Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva “Şahdağ” Turizm Mərkəzində görülən işlərlə tanış olublar
Dekabrın 27-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və qızları Leyla Əliyeva “Şahdağ” Turizm Mərkəzində görülən işlərlə tanış olublar.
“Şahdağ” Turizm Mərkəzinə gələn dövlətimizin başçısı burada xizək sürdü.
Qusar rayonunun mərkəzindən 32 kilometr məsafədə yerləşən “Şahdağ” Turizm Mərkəzinin təməli 2009-cu ilin sentyabrında Prezident İlham Əliyevin iştirakı ilə qoyulub. Azərbaycanda və ümumiyyətlə, dünyada ən mükəmməl layihələrdən olan “Şahdağ” Turizm Mərkəzi oxşar istirahət məkanlarından bənzərsizliyi ilə fərqlənir və ilboyu fəaliyyət göstərmək iqtidarındadır. Bu layihənin reallaşdırılması Azərbaycanda dağ-xizək və digər qış idman növlərinin inkişafı üçün hərtərəfli imkanlar açır.
Son illərdə burada xeyli iş görülüb. Dövlətimizin başçısı ən hündür nöqtədə tikilən “Shahdag 2351” kafesinin qarşısında yaradılan şəraitlə tanış oldu. Məlumat verildi ki, burada baxış meydançası yaradılıb, ərazidə ehtiyat helikopter meydançası inşa edilib, hündürlüyü 30 metr olan bayraq dirəyi quraşdırılıb.
Prezident İlham Əliyev yerli və xarici turistlərlə söhbət etdi. Turistlər “Şahdağ” Turizm Mərkəzində yaradılan şəraitdən razılıqlarını bildirdilər.
Qeyd edək ki, “Welcome Shahdag” ərazisinin giriş hissəsi abadlaşdırılıb, burada yaşıllıq zolağı salınıb. “Welcome Shahdag” turistlərin mərkəzdə qarşılaşacaqları ilk nöqtədir. Bu ərazidə 363 yerlik yeni avtomobil dayanacağı inşa edilib. Qonaqların qarşılanması, məlumatlandırılması və istiqamətləndirilməsi üçün “Welcome Plaza” binası da tikilib. Turist avtomobillərinin rahatlığı üçün isə uzunluğu 1 kilometrə yaxın olan yeni alternativ Zirvə yolu inşa edilib.
Baş Nazirin birinci müavini Yaqub Eyyubov və “Şahdağ” Turizm Mərkəzi QSC-nin sədri Rodderix Leffler bildirdilər ki, 2018-ci ilin martından bu ilin dekabrına qədərki dövrü əhatə edən ikinci faza çərçivəsində “Şahdağ” Turizm Kompleksində ümumi uzunluğu 7,9 kilometr olan 7 eniş zolağı inşa edilib. Bu eniş zolaqlarında 81 yeni qaryaratma avadanlığı quraşdırılıb və qaryaratma üçün lazım olan kommunikasiya xətləri inşa edilib. Şahdağ ərazisində quraşdırılan müasir qaryaratma avadanlıqları ən çox qaryaratma gücünə malikdir. Hazırda kompleksdəki eniş zolaqlarının ümumi uzunluğu 22,8 kilometrə çatır və burada yeni quraşdırılan kanat yolları 1,4 kilometr uzunluğundadır. 5 saylı kanat yolunun yuxarı operator məntəqəsi dəniz səviyyəsindən 2351 metr hündürlükdə inşa edilib. Bu, 1 saylı kanat yolunun yuxarı stansiyasından 250 metr daha hündürdə yerləşir. 600 metrlik 20 saylı kanat yolu “Welcome Shahdag” ərazisi ilə Zirvə lift bazasını, 5 saylı kanat yolu isə 1 saylı kanat yolunun davamı olaraq MTG zonasını 5 saylı eniş zolağının başlanğıcı və ya “Shahdag 2351” kafesi ilə birləşdirir. O da qeyd olundu ki, təbii göl və onun ətrafında tikinti quraşdırma işləri də tamamlanıb. Ərazinin abadlaşdırılması işləri indi də davam edir və 2020-ci ilin yaz aylarında göl ətrafında yeni park zonası istifadəyə veriləcək.
