Bakıda keçirilən Formula 1 Azərbaycan Qran-Prisinə yekun vurulub
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və ailə üzvləri Formula 1 üzrə dünya çempionatının dördüncü mərhələsinin - Azərbaycan Qran-Prisinin əsas yarışına baxıblar.
Dövlətimizin başçısı və birinci xanım əvvəlcə yarışın paytaxtın Azadlıq meydanındakı idarəetmə mərkəzində yaradılan şəraitlə tanış olublar.
Məlumat verilib ki, böyük ərazini əhatə edən kompleksdə yarışa nəzarət binası, Beynəlxalq Avtomobil Federasiyasının, Formula 1 rəhbərliyinin ofisləri, eləcə də iştirakçıların hər biri üçün dayanacaqlar tikilib. Kompleksdə Paddok klubun üzvləri üçün də yerlər nəzərdə tutulub. Paddok klubun üzvləri burada pit-stop əməliyyatlarını rahatlıqla izləyirlər. Məhz bu ərazidə yarışın startı və finişi yerləşir.
Sonra pilotların paradı və himn mərasimi keçirilib.
Dövlət himninin ifa olunmasından sonra Formula 1 Azərbaycan Qran-Prisinin 51 dövrədən ibarət final mərhələsinə start verilib.
Bakı trekinin uzunluğu 6 kilometr, ümumu məsafəsi isə 306 kilometrdir. Təhlükəsizliyin ən yüksək səviyyədə təmin olunduğu Bakı treki ən sürətli yarışlar kateqoriyasına daxildir. Trekin ən geniş yerinin eni 13, ən dar hissəsinin eni isə İçərişəhər ətrafında, o cümlədən 7-ci və 8-ci döngələrdə 7,6 metr təşkil edir.
Gərgin idman mübarizəsi şəraitində keçən Qran-Prinin əsas mərhələsində 20 pilotdan 13-ü finiş xəttinə çata bilib. Azərbaycan Qran-Prisinin qalibi “Mercedes” komandasının britaniyalı pilotu Luis Hamilton olub. Pilot məsafəni 1 saat 43 dəqiqə 44,291 saniyəyə başa vurub. “Ferrari”nin sürücüsü Kimi Raikkonen ikinci, “Force India” komandasının pilotu Serxio Peres isə üçüncü olublar.
Sonra qaliblərin mükafatlandırılması mərasimi keçirilib.
Qran-Prinin qalibi Luis Hamiltona kuboku Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev təqdim edib.
Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyeva Konstruktorlar kubokunu “Mercedes” komandasının nümayəndəsi Uilyam Qolbourna təqdim edib.
İkinci yerin sahibi, “Ferrari”nin sürücüsü Kimi Raikkonenə kuboku Azərbaycanın gənclər və idman naziri Azad Rəhimov, üçüncü yeri tutan “Force India” komandasının pilotu Serxio Peresə isə kuboku Azərbaycan Avtomobil Federasiyasının prezidenti Anar Ələkbərov təqdim ediblər.
Bakıda Formula 1 Azərbaycan Qran-Prisinə aprelin 27-də start verilib. Yarışın birinci günündə pilotlar 6 kilometrlik Bakı şəhər trekində iki sərbəst yürüşdə güclərini sınayıblar. Yarışın üçüncü sərbəst yürüşü aprelin 28-də keçirilib. Ötən gün keçirilmiş sıralanma yürüşündən sonra isə Qran-Pridə pilotların düzülüşü müəyyənləşib.

Formula 1 Azerbaijan Grand Prix in Baku comes to the end
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, First Lady Mehriban Aliyeva and family members viewed the main races of the fourth phase of the Formula 1 World Cup - the Azerbaijan Grand Prix.
The Head of the State and the First Lady arrived first at the control centre of the races on Azadlyg Square of the capital to become familiarized with the conditions created there.
They were informed that in the complex covering a wide area were constructed a building to control the races, offices for the International Automobile Federation and the Formula 1 management, as well as parking places for each of the participants. Spaces have been provided in the complex also for members of the Paddock Club. Members of the Paddock Club can easily watch here the pit-stop operations. This is the place where the start and finish of the races take place.
Then, a parade of pilots and the anthem ceremony took place.
After performing the state anthem, the final phase of the Formula 1 Azerbaijan Grand Prix, comprised of 51 circuits, was launched.
The Baku track is 6 kilometres long, with the total distance being 306 kilometres. The Baku track, where the highest level of security has been ensured, is included in the category of fastest races. The widest part of the track is 13 metres, with the narrowest section being 7.6 metres, around Icherisheher, including the 7th and 8th turns.
13 out of 20 pilots could reach the finish line in the main phase of the Grand Prix, which took place in the conditions of intensive sports competition. Luis Hamilton, a British pilot of Mercedes team, was the winner of the Azerbaijan Grand Prix. The pilot overcame the distance for 1 hour 43 minutes and 44.291 seconds. Ferrari’s pilot Kimi Raikkonen arrived second, while pilot of the team “Force India” Sergio Peres took the third place.
Then, a ceremony of rewording the winners took place.
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev presented the Cup to winner of the Grand prix Luis Hamilton.
Azerbaijan’s First Lady Mehriban Aliyeva presented the Designer’s Cup to representative of the Mercedes team William Goulburn.
Minister of Youth and Sport of Azerbaijan Azad Rahimov presented the cup for the second place to pilot of the team “Ferrari” Kimi Raikkonen, and President of the Azerbaijan Automobile Federation Anar Alakbarov presented the cup for the third place to Sergio Peres, a pilot of the team “Force India”.
Formula 1 Azerbaijan Grand Prix races were launched in Baku on April 27. On the first day of the races, the pilots tested their strength making two free races on the 6-km Baku city track. The third free races of the competition took place on April 28. After the races that took place on the last day, the arrangement of the Grand Prix pilots was determined.