Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Bakıda Heydər Əliyev adına Müasir Təhsil Kompleksinin yeni binasının açılışında iştirak ediblər
Mayın 15-də Bakıda Heydər Əliyev adına Müasir Təhsil Kompleksinin yeni binasının açılışı olub.
Prezident İlham Əliyevə görülən işlər barədə ətraflı məlumat verilib.
Qeyd edilib ki, 2001-ci ildən fəaliyyət göstərən Müasir Təhsil Kompleksi Azərbaycanın ilk özəl təhsil müəssisələrindən biridir. Son illərdə bu təhsil ocağına maraq artıb və nəticədə məktəbə gələn şagirdlərin sayında da böyük artım olub. Bu da təbii ki, təhsilin keyfiyyətinə təsirsiz ötüşməyib və məktəb üçün yeni binanın tikintisi artıq zərurətə çevrilib. Buna görə də məktəb üçün əvvəlkindən daha böyük, müasir və dünya standartlarına uyğun yeni bina inşa edilib.
Kompleksdə müasir tələblərə cavab verən yüksəkkeyfiyyətli maddi-texniki baza yaradılıb.
Dövlətimizin başçısı və birinci xanım təhsil ocağında yaradılan şəraitlə tanış olublar.
Təhsil ocağı üç hissədən - uşaq bağçası, orta ümumtəhsil məktəbi və orta məktəbdən ibarətdir və onların hər birində üç bölmə - Azərbaycan, rus və ingilis bölmələri fəaliyyət göstərir. Ən müasir avadanlıqla təchiz olunan funksional bina tədrisin keyfiyyətli təşkili üçün hər cür şəraitə malikdir. Kompleksin akt zalında isə təhsillə bağlı müxtəlif tədbirlərin keçirilməsi üçün bütün imkanlar var. Sinif otaqlarının, fənn kabinetlərinin hamısı ən müasir tələblər səviyyəsində qurulub. Şagirdlərin nəzəri biliklərinin fizika, kimya və biologiya laboratoriyalarında tətbiqi üçün də zəruri avadanlıq quraşdırılıb. Kompleksin əsas məqsədlərindən biri sağlam təhsil mühiti yaratmaq və şagirdlərin hərtərəfli inkişafını təmin etməkdir. Məktəbdə dərslər şagirdlərin mükəmməl təhsili ilə yanaşı, həmçinin onların sosial və mənəvi inkişafına da yönəldilib. Qarşıya qoyulan məqsədlərdən biri də təhsil sistemində bilikli şagird yetişdirməklə yanaşı, onların həm də sosial həyata hazırlanmasını təmin etməkdir. Elə bu məqsədlə də “Sosial-fəal məktəb” konsepsiyasını əsas götürən Heydər Əliyev adına Müasir Təhsil Kompleksində sosialyönümlü şəxsin yetişdirilməsi üçün lazımi mühit yaradılıb. Bu model şagirdlərin istənilən şəraitə sərbəst və tez uyğunlaşması, sosial həyatlarının daha maraqlı və zəngin olmasına imkan yaratmaqla yanaşı, hər bir şagirdin fərdi qabiliyyətinin və potensialının üzə çıxarılmasına kömək edir. Məktəbdə Olimpiada qrupları, Şagird Elmi Cəmiyyəti, Şagird Parlamenti fəaliyyət göstərir. Şagirdlər olimpiadalarda, bilik yarışlarında yüksək yerlər qazanırlar, konfranslarda uğurla çıxış edirlər. Bu təhsil ocağında ən qabaqcıl, yüksəkixtisaslı müəllimlər fəaliyyət göstərirlər. İngilis bölməsində dərslər “Cambridge” proqramı əsasında keçirilir. “Cambridge” Checkpoint vasitəsilə müəllimlər şagirdlərin davamlı inkişafını qiymətləndirir, onların güclü və ya zəif cəhətlərini müəyyən edirlər. Proqramı bitirən şagirdlərə dünyanın bütün ölkələrində tanınan və yüksək səviyyədə qiymətləndirilən IGCSE sertifikatları verilir. Məktəbdə zəngin kitabxana da fəaliyyət göstərir. Kompleksin açıq idman meydançaları isə yüksək standartlara uyğun şəkildə qurulub.
