Sumqayıtda qaçqın və məcburi köçkün ailələri üçün inşa edilmiş yaşayış binaları kompleksinin açılışı olub
Dekabrın 27-də Sumqayıt şəhərində qaçqın və məcburi köçkün ailələri üçün inşa edilən yaşayış binaları kompleksinin açılışı olub.
Şəhərin mərkəzində, Koroğlu prospektində yerləşən kompleksin inşasına 2017-ci ilin martında başlanılıb. Xüsusi memarlıq üslubunda və müasir səviyyədə inşa olunan bu kompleks 1005 qaçqın və məcburi köçkün ailəsi üçün nəzərdə tutulub. Ərazisi 4 hektar olan kompleksdə ümumilikdə 12 bina, o cümlədən səkkizmərtəbəli səkkiz, 15 mərtəbəli dörd bina var. Kompleksdə məktəb, uşaq bağçası, mərasim evi, polis məntəqəsi və digər zəruri infrastruktur obyektləri inşa edilib.
Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva mənzillərdə yaradılan şəraitlə tanış olublar.
Mənzillərin hamısı tam təmirlidir və mətbəx mebeli, qaz sobası ilə təchiz olunub. Bundan başqa, mənzillərdə mərkəzləşdirilmiş internet və televiziya şəbəkəsi quraşdırılıb. Kompleksdəki 1005 mənzilin 167-si birotaqlı, 536-sı ikiotaqlı, 302-si isə üçotaqlı və dördotaqlıdır. Ərazidə sakinlərin asudə vaxtlarını səmərəli keçirmələri üçün iki istirahət guşəsi yaradılıb, uşaq meydançası quraşdırılıb. Kompleksin ümumi ərazisinin 67 faizində yaşıllıq və abadlıq işləri görülüb. Bu kompleks Sumqayıtın mərkəzində yerləşdiyindən şəhərin memarlıq üslubuna uyğun inşa olunub, binaların fasadlarına xüsusi diqqət yetirilib, fərqli üslubda pəncərələr quraşdırılıb.
Layihənin icrası zamanı Sumqayıtdakı 12-ci mikrorayonda yerləşən 21 saylı məktəbə əlavə olaraq, dördmərtəbəli yeni korpus inşa edilib, məktəbin mövcud binasının fasadı, dam örtüyü tamamilə yenilənib. Məktəbin 540 şagird yerlik yeni korpusunda 21 sinif otağı var. Burada təlim-tədrisi yüksək səviyyədə aparmaq üçün hərtərəfli şərait var.
Kompleksin ərazisində 50 yerlik uşaq bağçası da inşa edilib. Uşaq bağçasında balacaların təlim-tərbiyəsinin təşkili, onların istirahəti və əyləncəsi üçün hər cür şərait yaradılıb.

A residential complex constructed in Sumgait for refugee and IDP families is inaugurated
On December 27, inauguration of a residential complex constructed in Sumgait for refugee and IDP families took place.
Construction of the complex, located at Koroghlu Avenue of the city, started in March 2017. Constructed in a special architectural style, following modern standards, this complex is intended for 1005 refugee and IDP families. With the complex occupying 4 hectares of area, there are, in total, 12 buildings, including 8 eight-storied and 4 fifteen-storied buildings. A school building, a kindergarten, a ceremonies house, a police station and other necessary infrastructure objects have been constructed on the territory of the complex.
President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva became familiarized with apartments.
All apartments are finished and provided with kitchen furniture and gas oven. Moreover, a centralized Internet and TV networks have been installed here. Out of 1005 apartments in the complex, 167 are one-room, 536 two-room, and 302 three- and four-room apartments. Two resting corners have been created to make sure residents can spend their free time efficiently, and a child playground built. 67 percent of the complex’s total area has been renovated, and greenery planted. Because this complex is located in the centre of Sumgait, it has been constructed to comply with the city’s architectural style, the facades of the buildings were special attention, and windows of different styles were installed.
While executing the project, a new four-storied building has been constructed as an addition to School No.21 located in Microdistrict No.12 in Sumgait, and the facade and the roof of the existing school building have been completely renewed. There are 21 classrooms in the new building of the school, designed for 540 pupils. All necessary conditions have been created here to ensure high-level education.
A kindergarten for 50 children has been constructed on the territory of the complex. All conditions have been created in the kindergarten for children’s education, rest, and entertainment.