərov kimi pedaqoqları, İsmayıl bəy Səfibəyov, Əbdürrəhman bəy Haqverdiyev, Yusif Vəzir Çəmənzəminli, Cabbar bəy Vəlibəyov, Xudadat bəy Məlik-Aslanov, Cavad bəy Məlik-Yeqanov, Rüstəm bəy Axundov, Əhməd bəy Ağaoğlu, Soltan bəy Vəlibəyov, Xan Şuşinski kimi parlaq yetirmələri olub.
Qeyd edək ki, xalqın maariflənməsi, elmə yiyələnməsi işində müstəsna xidmətləri olan Şuşa Realnı Məktəbinin binasında sonradan bir sıra digər təhsil müəssisələri fəaliyyət göstərib. Şuşa şəhəri 1992-ci ilin mayında işğal edildikdən sonra bir çox tarixi yerlərlə bərabər bu məktəb də erməni vandalları tərəfindən yandırılaraq xarabazara çevrilib.

Ознакомление с предстоящими ремонтно-восстановительными работами в Шушинском реальном училище
10 мая Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева ознакомились с предстоящими ремонтно-восстановительными работами в Шушинском реальном училище.
Министр образования Эмин Амруллаев проинформировал главу государства и первую леди о предстоящей работе.
Шушинское реальное училище, начавшее функционировать 20 сентября 1881 года, было известно на Южном Кавказе своими традициями в области образования и выдающимися личностями, которые здесь учились. В училище, состоявшем вначале из 6 классов и принявшем 159 учащихся, работали такие педагоги, как Гашим бек Везиров, Мирза Салах бек Зохраббеков, Юсиф бек Меликхагназаров, его воспитанниками являлись такие яркие личности, как Исмаил бек Сафибеков, Абдуррахман бек Ахвердиев, Юсиф Везир Чеменземинли, Джаббар бек Велибеков, Худадат бек Мелик-Асланов, Джавад бек Мелик-Еганов, Рустам бек Ахундов, Ахмед бек Агаоглу, Солтан бек Велибеков, Хан Шушинский.
Отметим, что впоследствии в здании Шушинского реального училища, которому принадлежат исключительные заслуги в просвещении народа, его приобщении к науке, функционировал ряд других учебных заведений. После оккупации Шуши в мае 1992 года Шушинское реальное училище, как и многие исторические места, было сожжено армянскими вандалами и превращено в руины.