Oktyabrın 4-də Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyeva Xətai rayonundakı 3 nömrəli uşaq evində əsaslı təmir və bərpadan sonra yaradılan şəraitlə tanış olub, uşaq evinin sakinləri ilə görüşüb.
Bu gündən paytaxtdakı daha bir uşaq evinin sakinləri ən müasir tələblərə cavab verən binada yaşayacaqlar. Xətai rayonundakı 3 nömrəli uşaq evi əsaslı təmir və bərpadan sonra kimsəsiz və valideyn himayəsindən məhrum uşaqların istifadəsinə verilib.
Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva müəssisənin təmirdən əvvəlki vəziyyətini əks etdirən fotostendə baxdı.
Bakı Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı Hacıbala Abutalıbov məlumat verdi ki, bu uşaq evinin binası 1976-cı ildə 12 qrupluq körpələr evi – uşaq bağçası üçün inşa edilib. 1990-cı ildən 110 yerlik uşaq evi olaraq fəaliyyətini davam etdirib.
Azərbaycanın birinci xanımı uşaq müəssisəsində yaradılan şəraitlə tanış oldu. Müəssisədə kimsəsiz və valideyn himayəsindən məhrum olan 107 uşaq yaşayıb tərbiyə alır. Uşaq evinin 3 yaşdan 18 yaşadək sakinlərinin təlim-tərbiyəsi ilə 44 nəfər pedaqoji, texniki və tibb işçisi məşğul olur. Burada rəqs, vokal, evdarlıq, xalçaçılıq, rəsm dərnəkləri fəaliyyət göstərir.
Otaqları gəzən Mehriban Əliyeva uşaq evinin sakinləri ilə söhbət etdi, onların qayğıları və arzuları ilə maraqlandı.
Söhbət zamanı uşaq evinin sakini Sənan Məmmədov Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın kimsəsiz və valideyn himayəsindən məhrum uşaqlarla görüşlərindən birini xatırladı. Bildirdi ki, həmin görüş zamanı Leyla Əliyeva uşaqların istək və arzuları ilə maraqlanıb. Sənan isə ciddi göz xəstəliyindən əziyyət çəkdiyini deyərək, ən böyük arzusunun səhhətindəki bu problemin həll edilməsi olduğunu söyləyib. Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidentinin dəstəyi ilə Sənan uğurla əməliyyat olunub və hazırda onun görmə qabiliyyəti ilə yaşanan çətinliklər həll edilib. Sənan Məmmədov ən böyük arzusuna çatdığına görə Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevaya və Fondun vitse-prezidenti Leyla Əliyevaya minnətdarlığını bildirdi.
Müasir üslubda təmir və bərpa olunan uşaq evi zəruri mebel – inventar və avadanlıqla təchiz edilib. Binada videomüşahidə, internet və yanğın xəbərverici sistemləri yaradılıb. Azərbaycan Prezidentinin 2014-cü il 17 yanvar tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “2014-2016-cı illərdə Bakı şəhərinin və onun qəsəbələrinin sosial-iqtisadi inkişafına dair Dövlət Proqramı”nın həyata keçirilməsi üzrə Tədbirlər Planının icrası çərçivəsində, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevanın dəstəyi ilə 2014-cü ilin iyul ayında başlanan əsaslı təmir-tikinti və bərpa işləri 2016-cı ildə başa çatıb.
Müəssisənin zəngin kitabxanası da var. Azərbaycanın birinci xanımı uşaqlar arasında kitab oxumağı təbliğ etməyin vacibliyini bildirdi.
Əsaslı təmir zamanı əlavə yeməkxana, gimnastika, idman və akt zalları, valideynlərlə görüş otağı inşa edilib. Təmirdən sonra uşaq evinin binasının sahəsi 590 kvadratmetr artaraq 2126 kvadratmetr təşkil edir.
Həmişə olduğu kimi, bu dəfə də uşaq evinin sakinləri Mehriban Əliyevanın əhatəsinə toplaşdılar, ən böyük dost saydıqları Azərbaycanın birinci xanımına bacarıqlarını nümayiş etdirdilər, şeir söylədilər, birgə foto çəkdirdilər.
Müəssisənin həyətində süni yaşıl örtüklü idman meydançası yaradılıb, yaşıllıq salınıb, ərazidə və binanın fasadında müasir işıqlandırma sistemi, uşaqların istirahəti üçün dekorativ oturacaqlar quraşdırılıb.
Heydər Əliyev Fondu ölkədəki bütün uşaq evləri kimi, 3 saylı uşaq evinin sakinlərini də hər zaman diqqət və qayğısı ilə əhatə edir. Yay aylarında bu uşaqlar Fondun dəstəyi ilə Buzovna qəsəbəsində inşa edilən və müasir tələblərə cavab verən dördmərtəbəli sağlamlıq-istirahət mərkəzində dincəlirlər.
