Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Qax rayonuna səfər ediblər
Oktyabrın 28-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Qax rayonuna səfərə gəliblər.
Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva ümummilli lider Heydər Əliyevin Qax şəhərinin mərkəzində ucaldılan abidəsini ziyarət edərək önünə gül dəstələri qoyublar.
Rayonda görülən işlər barədə dövlətimizin başçısına və birinci xanıma məlumat verilib.
Oktyabrın 28-də Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin yenidən qurulan Qax Damazlıq İpəkçilik Stansiyasının açılışında iştirak ediblər.
Məlumat verilib ki, Qax Damazlıq İpəkçilik Stansiyasının əsası 1973-cü ildə qoyulub. Maliyyə çətinliyi səbəbindən stansiya 1998-ci ildən fəaliyyətini dayandırmışdı. Nazirlər Kabinetinin 2015-ci ildə qəbul etdiyi qərarla stansiya Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin tabeliyindəki qurumların siyahısına daxil edilib. Prezident İlham Əliyevin ötən il imzaladığı “Azərbaycan Respublikasında ipəkçiliyin maddi-texniki bazasının yaxşılaşdırılması ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında” Sərəncama uyğun olaraq, Qax Damazlıq İpəkçilik Stansiyasının bərpası, əlavə istehsal sahələrinin yaradılması və müasir avadanlıqla təchiz olunması məqsədilə Prezidentin ehtiyat fondundan Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinə 4,5 milyon manat vəsait ayrılıb. Ötən ildən başlayaraq stansiyada əsaslı yenidənqurma işləri həyata keçirilib.
Stansiyanın ümumi ərazisi 5 hektar, tikintialtı sahəsi 2 min kvadratmetrdən çoxdur. Stansiyanın ərazisində inzibati bina, hər biri ikimərtəbəli olmaqla laboratoriya və inkubasiya mərkəzi, həmçinin hibrid toxumların istehsalı mərkəzi var. Burada, eyni zamanda, baramaqurdu ailələrinin yemlənməsi binası da yaradılıb. Qax Damazlıq Stansiyasında yeni yaradılmış tut ipəkqurdu cins və hibridlərinin yüksək keyfiyyətli ilkin materialının hazırlanması, çoxaldılması, onların bioloji və texnoloji göstəricilərinin yaxşılaşdırılması, barama toxumu zavodlarının və kümçülərin ipəkqurdunun sənaye qrenası ilə yerli istehsal hesabına təmin edilməsi nəzərdə tutulub. Stansiyada hər il 2 min ton yaş barama istehsalını təmin edəcək 4 min qutu hibrid ipəkqurdu toxumunun, eyni zamanda, 4 kiloqram superelit və 50 kiloqram elit sinfinə aid ipəkqurdu toxumlarının istehsalı planlaşdırılır.
Stansiyanın ərazisində 3 hektar sahədə Çin texnologiyası əsasında intensiv tipli tut bağları salınıb. Bu müəssisənin istifadəyə verilməsi ölkəmizdə ipəkçiliyin maddi-texniki bazasının yaxşılaşdırılması baxımından müstəsna əhəmiyyətə malikdir. Bununla yanaşı, stansiya yeni iş yerlərinin yaradılmasında da mühüm rol oynayır. Hazırda stansiyada 11 nəfər daimi işlə təmin edilib. Müəssisə tam işə düşdükdən sonra burada 59 nəfər daimi, 150 nəfər isə mövsümi işlərlə təmin olunacaq.
Prezident İlham Əliyevə və birinci xanım Mehriban Əliyevaya müəssisədə süni yemin yaradılması istiqamətində davam etdirilən tədqiqatlar haqqında məlumat verilib.
Dövlətimizin başçısına və birinci xanıma Stansiyada “Ağıllı Kənd” – “Dövlət Kənd İnkişafı layihəsi” barədə də məlumat verilib.
