Sentyabrın 15-də - Bilik günündə Bakının Yasamal rayonundakı Arif Hüseynzadə adına 20 nömrəli məktəb-liseyin yeni inşa edilmiş binasının açılışı olub.
20 nömrəli məktəb-liseyin əsası 1958-ci ildə qoyulub. 1988-ci ildə məktəbin daha 4 korpusu tikilib istifadəyə verilib. 2007-ci ildə isə Prezident İlham Əliyevin Sərəncamı ilə məktəbin binası əsaslı şəkildə təmir edilib. Elə həmin il sentyabrın 15-də - Bilik günündə Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva məktəbdə aparılan yenidənqurma işləri ilə tanış olublar. Sonradan ərazidə əhalinin çoxalması ilə əlaqədar məktəbə gələn şagirdlərin sayında da böyük artım olub. Bu da təbii ki, təhsilin keyfiyyətinə təsirsiz ötüşməyib və məktəb üçün yeni binanın tikintisi zərurətə çevrilib. Bunu nəzərə alan Prezident İlham Əliyev müvafiq göstəriş verib və bu təhsil ocağı üçün əvvəlkindən daha böyük, ən müasir və dünya standartlarına uyğun yeni bina inşa edilib.
Məktəbdə yaradılan şəraitlə tanış olan Prezident İlham Əliyevə və birinci xanım Mehriban Əliyevaya məlumat verilib ki, ən müasir avadanlıqla təchiz olunan funksional bina tədrisin yüksək keyfiyyətdə təşkili üçün hər cür şəraitə malikdir. Təhsil ocağında məktəbəqədər hazırlıq sinifləri də nəzərdə tutulub. Bununla yanaşı, burada 8 sinifdən ibarət olan Məktəbəqədər Təhsil Mərkəzi də fəaliyyət göstərəcək. Hazırda məktəb 4000 şagird yerlikdir, əvvəl isə bu təhsil ocağı cəmi 2500 yerlik olub. Burada 145 sinif otağı və fənn kabinetləri, həmçinin 7 laboratoriya var. Azərbaycan və rus bölmələri ilə birlikdə ümumilikdə 119 sinifdə 3300 şagird təhsil alır. Təhsil ocağında 260 müəllimdən ibarət pedaqoji heyət çalışır.
Məktəbdəki Heydər Əliyev Muzeyi də eksponatlarının zənginliyi ilə seçilir. Burada Ulu Öndərin həyatı və siyasi fəaliyyətinin müxtəlif dövrlərini əks etdirən maraqlı fotolar, sənədlər və kitablar toplanıb. Muzeydə yaradılan müxtəlif fotostendlər, nümayiş etdirilən əyani vəsaitlər Heydər Əliyev irsinin öyrənilməsi və gələcək nəsillərə çatdırılmasında müstəsna rol oynayacaq.
Qeyd edək ki, paytaxtın bəzi təhsil müəssisələrində olduğu kimi, bu məktəbdə də “Məktəblinin dostu” layihəsi icra olunacaq. Təhsil Nazirliyi ilə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin birgə təşkil etdiyi layihənin əsas məqsədi müəllim və şagirdlər üçün təhlükəsiz mühit yaratmaq, ilkin tibbi və psixoloji yardım göstərmək, şagird, valideyn, müəllim, təlim-tərbiyə müəssisələrinin kollektivi və rəhbərliyi ilə mütəmadi olaraq maarifləndirmə və diaqnostik işlər aparmaqdır.
Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva ilk dəfə məktəbə qədəm qoyan birinci sinif şagirdləri ilə görüşüblər, onları Bilik günü münasibətilə təbrik ediblər.
Builki tədris ilində ilk dərs məşğələsi “Cocuq Mərcanlı-tarixi qayıdışın başlanğıcı” mövzusuna həsr olunub. Məqsəd uşaq və gənclərə Azərbaycan Ordusunun 2016-cı il aprel döyüşlərində göstərdiyi qəhrəmanlıqlar və işğaldan azad olunan torpaqlarımıza qayıdışın rəmzinə çevrilən Cocuq Mərcanlı kəndi haqqında daha dolğun məlumatların verilməsidir.
Dövlətimizin başçısı İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva şagirdlərlə xatirə şəkli çəkdiriblər.
Sonra Prezident İlham Əliyev məktəbin müəllim və şagird kollektivi ilə görüşüb.
Valideyn Jalə Seyidli təhsilin inkişafına göstərilən diqqət və qayğıya görə Prezident İlham Əliyevə və birinci xanım Mehriban Əliyevaya təşəkkür edib.

Inauguration of newly constructed School-lycée №20 takes place in Baku
Inauguration of the newly constructed building of School-lycée №20 named after Arif Huseynzadeh in Yasamal district, Baku, took place on September 15, the Day of Knowledge.
Foundation of School-lycée №20 was laid in 1958. In 1988, additional 4 buildings were constructed for the school, and put into operation. And in 2007, the school was basically repaired, following the relevant Resolution of President Ilham Aliyev. On September 15 – the day of Knowledge - of the same year, President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva familiarized themselves with the reconstruction works carried out in the school. Due to the increase in the population in the area, significant increase was observed also in the number of pupils coming to the school, which, of course, had its negative impact on the education, making construction of a new school building urgent. Taking this into consideration, President Ilham Aliyev gave an appropriate instruction, which led to the construction of a new building - bigger than the old one, meeting the contemporary and world standards - for the school.
Making themselves familiarized with the conditions created in the school building, President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva were informed that the functional building, which has been provided with state-of-the-art equipment, has every possibility to ensure high-level of education. Classes for preschool studies have also been provided for at this education institution. Moreover, a Preschool Education Centre with 8 classes will function here. At the moment, the school has been designed for 4000 pupils, while the previous school building was intended for 2500 pupils. Here are 145 classrooms and subject rooms, as well as 7 laboratories. In total, 3300 pupils - the Azerbaijani and Russian sections taken together - are educated here in 119 classes. A teaching staff comprised of 260 teachers are employed at this education institution.
The Heydar Aliyev Museum created in the school is distinguished for the richness of exhibits. Here have been collected interesting photos, documents and books reflecting different periods of the National Leader’s life and activities. Various stands created in the museum, visual aids displayed will play an inclusive role in studying Heydar Aliyev’s legacy, and conveying it to future generations.
As in some other education institutions, this school too will implement the project “The Pupil’s Friend”. Jointly organized by the Education Ministry and the State Agency for Serving Citizens and Social Innovations, the project’s primary objective is to create a safe environment for teachers and pupils, provide first medical and psychological aid, and conduct enlightening works with pupils, parents, teachers, and the staff and leadership of education institutions on a regular basis.
President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva met with pupils that were making their first steps into this school, congratulated them on the Day of Knowledge. The first off-duty studies in this education year was dedicated to the subject “Chojug Marjanly – Commencement of the Historic Return”. The objective was to provide our children and juveniles with more comprehensive information about the heroism the Azerbaijani Army displayed in April 2016 battles, and the village Chojug Marjanly, which has become a symbol of return of our lands liberated from occupation.
President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva were photographed together with children.
Then President Ilham Aliyev met with the school’s teaching staff and pupils.
Parent Jale Seyidli thanked President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva for the care and attention shown towards development of education.