Şuşada Qala divarına və ətraf əraziyə baxış
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva noyabrın 7-də Şuşa şəhərində Qala divarına və ətraf əraziyə baxış keçiriblər.
Bildirildi ki, təməli 1752-ci ildə Qarabağ xanı Pənahəli xan tərəfindən qoyulan Şuşa şəhəri ilk dövrlərdə Şuşa adı ilə yanaşı, xanın şərəfinə Pənahabad da adlandırılırdı. Sonrakı dövrdə şəhər sadəcə Qala adlandırılıb. Bir müddət sonra xalq qalanı Şuşa qalası, sonrakı dövrdə isə sadəcə Şuşa adlandırıb. Şuşa qalasının üç əsas qapısı var idi: Gəncə, İrəvan və Ağoğlan qapıları. Hər üç qapının adı tarixi mənbələrdə tez-tez xatırlanır, həmçinin onlar Şuşanın XIX əsrdə çəkilmiş bütün Baş planlarında qeyd edilir. Şəhər işğaldan azad edildikdən dərhal sonra tarixi Şuşa qalasında bərpa işləri görülüb. Qala üzərindəki Şuşa yazısı bərpa edilib.

7 ноября Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева посмотрели в городе Шуша Крепостную стену и прилегающую к ней территорию.
Было сообщено, что Шуша была основана в 1752 году Карабахским ханом Панахали ханом, в честь которого город в первое время называли также и Панахабадом. В последующий период город именовали Гала (Крепость). Позже народ стал называть крепость Шушинской крепостью, а затем просто Шуша. У Шушинской крепости было три основных ворот: Гянджинские, Иреванские и Агогланские. Названия всех трех ворот часто упоминаются в исторических источниках, они также указаны во всех генеральных планах города Шуша, составленных в XIX веке. Сразу после освобождения города от оккупации в исторической Шушинской крепости были проведены реставрационные работы. На крепости восстановлена надпись «Шуша».