Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Şamaxı rayonunda ağacəkmə aksiyasında iştirak ediblər
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva dekabrın 6-da Azərbaycanın filosof şairi İmadəddin Nəsiminin 650 illik yubileyi münasibətilə mütəfəkkirin anadan olduğu Şamaxı rayonunda keçirilən ağacəkmə aksiyasında iştirak ediblər.
Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyevanın təşəbbüsü ilə keçirilən bu aksiya çərçivəsində bir gündə ölkəmizdə 650 min ağac əkilib.
Dövlətimizin başçısına və birinci xanıma aksiya barədə məlumat verən Ekologiya və Təbii Sərvətlər naziri Muxtar Babayev dedi: Mehriban xanımın təşəbbüsünə əsasən bütün respublika üzrə bir gündə 650 min ağacın əkilməsi ilə bağlı böyük bir aksiyaya başlamışıq. Ağacların hamısı yerli tingliklərdə yetişdirilib və respublikanın bütün rayonlarının sifarişləri üzrə paylanılıbdır.
Prezident İlham Əliyev: Şamaxıda neçə min ağac əkilir?
Muxtar Babayev: Şamaxıda 50 min. Bakıda, Naxçıvanda, Sabirabad və Saatlı rayonlarının hər birində də 50 min ağac əkiləcək.
Prezident İlham Əliyev: Şamaxıda neçə yerdə ağac əkilir, ancaq burada?
Muxtar Babayev: Şamaxıda 10-12 yerdə əkilir. Bizim aksiyamızın keçirildiyi ərazi 5 hektardır.
Prezident İlham Əliyev: Hansı ağaclar əkilir?
Muxtar Babayev: Burada əsasən tuya və Eldar şamı. Amma, bütövlükdə 38 növ ağac paylanılıbdır. Əsasən meyvə ağaclarıdır ki, insanlar həm də meyvə götürsünlər.
Prezident İlham Əliyev: Ağaclar bölgələrin iqliminə uyğun olmalıdır.
Muxtar Babayev: Əlbəttə, nəzərə almışıq.
Prezident İlham Əliyev: Abşeronda yəqin ki, zeytun əkilir?
Muxtar Babayev: Abşeronda əsasən zeytundur, badamdır. Burada isə əsasən Eldar şamıdır. Əkilən ağaclar əsasən damcı üsulu ilə suvarılacaq. Bu sistem artıq Sabirabadda, Şamaxıda qurulur. Digərlərində ağaclar hələ ki ənənəvi üsulla suvarılacaq.
Prezident İlham Əliyev: Ancaq qulluq etmək lazımdır. Mən gələndə gördüm ki, yolboyu əkilmiş bəzi ağaclar quruyub.
Muxtar Babayev: Quruyan ağacların hamısı mütləq dəyişdiriləcək, onlara qulluq olunacaq. Ümumiyyətlə, aksiya səhər tezdən başlayıb. Bir neçə gündür hazırlıq işləri görülübdür. Bütün rayonlarda bu işlər çox böyük əhval-ruhiyyə ilə görülür və günün sonuna bizim hesabatımız olacaq.
Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva ağac əkdilər.
Mehriban Əliyeva: Bu ərazidə ümumilikdə nə qədər ağac əkilir?
Rayon icra hakimiyyətinin başçısı Tahir Məmmədov: Yalnız bu ərazidə 5 min.
Prezidentin köməkçisi Anar Ələkbərov: Mehriban xanım, bu hissədə əkilən ağaclar ilə “Nəsimi 650” yazısı formalaşdırılacaq.
Sonra dövlətimizin başçısı və birinci xanım aksiyada iştirak edən gənclərlə xatirə şəkilləri çəkdirdilər.
Qeyd edək ki, dahi Azərbaycan şairi İmadəddin Nəsiminin 650 illik yubileyi münasibətilə respublikamızın bütün ərazisini əhatə edən ağacəkmə aksiyası çərçivəsində ümumilikdə 83 şəhər və rayonda 38 növdə 650 min ağac əkilib. Aksiya ilə əlaqədar Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi ağacların əkiləcəyi ərazilərin elektron xəritəsini hazırlayıb. Şəhər və rayon icra hakimiyyətləri tərəfindən ərazilərdə müvafiq hazırlıq işləri görülüb. Əkiləcək ağacların becərilməsində damcılı suvarma sistemindən və suvarma kanallarından istifadə olunacaq.