Dövlətimizin başçısına və birinci xanıma məlumat verildi ki, “Şahdağ” Turizm Mərkəzinin “Main Plaza” adlanan ərazisində 2 zalı olan yeni kinoteatr inşa edilib. Zalların biri 36, digəri 72 yerlikdir. Buraya gələn yerli və xarici turistlərin xizək sürdükdən sonrakı asudə vaxtlarının səmərəli təşkilində, onların müasir kino sənayesinin yeni məhsulları ilə tanış olmasında kinoteatr mühüm rol oynayacaq. Kinoteatrın Yeni il bayramında turistlərin istifadəsinə verilməsi planlaşdırılır. Bundan əlavə, dördxətli boulinq, uşaq boulinqi, bilyard və avtomat oyunlardan ibarət oyun zalı yaradılıb, “Music Hall” inşa edilib.
“Şahdağ” Turizm Mərkəzində görülən işləri yüksək qiymətləndirən dövlətimizin başçısı dedi ki, bura indi dünya səviyyəli xizək kurortudur. Burada həm peşəkarlar, həm də yeni başlayanlar üçün çox rahat enişlər var. Gələcəkdə kompleksin genişləndirilməsi ilə bağlı əlavə planlar olacaq.
Prezident İlham Əliyev “Şahdağ” Turizm Mərkəzinin üçüncü mərhələsi üzrə layihə işləri ilə bağlı tapşırıqlarını verdi.
Dövlətimizin başçısı və xanımı turistlərlə, kompleksin işçiləri ilə xatirə şəkilləri çəkdirdilər.
Azərbaycanda sürətlə inkişaf edən turizm sektoruna böyük töhfə olan “Şahdağ” Turizm Mərkəzində inşa edilən otellər bu istirahət məkanına marağı daha da artırır. Qonaqların istirahətinin yüksək səviyyədə təmin olunduğu bu otellərdə yaradılan şərait bir daha təsdiqləyir ki, bu gün ölkəmizdə turizm sektorunun inkişafına xüsusi fikir verilir. Paytaxtla yanaşı, regionlarda da müasir turizm və istirahət obyektlərinin, mehmanxana komplekslərinin tikilib istifadəyə verilməsi Azərbaycanda bu sahənin inkişafına diqqətin göstəricisidir. Bu çərçivədə “Şahdağ” Turizm Mərkəzində inşa edilən otellərdə təqdim edilən yüksək şərait Azərbaycanda mehmanxana biznesinin inkişafını bir daha təsdiqləyir və qeyri-neft sektorunda bu sahənin xüsusi çəkisinin getdikcə artdığını göstərir. Ölkəmizdə qeyri-neft sektoruna mühüm töhfə olan “Şahdağ” Turizm Kompleksi Azərbaycan tarixində ilk dağ-xizək kurortudur. Bu möhtəşəm obyektin inşasını daim diqqət mərkəzində saxlayan dövlətimizin başçısı İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva dəfələrlə əraziyə gələrək tikintinin gedişi ilə tanış olub, bir neçə obyektin və otelin açılışında iştirak ediblər.

Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева ознакомились с работой, проделанной в Туристическом центре «Шахдаг»
27 декабря Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев, первая леди Мехрибан Алиева и их дочь Лейла Алиева ознакомились с работой, проделанной в Туристическом центре «Шахдаг».
Прибыв в Туристический центр «Шахдаг», глава государства совершил здесь лыжную прогулку.
Фундамент Туристического центра «Шахдаг», расположенного на расстоянии 32 километров от центра Гусарского района, был заложен в сентябре 2009 года с участием Президента Ильхама Алиева. Туристический центр «Шахдаг», являющийся одним из самых совершенных проектов в Азербайджане и во всем мире, отличается от аналогичных уголков отдыха неподражаемостью и может функционировать круглый год. Реализация данного проекта открывает всесторонние возможности для развития в Азербайджане горнолыжного и других зимних видов спорта.
В последние годы здесь проделана большая работа. Глава государства ознакомился с условиями, созданными перед кафе «Шахдаг 2351», построенным на самой высокой точке. Было подчеркнуто, что здесь создана смотровая площадка, на территории построена запасная вертолетная площадка, сооружен флагшток высотой 30 метров.