Bildirildi ki, bu innovativ layihə kənd əhalisini və infrastrukturunu yeni texnoloji həllərlə təmin edir. “Ağıllı Kənd” layihəsi bir çox mühüm elementləri özündə birləşdirir. Onların arasında məktəblərdə elektron tədris və təlim mərkəzləri, onlayn təlim platforması, elektron tibbi xidmətlər, alternativ və bərpa olunan enerjidən istifadə, ağıllı suvarma sistemləri, elektron və SMS məlumatlandırma daxildir. Bundan başqa, ağıllı biznes və təsərrüfatın qurulması məqsədilə layihə bazara rahat çıxış platformaları, təchizatçılar, istehsalçılar üçün daxili və xarici bazara rəqəmsal çıxış, onlayn bank xidmətləri və digər xidmətlər təqdim edir. Layihə “Ağıllı Dövlət İdarəçiliyi” istiqamətində elektron kənd təsərrüfatı, elektron xidmətlər, “bir pəncərə” sistemi, GIS əsaslı real zamanda nəzarət və ağıllı yerli idarəetmə imkanlarını da nəzərdə tutur.
Stansiyanın ərazisində geniş abadlıq-quruculuq işləri aparılıb, qazanxana, müxtəlif təyinatlı su anbarları da inşa olunub.
Oktyabrın 28-də Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva “Ulu Aqro” MMC-nin Qax Aqroparkının açılışında iştirak ediblər.
Qax Aqroparkında görülən meliorativ tədbirlər, həmçinin Əyriçay su anbarı magistral kanallarının planı barədə dövlətimizin başçısına məlumat verilib.
Bildirilib ki, Qax rayonunun “Ağyazı” qışlaq otlağının ərazisində yerləşən aqroparkın yaradılması üçün meliorativ tədbirlərə 9 milyon manat, elektrik təminatına 4,7 milyon manat olmaqla, ümumilikdə 13,7 milyon manat dövlət əsaslı investisiya qoyulub. Aqroparkın ümumi ərazisi 2094 hektardır. Suvarılan sahə 1268 hektarı əhatə edir. Ərazinin 863 hektarında 28 pivot qurğusu qurulub, 405 hektarında isə “damcılama” sistemi yaradılıb. Əkin sahələrinin davamlı və keyfiyyətli su təminatı üçün Aqroparka dövlət investisiyaları hesabına 4,6 kilometr uzunluğunda su xətti çəkilib, tutumu 50 min kubmetr olan beton su hovuzu tikilib, bütün zəruri meliorativ tədbirlər görülüb. Buraya dövlət vəsaiti hesabına 15 kilometr məsafədən 10 kV-luq elektrik xətti çəkilib, transformatorlar quraşdırılıb. Aqroparka yaxın ərazidən keçən Qax-Qıpçaq-Ağyazı avtomobil yolunda əsaslı təmir işləri aparılıb.
Dövlətimizin başçısına və birinci xanıma İqtisadiyyat Nazirliyinin Sahibkarlığın İnkişafı Fondunun maliyyə dəstəyi ilə Şəki-Zaqatala iqtisadi rayonunda yaradılan və fəaliyyəti genişləndirilən müəssisələr, həmçinin tütün, fındıq, bal, quru meyvə istehsalı üzrə respublika, o cümlədən bu iqtisadi rayondakı ötən ilin statistik göstəriciləri barədə məlumat verilib.
Prezident İlham Əliyev rayon ictimaiyyətinin nümayəndələri ilə görüşüb.
Sonra Prezident İlham Əliyev aqroparkın suvarma sisteminin işə salınmasını bildirən düyməni basıb və əkin sahəsinə baxıb.
Aqroparkın müasir logistika mərkəzi də var. Burada yaradılan idarəetmə mərkəzində iclas və brifinq zalları, kənd təsərrüfatı mütəxəssislərinin qalması üçün on nəfərlik yataq otaqları yaradılıb. Layihənin icrası zamanı aqroparkın logistika mərkəzində informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının son yenilikləri tətbiq edilib. Tutumu 4,5 min ton olan taxıl anbarı, sahəsi 5,4 min kvadratmetr olan bina tipli 4 anbar, ofis və yardımçı binalar tikilib. Logistik mərkəzdə, eyni zamanda, 7 yataqxana binası, maşınyuma məntəqəsi inşa olunub, elektron tərəzi, transformator yarımstansiyası, generator quraşdırılıb. Aqroparkda istifadə üçün 13-dən çox adda 54 ədəd texnika və aqreqat alınıb. Gələcəkdə aqroparkın fəaliyyətinin daha da genişləndirilməsi nəzərdə tutulur.