Uşaq evinin məzunları da Fondun dəstəyini hər zaman hiss edirlər. Belə ki, hərbi xidmətini başa vuran uşaq evinin keçmiş sakinləri neft emalı zavodunda iş və yataqxana ilə təmin olunurlar. Müəssisənin qız məzunları isə Masazırda uşaq evlərinin məzunları üçün inşa edilən binada yaşayırlar.
Uşaq evində yaradılan şəraitdən razı qalan Mehriban Əliyeva müəssisənin kollektivinə uğurlar arzuladı.

4 октября президент Фонда Гейдара Алиева, первая леди Азербайджана Мехрибан Алиева ознакомилась с условиями, созданными в детском доме номер 3 Хатаинского района после капитального ремонта и реконструкции, встретилась с обитателями детского дома.
С сегодняшнего дня обитатели еще одного детского дома столицы будут жить в здании, отвечающем самым современным стандартам. Детский дом номер 3 Хатаинского района после капитального ремонта и реконструкции передан в пользование детей-сирот и детей, лишенных родительской опеки.
Президент Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиева посмотрела фотостенд, отражающий состояние учреждения до ремонта.
Глава Исполнительной власти города Баку Гаджибала Абуталыбов сообщил, что здание этого детского дома было построено в 1976 году для яслей-детского сада на 12 групп. С 1990 года учреждение продолжило деятельность в качестве детского дома на 110 мест.
Первая леди Азербайджана ознакомилась с условиями, созданными в детском учреждении. В нем проживают и воспитываются 107 детей-сирот и детей, лишенных родительской опеки. Обучением и воспитанием обитателей детского дома в возрасте от 3 до 18 лет занимаются 44 педагогических, технических и медицинских работника. Здесь действуют кружки танцев, вокала, домоводства, ковроткачества, изобразительного искусства.
Обойдя комнаты, Мехрибан Алиева побеседовала с обитателями детского дома, поинтересовалась их проблемами и желаниями.
Во время беседы обитатель детского дома Санан Мамедов напомнил об одной из встреч вице-президента Фонда Гейдара Алиева Лейлы Алиевой с детьми-сиротами и детьми, лишенными родительской опеки. Он сообщил, что на этой встрече Лейла Алиева поинтересовалась мечтами и желаниями детей. Санан, страдающий серьезным заболеванием глаз, сказал, что его самая большая мечта – излечиться от этой болезни. При поддержке вице-президента Фонда Гейдара Алиева Санан был успешно прооперирован, и в настоящее у него нет проблем со зрением. Санан Мамедов выразил признательность президенту Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиевой и вице-президенту Фонда Лейле Алиевой за исполнение его самой заветной мечты.
Детский дом, отремонтированный и реконструированный в современном стиле, оснащен необходимой мебелью, инвентарем и оборудованием. В здании установлены системы видеонаблюдения, интернета и оповещения о пожаре. Строительные работы, капитальный ремонт и реконструкция, начавшиеся при поддержке президента Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиевой в 2014 году в рамках исполнения Плана мероприятий по реализации утвержденной Распоряжением Президента Азербайджана от 17 января 2014 года «Государственной программы по социально-экономическому развитию города Баку и его поселков в 2014-2016 годах», завершились в 2016 году.
В учреждении имеется богатая библиотека. Первая леди Азербайджана отметила важность пропаганды чтения книг среди детей.
Во время капитального ремонта были дополнительно построены столовая, гимнастический, спортивный и актовый залы, комната для встреч с родителями. В ходе ремонта площадь территории детского дома была расширена на 590 квадратных метров и составляет сейчас 2126 квадратных метров.
Так же как всегда, обитатели детского дома и на этот раз собрались вокруг Мехрибан Алиевой, продемонстрировали первой леди Азербайджана, которую считают самым большим другом, свои умения, прочитали стихи, сфотографировались вместе.
Во дворе учреждения построена спортивная площадка с искусственным зеленым покрытием, проведено озеленение, на территории и на фасаде здания создана современная осветительная система, установлены декоративные сиденья для отдыха детей.
Фонд Гейдара Алиева окружает постоянным вниманием и заботой все детские дома в стране, в том числе и детский дом номер 3. В летние месяцы эти дети отдыхают в построенном при поддержке Фонда в поселке Бузовна четырехэтажном оздоровительном центре отдыха, отвечающем современным требованиям.
Выпускники детского дома также всегда чувствуют поддержку Фонда. Так, юноши - бывшие обитатели детского дома по завершении военной службы обеспечиваются работой и общежитием на нефтеперерабатывающем заводе. А девушки-выпускницы учреждения живут в доме, построенном в Масазыре для выпускников детских домов.
Выразив удовлетворение условиями, созданными в детском доме, Мехрибан Алиева пожелала успехов коллективу учреждения.