Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Şamaxıda Pirsaat Baba ziyarətgahının yenidən qurulması çərçivəsində görülən işlərlə tanış olublar
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva mayın 25-də Şamaxı şəhərində Pirsaat Baba ziyarətgahının yenidən qurulması çərçivəsində görülən işlərlə tanış olublar.
Prezidentin köməkçisi Anar Ələkbərov dövlətimizin başçısına və birinci xanıma tikinti-bərpa və yenidənqurma tədbirləri barədə məlumat verdi. Bildirdi ki, zəlzələ zamanı ziyarətgahın divarlarında çatlar əmələ gəlmişdi.
Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Pirsaat Babanın məzarını ziyarət etdilər.
Pirsaat Baba ziyarətgahı bütün ölkə əhalisinin ziyarət etdiyi müqəddəs ocaqlardan biridir və hər gün buraya yüzlərlə zəvvar gəlir. Ziyarətçilərin rahatlığını təmin etmək məqsədilə Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevanın təşəbbüsü ilə burada geniş yenidənqurma işlərinə başlanıb.
Qeyd edək ki, təxminən IX-XV əsrlər arasında tikilmiş türbə 1918-ci ildə Hacı Cəfərqulu tərəfindən yenidən ucaldılıb. Heydər Əliyev Fondu tərəfindən 2020-ci ildən başlanmış yenidənqurma işləri həm tarixi abidə, həm də müqəddəs ziyarətgah olan Pirsaat pirinin tamamilə yeni görkəmdə əhalinin ixtiyarına verilməsinə imkan yaradacaq.
Dini ziyarətgahlarımız da xalqımızın qürur doğuran keçmişinə, milli–mənəvi dəyərlərinə maksimum həssas münasibətinin əyani nümunələrindəndir. Azərbaycanın müasir tarixində müstəsna xidmətləri olan ulu öndər Heydər Əliyevin prinsipial və həsəd doğuran vətəndaşlıq mövqeyi, iradəsi, qətiyyəti, milli-mənəvi dəyərlərə dərindən bağlılığı nəticəsində ölkəmizdəki ziyarətgahlara yeni həyat verildi. Təsadüfi deyil ki, Ulu Öndərin müəyyənləşdirdiyi mükəmməl siyasi kursun layiqincə davam etdirilməsinə və daha da zənginləşdirilməsinə Prezident İlham Əliyevin xüsusi diqqəti sayəsində indi ziyarətgahların və dini məbədlərin yenidən qurulmasının miqyasına görə heç bir ölkə Azərbaycanla müqayisə edilə bilməz. Bu baxımdan Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyevanın rəhbərlik etdiyi Heydər Əliyev Fondu da səylərini əsirgəmir, istər ölkəmizdə, istərsə də xaricdə silsilə layihələr reallaşdırır. Bunlardan biri də Şamaxı şəhərinin girəcəyində, Bakı-Şamaxı-Yevlax avtomobil yolunun kənarında, Pirsaat çayının sahilində yerləşən Pirsaat Baba ziyarətgahıdır.

Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева ознакомились с работой, проводимой в рамках реконструкции святилища Пирсаат Баба в городе Шамаха
25.05.202025 мая Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева ознакомились с работой, проводимой в рамках реконструкции святилища Пирсаат Баба в городе Шамаха.
Помощник Президента Анар Алакбаров проинформировал главу государства и первую леди о мерах по строительству, реставрации и реконструкции. Было отмечено, что во время землетрясения на стенах святилища образовались трещины.
Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева посетили могилу Пирсаат Баба.
Святилище Пирсаат Баба является одним из священных очагов, который посещает все население страны, ежедневно сюда приходят сотни паломников. Для обеспечения их удобства по инициативе президента Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиевой здесь начались широкомасштабные работы по реконструкции.
Отметим, что гробница, возведенная примерно в IX-XV веках, была перестроена в 1918 году Гаджи Джафаргулу. Реконструкция, начатая в 2020 году Фондом Гейдара Алиева, позволит передать святилище Пирсаат, являющееся как историческим памятником, так и местом паломничества, в распоряжение населения в совершенно обновленном виде.
Наши святилища служат наглядным примером очень чуткого отношения народа к своему прошлому, национально-духовным ценностям. Благодаря принципиальной гражданской позиции великого лидера Гейдара Алиева, которому принадлежат исключительные заслуги в современной истории Азербайджана, его воле, решительности, глубокой привязанности к национально-духовным ценностям святилищам в нашей стране была подарена новая жизнь. В результате особого внимания Президента Ильхама Алиева сегодня в Азербайджане ведется масштабная реконструкция святилищ и религиозных храмов. Огромный вклад в эту работу вносит возглавляемый первой леди Азербайджана Мехрибан Алиевой Фонд Гейдара Алиева, который реализует серию проектов как в стране, так и за рубежом. Один из них – реконструкция святилища Пирсаат Баба, расположенного на въезде в город Шамаха, рядом с автомобильной дорогой Баку-Шамаха-Евлах на берегу реки Пирсаат.