Bakıda keçirilən Formula 1 Azərbaycan Qran-Prisinə yekun vurulub
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və ailə üzvləri Formula 1 üzrə dünya çempionatının dördüncü mərhələsinin - Azərbaycan Qran-Prisinin əsas yarışına baxıblar.
Dövlətimizin başçısı və birinci xanım əvvəlcə yarışın paytaxtın Azadlıq meydanındakı idarəetmə mərkəzində yaradılan şəraitlə tanış olublar.
Məlumat verilib ki, böyük ərazini əhatə edən kompleksdə yarışa nəzarət binası, Beynəlxalq Avtomobil Federasiyasının, Formula 1 rəhbərliyinin ofisləri, eləcə də iştirakçıların hər biri üçün dayanacaqlar tikilib. Kompleksdə Paddok klubun üzvləri üçün də yerlər nəzərdə tutulub. Paddok klubun üzvləri burada pit-stop əməliyyatlarını rahatlıqla izləyirlər. Məhz bu ərazidə yarışın startı və finişi yerləşir.
Sonra pilotların paradı və himn mərasimi keçirilib.
Dövlət himninin ifa olunmasından sonra Formula 1 Azərbaycan Qran-Prisinin 51 dövrədən ibarət final mərhələsinə start verilib.
Bakı trekinin uzunluğu 6 kilometr, ümumu məsafəsi isə 306 kilometrdir. Təhlükəsizliyin ən yüksək səviyyədə təmin olunduğu Bakı treki ən sürətli yarışlar kateqoriyasına daxildir. Trekin ən geniş yerinin eni 13, ən dar hissəsinin eni isə İçərişəhər ətrafında, o cümlədən 7-ci və 8-ci döngələrdə 7,6 metr təşkil edir.
Gərgin idman mübarizəsi şəraitində keçən Qran-Prinin əsas mərhələsində 20 pilotdan 13-ü finiş xəttinə çata bilib. Azərbaycan Qran-Prisinin qalibi “Mercedes” komandasının britaniyalı pilotu Luis Hamilton olub. Pilot məsafəni 1 saat 43 dəqiqə 44,291 saniyəyə başa vurub. “Ferrari”nin sürücüsü Kimi Raikkonen ikinci, “Force India” komandasının pilotu Serxio Peres isə üçüncü olublar.
Sonra qaliblərin mükafatlandırılması mərasimi keçirilib.
Qran-Prinin qalibi Luis Hamiltona kuboku Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev təqdim edib.
Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyeva Konstruktorlar kubokunu “Mercedes” komandasının nümayəndəsi Uilyam Qolbourna təqdim edib.
İkinci yerin sahibi, “Ferrari”nin sürücüsü Kimi Raikkonenə kuboku Azərbaycanın gənclər və idman naziri Azad Rəhimov, üçüncü yeri tutan “Force India” komandasının pilotu Serxio Peresə isə kuboku Azərbaycan Avtomobil Federasiyasının prezidenti Anar Ələkbərov təqdim ediblər.
Bakıda Formula 1 Azərbaycan Qran-Prisinə aprelin 27-də start verilib. Yarışın birinci günündə pilotlar 6 kilometrlik Bakı şəhər trekində iki sərbəst yürüşdə güclərini sınayıblar. Yarışın üçüncü sərbəst yürüşü aprelin 28-də keçirilib. Ötən gün keçirilmiş sıralanma yürüşündən sonra isə Qran-Pridə pilotların düzülüşü müəyyənləşib.

В Баку завершился Гран-при Азербайджана Формула 1
Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев, первая леди Мехрибан Алиева и члены их семьи наблюдали за основными соревнованиями Гран-При Азербайджана - четвертым этапом чемпионата мира по Формуле 1.
Глава государства и первая леди ознакомились с условиями, созданными в центре управления соревнованиями на столичной площади Азадлыг.
Было сообщено, что в комплексе, охватывающем обширную территорию, построены здание контроля за соревнованиями, офисы Международной автомобильной федерации, руководства Формулы 1, а также стоянки для каждого из участников. В комплексе также предусмотрены места для членов паддок-клуба. Члены паддок-клуба спокойно могут наблюдать здесь за пит-стоп операциями. Именно на этой территории находятся старт и финиш соревнований.
Затем состоялись парад пилотов и церемония исполнения гимна.
Затем стартовал финальный этап Гран-При Азербайджана Формула 1, состоящий из 51 круга.
Протяженность бакинского трека составляет 6 километров, а общая дистанция – 306 километров. Бакинский трек, где безопасность обеспечена на высочайшем уровне, входит в категорию самых скоростных. Ширина самой широкой части трека составляет 13 метров, а самой узкой части вокруг «Ичеришехер», в том числе на 7-м и 8-м поворотах – 7,6 метра.
В основном этапе Гран-при, проходившем в условиях напряженной спортивной борьбы, финишной линии достигли 13 из 20 пилотов. Победителем Гран-При Азербайджана стал британский пилот команды Mercedes Льюис Хэмилтон. Пилот завершил дистанцию за 1 час 43 минуты 44, 291 секунды. Гонщик Ferrari Кими Райкконен стал вторым, а пилот команды Force India Серхио Перес – третьим.
Кубок победителю Гран-При Льюису Хэмилтону вручил Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев.
Первая леди Азербайджана Мехрибан Алиева вручила Кубок конструкторов представителю команды Mercedes Уильяму Голбоурну.
Кубок обладателю второго места, пилоту Ferrari Кими Райкконену вручил министр молодежи и спорта Азад Рагимов, а пилоту Force India Серхио Пересу, занявшему третье место, - президент Автомобильной федерации Азербайджана Анар Алакбаров.
Гран-При Азербайджана Формула-1 стартовало в Баку 27 апреля. В первый день соревнований пилоты померились силами в двух свободных заездах на 6-ти километровом Бакинском городском треке. Третий свободный заезд соревнований состоялся 28 апреля. А после порядкового заезда, проходившего накануне, было определено построение пилотов на Гран-при.