Президент Ильхам Алиев побеседовал с местными и иностранными туристами. Туристы выразили удовлетворение созданными в туристическом центре «Шахдаг» условиями.
Отметим, что благоустроен въезд на территорию Welcome Shahdag, здесь создана полоса озеленения. Welcome Shahdag является первой точкой на пути туристов в центре. На этой территории построена новая автостоянка на 363 места. Для встречи, информирования и ориентирования гостей также построено здание Welcome Plaza. А для удобства передвижения туристов на автомобилях построена новая альтернативная дорога «Зирве» протяженностью около 1 километра.
Первый заместитель премьер-министра Ягуб Эйюбов и председатель ЗАО Туристический центр «Шахдаг» Роддерих Леффлер сообщили, что в рамках второй фазы, охватывающей период с марта 2018 по декабрь нынешнего года, в Туристическом комплексе «Шахдаг» построены 7 спусков общей протяженностью 7,9 километра. На этих полосах установлено 81 новое оснежительное оборудование и построены коммуникационные линии, необходимые для оснежения. Современное оснежительное оборудование, установленное на территории Шахдага, обладает большой мощностью. В настоящее время общая протяженность спусков в комплексе достигает 22,8 километра, а сооруженных здесь канатных дорог – 1,4 километра. Верхний операторский пункт канатной дороги номер 5 построен на высоте 2351 метр над уровнем моря. Он расположен на 250 метров выше верхней станции канатной дороги номер 1. 600-метровая канатная дорога номер 20 соединяет территорию Welcome Shahdag с лифтовой базой «Зирве», а канатная дорога номер 5, как продолжение канатной дороги номер 1, соединяет операторский пункт с началом спусковой трассы номер 5 или кафе «Шахдаг 2351». Было также отмечено, что завершились строительно-монтажные работы на естественном озере и вокруг него. Работы по благоустройству территории продолжаются и сегодня, весной 2020 года вокруг озера будет сдана новая парковая зона.
Глава государства и первая леди были проинформированы о том, что на территории Main Plaza в Туристическом центре «Шахдаг» построен новый кинотеатр, состоящий из 2 залов. Один из залов рассчитан на 36, другой – на 72 места. Кинотеатр сыграет важную роль в эффективной организации досуга приезжающих сюда местных и иностранных туристов после лыжных прогулок, ознакомлении их с новой продукцией современной киноиндустрии. Кинотеатр планируется сдать туристам в новогодний праздник. Кроме того, созданы четырехполосный зал для боулинга, детского боулинга, бильярдный зал и зал игровых автоматов, построен Music Hall.
Высоко оценив работу, проделанную в Туристическом центре «Шахдаг», глава государства сказал, что сейчас это – лыжный курорт мирового уровня. Здесь имеются очень удобные спуски и для профессионалов, и для начинающих. На будущее есть планы по расширению комплекса.
Президент Ильхам Алиев дал поручения, связанные с проектными работами по третьему этапу Туристического центра «Шахдаг».
Глава государства и его супруга сфотографировались на память с туристами и работниками комплекса.
Отели, построенные в Туристическом центре «Шахдаг», являющемся большим вкладом в стремительно развивающийся в Азербайджане сектор туризма, еще больше повышают интерес к этому месту отдыха. Условия, созданные в отелях, где на высоком уровне обеспечен отдых гостей, показывают, что сегодня развитию сектору туризма в нашей стране уделяется особое внимание. Строительство и введение в строй современных объектов туризма и отдыха, гостиничных комплексов не только в столице, но и в регионах свидетельствуют о внимании к развитию данной сферы в Азербайджане. Прекрасные условия, предлагаемые в отелях, построенных в Туристическом центре «Шахдаг», подтверждают развитие гостиничного бизнеса в Азербайджане и демонстрируют постепенный рост удельного веса данной сферы в ненефтяном секторе. Туристический комплекс «Шахдаг», являющийся важным вкладом в ненефтяной сектор страны, - это первый горнолыжный курорт в истории Азербайджана. Глава государства Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева, постоянно уделяющие внимание строительству этого грандиозного объекта, неоднократно бывали здесь для ознакомления с ходом строительства, участвовали в открытии нескольких объектов и отелей.