Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Gəncədə tikinti materialları istehsalı zavodunun açılışında iştirak ediblər
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva iyunun 24-də Gəncədə “NB Satınalma və Ticarət” MMC-nin süni mərmər və qranit istehsalı zavodunun açılışında iştirak ediblər.
Dövlətimizin başçısına və birinci xanıma müəssisənin fəaliyyəti barədə məlumat verildi.
Məlumat verildi ki, müəssisədə süni mərmər, keramoqranit - yəni, yer və divar üzlükləri, metlax və quru inşaat qarışıqları istehsal ediləcək. Hazırda burada illik istehsal gücü 40 min ton astar və 20 min ton üzlük olan tikinti materialları istehsalı zavodu tikilib və avadanlıqları quraşdırılıb. Məhsulların hazırlanmasında istifadə olunan xammal Daşkəsən, Şəmkir, Ağstafa və Qaradağ rayonlarından gətirilir. Müəssisənin illik istehsal gücü - 3 milyon kvadratmetr olacaq. Burada hazırlanan məsulların Rusiya Federasiyasına, Gürcüstana və Orta Asiya respublikalarına satışı nəzərdə tutulur. Zavodda 300-dən çox yeni iş yeri yaradılıb.
Zavodun direktoru Anar Məmmədov bildirdi ki, müəssisənin ümumi dəyəri 46,5 milyon manatdır. Onun 10 milyon manatı güzəştli kreditdir. Ümumi dəyəri 32 milyon manat olan investisiya təşviqi sənədi alınmış və 6 milyon manat vəsaitə qənaət olunub.
Qeyd edək ki, ölkəmizin hər yerində olduğu kimi, Gəncədə də sahibkarlığa ümumi iqtisadi inkişafın mühüm subyekti kimi baxılır. 2004-cü ildən bəri Sahibkarlığın İnkişafı Fondu tərəfindən Gəncədə 498 sahibkara 51,2 milyon manat kredit verilib. Bu da şəhərdə yeni istehsal müəssisələrinin yaradılmasına şərait yaradıb.

Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева приняли участие в открытии завода по производству строительных материалов в Гяндже
24 июня Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева приняли участие в открытии завода по производству искусственного мрамора и гранита ООО «NB Сатыналма и тиджарет» в Гяндже.
Глава государства и первая леди были проинформированы о деятельности предприятия.
Президент Ильхам Алиев ввел завод в строй.
Было сообщено, что на предприятии будут производиться искусственный мрамор, керамогранит - то есть, напольные и стеновые покрытия, метлах и сухие строительные смеси. В настоящее время здесь построен и оборудован завод по производству строительных материалов производственной мощностью 40 тысяч тонн грунтовки и 20 тысяч тонн штукатурки в год. Сырье, используемое в производстве продукции, доставляется из Дашкесанского, Шамкирского, Агстафинского и Гарадагского районов. Годовая производственная мощность предприятия составит 3 миллиона квадратных метров. Планируется продажа производимой здесь продукции в Российскую Федерацию, Грузию и республики Центральной Азии. На заводе создано более 300 новых рабочих мест.
Директор завода Анар Мамедов сообщил, что общая стоимость предприятия составляет 46,5 миллиона манатов. 10 миллионов из них - льготные кредиты. Получен документ поощрения инвестиций общей стоимостью 32 миллиона манатов, сэкономлены средства в размере 6 миллионов манатов.
Отметим, что в Гяндже, как и повсюду в нашей стране, предпринимательство рассматривается как важный субъект общего экономического развития. С 2004 года Фондом развития предпринимательства 498 предпринимателям в Гяндже выделены кредиты в размере 51,2 миллиона манатов. Это создало условия для открытия в городе новых производственных предприятий.