Şamaxı rayonundakı ağacəkmə aksiyasında 50 minədək ağac əkilib. Şamaxı şəhərinin girişindəki ərazidə keçirilən aksiyada isə 5 min ağac əkilib. Bu ərazinin relyefinə uyğun olaraq burada əsasən tuya və Eldar şamı əkilib. Aksiyada 300-dək şamaxılı gənc və könüllü ilə yanaşı, IDEA İctimai Birliyinin və Heydər Əliyev Fondunun Regional İnkişaf İctimai Birliyinin üzvləri və könüllüləri də fəal iştirak ediblər.

Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева приняли участие в акции по посадке деревьев в Шамахинском районе
6 декабря Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева по случаю 650-летнего юбилея азербайджанского поэта-философа Имадеддина Насими приняли участие в акции по посадке деревьев в Шамахинском районе, где родился мыслитель.
В рамках данной акции, проводимой по инициативе первой леди Азербайджана Мехрибан Алиевой, в нашей стране в один день было высажено 650 тысяч деревьев.
Министр экологии и природных ресурсов Мухтар Бабаев, информируя главу государства и первую леди об акции, сказал: По инициативе Мехрибан ханым мы приступили к большой акции, связанной с посадкой в один день 650 тысяч деревьев по всей республике. Все деревья выращены в местных питомниках и распределены по заказам всех районов республики.
Президент Ильхам Алиев: Сколько деревьев будет высажено в Шамахе?
Мухтар Бабаев: В Шамахе – 50 тысяч. В Баку, Нахчыване, Сабирабадском и Саатлинском районах также будет высажено по 50 тысяч деревьев.
Президент Ильхам Алиев: В каких еще местах в Шамахе высаживаются деревья, только здесь?
Мухтар Бабаев: В Шамахе посадка идет в 10-12 местах. Территория, где проводится наша акция, составляет 5 гектаров.
Президент Ильхам Алиев: Какие деревья высаживаются?
Мухтар Бабаев: Здесь в основном туя и эльдарская сосна. В целом же, распределено 38 видов деревьев. В основном это – фруктовые деревья, чтобы люди одновременно могли собирать фрукты.
Президент Ильхам Алиев: Деревья должны соответствовать климату регионов.
Мухтар Бабаев: Конечно, мы учли это.
Президент Ильхам Алиев: На Абшероне, наверное, высаживаются оливковые деревья?
Мухтар Бабаев: На Абшероне, в основном, оливки, миндаль. А здесь, в основном, эльдарская сосна. Посаженные деревья, в основном, будут поливаться капельным методом. Данная система уже сооружается в Сабирабаде, Шамахе. В остальных районах деревья пока будут поливаться традиционным методом.
Президент Ильхам Алиев: Но необходим уход. По дороге сюда я видел, что некоторые из посаженных вдоль дороги деревьев засохли.
Мухтар Бабаев: Все засохшие деревья обязательно будут заменены, за ними будет осуществляться уход. В целом, акция началась с раннего утра. В течение нескольких дней проводилась подготовительная работа. Во всех районах это делается с большим воодушевлением, к концу дня мы представим отчет.
Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева посадили деревья.
Мехрибан Алиева: Сколько всего деревьев высаживается на этой территории?
Глава исполнительной власти района Таир Мамедов: Только на этой территории 5 тысяч.
Помощник Президента Анар Алакбаров: Мехрибан ханым, деревья, высаженные на этом участке, сформируют надпись «Насими 650».
Отметим, что в рамках акции по посадке деревьев по случаю 650-летия великого азербайджанского поэта Имадеддина Насими, охватывающей всю территорию нашей республики, высажено в целом 650 тысяч деревьев 38 пород в 83 городах и районах. В связи с акцией Министерством экологии и природных ресурсов подготовлена электронная карта территорий посадки деревьев. Исполнительные власти городов и районов провели соответствующую подготовительную работу на территориях. При уходе за саженцами будут применяться системы капельного орошения и оросительные каналы.
Во время акции по посадке деревьев в Шамахинском районе высажено до 50 тысяч деревьев. В ходе акции на въезде в город Шамаха высажено 5 тысяч деревьев. В соответствии с рельефом этой территории здесь высажены саженцы туи и эльдарской сосны. Наряду с около 300 представителями шамахинской молодежи и волонтерами, в акции активно участвовали также члены и волонтеры Общественного объединения IDEA и Общественного объединения «Региональное развитие» Фонда Гейдара Алиева.