Aqroparkın bütün ərazisindəki fəaliyyətə burada yaradılan müasir logistik mərkəzdən nəzarət olunur. Aqroparkın əhatə etdiyi sahədə ən müasir avadanlıq tətbiq edilir. Burada xüsusi meteoroloji stansiyalar da quraşdırılıb. Bu stansiyalar aqroparkın hava durumu, torpağın hərarəti, rütubət kimi amillər barədə logistik mərkəzə məlumatlar ötürür.
Oktyabrın 28-də Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Qax şəhərində “Ulu Yurd” Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyətinin “Yurd Hotel” mehmanxanasının açılışında iştirak ediblər.
Mehmanxananın inşasına 2017-ci ilin sentyabrında başlanılıb. Yüksək keyfiyyət və zövqlə görülən tikinti işləri bu ilin sentyabrında başa çatdırılıb.
Qax şəhərindən 8,5 kilometr məsafədə yerləşən mehmanxana, İlisu kəndində ümumi sahəsi 3,3 hektar olan “Yaşıl Park” istirahət mərkəzinin ərazisində inşa edilib. Kompleksin tikinti sahəsi 2100 kvadratmetrdir. Yüz yerlik, üçmərtəbəli mehmanxana binasında müxtəlif kateqoriyalara uyğun 48 otaq var. Otaqlardan 45-i standart, 3-ü ailəvidir. Burada, eyni zamanda, VIP kottec də yaradılıb.
Turistlərin idmanla məşğul olması üçün ərazidə mini futbol meydançası yaradılıb. Eyni zamanda, burada qonaqlara açıq tipli kafe-bar və restoran da xidmət göstərəcək.

Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева совершили визит в Гахский район
28 октября Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева прибыли в Гахский район.
Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева посетили памятник общенациональному лидеру Гейдару Алиеву в центре города Гах, возложили к нему цветы.
Главу государства и первую леди проинформировал о работе, проводимой в районе.
28 октября Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева приняли участие в открытии реконструированной Гахской станции племенного шелководства Министерства сельского хозяйства.
Было отмечено, что Гахская станция племенного шелководства была основана 1973 году. Ввиду финансовых трудностей станция в 1998 году остановила свою деятельность. Постановлением, принятым Кабинетом Министров в 2015 году, станция была включена в число структур, находящихся в подчинении Министерства сельского хозяйства. В соответствии с Распоряжением «О дополнительных мерах по улучшению материально-технической базы шелководства в Азербайджанской Республики», подписанным Президентом Ильхамом Алиевым в прошлом году, в целях восстановления Гахской станции племенного шелководства, создания дополнительных производственных участков и оснащения их современным оборудованием из резервного фонда Президента Министерству сельского хозяйства были выделены средства в размере 4,5 миллиона манатов. С прошлого года на станции были проведены работы по капитальной реконструкции.
Общая территория станции составляет 5 гектаров, а площадь, отведенная под строительство, - более 2 тысяч квадратных метров. На территории станции расположены административные здания, двухэтажные лаборатория и инкубационный центр, а также центр производства гибридных семян. Здесь также создано здание для подкормки семей шелкопряда. На Гахской племенной станции планируются изготовление, размножение высококачественного первичного материала пород и гибридов тутового шелкопряда, улучшение их биологических и технологических показателей, обеспечение за счет местного производства заводов по выпуску семян шелкопряда и коконоводов промышленной греной шелкопряда. На станции предусмотрено производство 4 тысяч пачек гибридных семян шелкопряда, а также 4 килограммов семян шелкопряда суперэлитного и 50 килограммов – элитного класса, которые ежегодно будут обеспечивать производство 2 тысяч тонн сырых коконов.
На территории станции на площади 3 гектара на основе китайской технологии разбиты тутовые сады интенсивного типа. Сдача в эксплуатацию данного предприятия имеет исключительное значение с точки зрения улучшения материально-технической базы шелководства в стране. Наряду с этим, станция играет важную роль в создании новых рабочих мест. В настоящее время постоянной работой на станции обеспечены 11 человек. После того, как предприятие станет работать на полную мощность, здесь постоянной работой будут обеспечены 59 человек, а сезонными работами - 150 человек.
Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева были проинформированы о продолжающихся на предприятии исследованиях в области создания искусственного корма.
Глава государства и первая леди также были проинформированы о «Государственном проекте сельского развития» - «Умное село».