Dövlətimizin başçısı və birinci xanım kompleksin bağçasında yaradılan şəraitlə də tanış olublar. 112 yerlik bağçada uşaqların gələcəyin sağlam vətəndaşı kimi yetişmələri üçün hərtərəfli şərait yaradılıb. Burada qruplar yaradılarkən müasir təlim-tərbiyə qaydaları rəhbər tutulub. Uşaqların istirahəti və əyləncəsi üçün geniş imkanlar açılıb. Bağçada balacaların intellektual, fiziki və əqli inkişafı, onların istedad və qabiliyyətlərinin üzə çıxarılması, sağlamlıqlarının qorunması, insanlarla ünsiyyətin qurulması diqqət mərkəzində saxlanacaq.

President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva attend the inauguration of a new building of the Modern Education Complex named after Heydar Aliyev in Baku
On May 15, opening of a new building of the Modern Education Complex named after Heydar Aliyev took place in Baku.
President Ilham Aliyev was given comprehensive information about the works done.
Having been in operation since 2001, the Modern Education Complex is one of the first private education establishments in Azerbaijan. An increasing interest shown towards this school recent years resulted in the increase of schoolchildren coming to this education establishment. Considering this, a decision was taken to construct a new building. Therefore, a new building - bigger than the previous one, meeting world standards - was constructed.
High-level material and technical basis meeting contemporary standards was created in the complex.
The President and the First Lady became familiarized with the conditions created in the education establishment.
The education complex consists of three sections – the kindergarten, the comprehensive secondary school, and the high school. Provided with the most advanced equipment, the functional building has all conditions to ensure high-quality education. The assembly hall of the complex has all possibilities to hold various events associated with education. Classrooms and subject laboratories have been built to meet the most advanced requirements. Necessary equipment has been installed also to ensure that schoolchildren apply their theoretical knowledge at laboratories of physics, chemistry, and biology. One of the primary objectives of the complex is to create a healthy environment for education, and ensure pupils’ many-sided advancement. Lessons in the school aim at social and moral advancement of pupils, along with receiving perfect education. One of the objectives set at the education system is to ensure that schoolchildren are prepared for a social life, in addition to educating knowledgeable children. For this purpose, taking the concept “a socially active school” as the basis, the Modern Education Complex named after Heydar Aliyev has been provided with a necessary environment to educate a socially oriented person. This model, in addition to crating conditions for schoolchildren to freely and quickly adapt to any conditions, to make their social lives more interesting and richer, helps to reveal individual ability and potential of every pupil. Olympiad groups, Pupil’s Scientific Association and Pupil’s Parliament are functioning at the school. Pupils take high places at Olympiads and contests of knowledge, speaking successfully at conferences. Highly qualified leading teachers are giving lessons at this education complex. Lessons in the English section are taught on the basis of the Cambridge programme. Teachers assess pupils’ advancement using the Cambridge Checkpoint, determining their strong and weak sides. Those pupils who have finished the programme are issued an IGCSE certificate, which is recognized and highly appreciated in all countries of the world. A rich library is functioning in the school. Open sports grounds of the complex have been built to meet high standards.
The Head of the State and the First Lady became familiarized also with the conditions created in the kindergarten of the complex. All necessary conditions have been created in the kindergarten designed for 112 children to ensure that they are educated here like healthy citizens of the future. While forming groups here, contemporary education rules are followed. Vast possibilities have been opened for children’s rest and entertainment. Intellectual and physical advancement of children, revealing their talent and abilities, protecting their health, and building relations with people will be a focus of attention at the kindergarten.