Oktyabrın 5-də - Beynəlxalq Müəllimlər Günündə Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva Bakının Sabunçu rayonunun Ramana qəsəbəsində Qubadlı rayon Xanlıq kənd ümumi orta məktəbi üçün istifadəyə verilən yeni binada yaradılan şəraitlə tanış olub.
Təhsil müəssisəsi 2017-2018-ci tədris ilində istifadəyə verilib. Məktəbin binasının inşasına bu il başlanılıb və dörd ay ərzində tikilib istifadəyə verilib. 196 şagird yerlik məktəb Qubadlıdan olan məcburi köçkün ailələrinin və ətraf ərazidə yaşayan sakinlərin övladları üçün nəzərdə tutulub.
Mehriban Əliyeva məktəbdə təhsil alan birinci sinif şagirdləri ilə söhbət edib, onların dərsləri ilə maraqlanıb. Uşaqlar məktəbdə tədris üçün bütün şəraitin mövcud olduğunu söyləyiblər və yaxşı oxuyacaqlarına söz veriblər. Ən müasir avadanlıqla təchiz edilən binada tədrisin yüksək keyfiyyətlə təşkili üçün hər cür şərait yaradılıb. Məktəbdə şagirdlər birinci sinifdən doqquzuncu sinfə qədər təhsil alırlar. Kabinetlərin və laboratoriyaların hamısı lazımi avadanlıq və dərs ləvazimatları ilə təmin edilib.
İnformatika otağında şagirdlərin kompüter bacarıqları ilə maraqlanan Mehriban Əliyeva onlara uğurlar arzulayıb.
Mehriban Əliyeva təhsil müəssisəsində qoyulmuş yüksək balla ali məktəblərə daxil olan Qubadlı rayonunun şagirdlərinin fotolarından ibarət stendə, son 10 ildə bu rayondan olan məcburi köçkünlər üçün tikilmiş yeni məktəb binalarını əks etdirən və dövlətimizin başçısı İlham Əliyevin Qubadlı rayonundan olan idmançılarla görüşünə həsr edilən fotostendlərə baxıb.
İdman zalında Mehriban Əliyeva Qubadlıdan olan idmançıların məşqini izləyib. Məktəbin kollektivi ilə görüşdə tədris ocağının yeni binasının istifadəyə verilməsi və Beynəlxalq Müəllimlər Günü münasibətilə onları təbrik edib. “Məktəb illəri hər bir insanın həyatında silinməz iz qoyur. Sizin peşəniz olduqca vacibdir”, - deyən Mehriban Əliyeva təhsil müəssisəsinin kollektivinə fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.

5 октября – в Международный день учителя – Первый вице-президент Азербайджанской Республики Мехрибан Алиева ознакомилась в поселке Рамана Сабунчинского района Баку с условиями, созданными в новом здании, переданном в пользование для общей средней школы села Ханлыг Губадлинского района.
Учебное заведение сдано в пользование в 2017-2018 учебном году. Строительство здания школы началось в этом году, она была построена и сдана в пользование в течение четырех месяцев. Школа на 196 ученических мест предназначена для детей вынужденных переселенцев из Губадлы и жителей прилегающих территорий.
Meхрибан Алиева побеседовала с учениками первого класса, обучающихся в школе, поинтересовалась их уроками. Дети сказали, что в школе есть все условия для учебы, пообещали хорошо учиться. В здании, оснащенном самым современным оборудованием, созданы все условия для высококачественного проведения учебного процесса. Ученики в школе учатся с первого по девятый класс. Все кабинеты и лаборатории оснащены необходимым оборудованием, обеспечены учебными пособиями.
Поинтересовавшись в кабинете информатики компьютерными навыками учащихся, Первый вице-президент Азербайджана пожелала им успехов.
Первый вице-президент Мехрибан Алиева посмотрела стенд с фотографиями учеников Губадлинского района, поступивших в высшие учебные заведения с высокими баллами, а также фотостенды, отражающие новые здания школ, построенные для вынужденных переселенцев из этого района за последние 10 лет и посвященные встрече спортсменов из Губадлинского района с главой нашего государства Ильхамом Алиевым.
Meхрибан Алиева посмотрела в спортзале тренировку спортсменов из Губадлы. Встретившись с коллективом школы, Мехрибан Алиева поздравила их со сдачей в пользование нового здания учебного заведения и Международным днем учителя. «Школьные годы оставляют неизгладимый след в жизни каждого человека. Ваша профессия очень важна»,- сказала Первый вице-президент и пожелала коллективу учебного заведения успехов в деятельности.