Было подчеркнуто, что данный инновационный проект обеспечивает сельское население и инфраструктуру новыми технологическими решениями. Проект «Умное село» включает многие важные элементы. К ним относятся центры электронного обучения и образования в школах, платформа онлайн-обучения, электронные медицинские услуги, использование альтернативной и возобновляемой энергии, умные системы орошения, электронное и SMS-информирование. Кроме того, в целях создания умного бизнеса и хозяйства проект предлагает платформы удобного выхода на рынок, цифровой выход на внутренний и внешний рынки для снабженцев и производителей, банковские онлайн-услуги и пр. Проект предусматривает также электронное сельское хозяйство, электронные услуги, систему «одно окно» в области «Умного государственного управления», возможности контроля и умного местного управления в режиме реального времени на основе GIS.
На территории станции проделана широкомасштабная работа по благоустройству, построены котельная, водные резервуары различного назначения.
28 октября Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева приняли участие в открытии Гахского агропарка ООО «Улу Агро».
Глава государства был проинформирован о мелиоративных мерах, принятых в Гахском агропарке, а также плане магистральных каналов водохранилища Эйричай.
Было отмечено, что в создание агропарка, расположенного на территории зимнего пастбища «Агязы» Гахского района, были вложены государственные инвестиции в размере 13,7 миллиона манатов, в том числе на мелиоративные меры израсходовано 9 миллионов, а на энергоснабжение – 4,7 миллиона манатов. Общая территория агропарка составляет 2094 гектара. Орошаемая площадь охватывает 1268 гектаров. На 863 гектарах сооружено 28 пивотных установок, а на 405 гектарах создана капельная система орошения. Для постоянного и качественного обеспечения посевных площадей водой в агропарк за счет государственных инвестиций проложен водопровод протяженностью 4,6 километра, построен бетонный водный бассейн вместимостью 50 тысяч кубометров, приняты все необходимые мелиоративные меры. С расстояния 15 километров сюда проложена 10-киловольтная линия электропередач, установлены трансформаторы. На автомобильной дороге Гах-Гыпчаг-Агязы, проходящей через прилегающую к агропарку территорию, проведены капитальные ремонтные работы.
Главу государства и первую леди проинформировали о созданных в Шеки-Загатальском экономическом районе при финансовой поддержке Фонда развития предпринимательства Министерства экономики предприятиях, деятельность которых расширяется, а также о прошлогодних статистических показателях по производству табака, фундука, меда, сухофруктов в республике, в том числе в данном экономическом районе.
Президент Ильхам Алиев встретился с представителями общественности района.
Затем Президент Ильхам Алиев ввел в действие оросительную систему агропарка и ознакомился с посевными площадями.
В агропарке имеется также современный логистический центр. В созданном здесь центре управления есть залы для заседаний и брифингов, спальные комнаты на 10 человек для отдыха специалистов сельского хозяйства. В ходе реализации проекта в логистическом центре агропарка были применены последние новшества информационно-коммуникационных технологий. Построены зернохранилище вместимостью 4,5 тысячи тонн, 4 склада площадью 5,4 тысячи квадратных метров, офис и подсобные помещения. В логистическом центре также построены 7 общежитий, пункт для мойки машин, установлены электронные весы, трансформаторная подстанция, генератор. Для эксплуатации в агропарке закуплены 54 единицы техники и агрегатов более 13 наименований. В будущем планируется расширить деятельность агропарка.
Работа на всей территории агропарка контролируется из созданного здесь современного логистического центра. В агропарке применяется новейшее оборудование. Здесь также установлены специальные метеорологические станции, откуда в логистические центры передаются данные о погоде, температуре почвы, влажности.
28 октября Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева приняли участие в открытии в городе Гах отеля Yurd Hotel Общества с ограниченной ответственностью «Улу Юрд».
Строительство отеля началось в сентябре 2017 года. Строительные работы, проведенные с высоким качеством и вкусом, завершились в сентябре этого года.
Отель, расположенный в 8,5 км от города Гах, построен в селе Илису, на территории центра отдыха «Яшыл парк», общая площадь которого составляет 3,3 гектара. Строительная площадь комплекса – 2100 квадратных метров. В здании трехэтажного отеля на 100 мест имеются 48 номеров различных категорий. Из них 45 номеров – стандартные, 3 – семейные. Здесь также созданы VIP-коттеджи.
Для того, чтобы туристы могли заниматься спортом, на территории создана площадка для мини-футбола. Гостей здесь будут обслуживать кафе-бар открытого типа и ресторан.