Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva 2004-cü il martın 23-24-də Özbəkistanda səfərdə olublar.
Martın 23-də “Daşkənd-2” hava limanında Prezident İlham Əliyevi və xanımı Mehriban Əliyevanı ÖzbəkistanınBaş naziri Şavkat Mirziyayev və digər rəsmi şəxslər qarşıladılar.
Martın 23-də Özbəkistan Prezidentinin “Durmen” iqamətgahında Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin rəsmi qarşılanması mərasimi olub.
Özbəkistan Prezidenti İslam Kərimov Özbəkistanın yüksək vəzifəli şəxslərini Prezident İlham Əliyevə təqdim etdi.
Daşkənddə Heydər Əliyevin adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin yeni binasının açılış mərasimi
Martın 23-də Daşkənddə Heydər Əliyevin adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin yeni binasının açılış mərasimi olub.
Dövlət başçısı və xanımı mərkəzdəki təlim kabinetləri, kompyuter salonu, kitabxana, muzey, musiqi və rəqs dərnəkləri, idman-sağlamlıq kompleksi ilə tanış oldular.
Sonra Prezident və xanımı Azərbaycan diasporunun üzvləri ilə görüşdülər.
Uşaq Kəndi Assosiasiyasının fəaliyyəti ilə tanışlıq
Martın 23-də Mehriban Əliyeva Prezident İslam Kərimovun xanımı Tatyana Kərimovanın müşayiəti ilə Özbəkistan Uşaq Kəndi Assosiasiyasının fəaliyyəti ilə tanış olub.
Mehriban Əliyevaya təşkilatın fəaliyyəti, əsas məqsədi barədə məlumat verildi.
Mehriban Əliyeva uşaqlara hədiyyələr təqdim etdi.
Özbəkistan Dövlət Sənət Muzeyi ilə tanışlıq
Martın 23-də Mehriban Əliyeva Özbəkistan Dövlət Sənət Muzeyində olub.
50 mindən çox eksponatın toplandığı muzeylə tanışlıq zamanı birinci xanıma muzeydəki eksponatlar haqqında məlumat verildi.
Mehriban Əliyeva Fəxri qonaqlar kitabına ürək sözlərini yazdı, muzeyə Azərbaycan rəssamlarının əsərlərini hədiyyə etdi.
Prezident İlham Əliyevin və xanımı Mehriban Əliyevanın şərəfinə rəsmi qəbul
Martın 23-də Özbəkistan Prezidenti İslam Kərimovun adından Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin və xanımı Mehriban Əliyevanın şərəfinə rəsmi qəbul təşkil edilib.
Prezidentlər qəbulda nitq söylədilər.
Səmərqənd şəhərinə səfər
Martın 24-də Prezident İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva dünyanın qədim şəhərlərindən olan Səmərqəndə gəliblər.
Səmərqənd şəhərinin hava limanında dövlət başçısı və xanımını Səmərqənd vilayətinin hakimi Rüstəm Xolmuradov qarşıladı.
Prezident və xanımı əvvəlcə, Uluqbəy rəsədxanasına gəldi. Məlumat verildi ki, bu rəsədxana Əmir Teymurun nəvəsi, məşhur özbək astronomu Uluqbəy tərəfindən XV əsrdə yaradılmışdır. Sonrakı dövrlərdə bura uçulub dağılsa da, XX əsrin əvvəllərində bu rəsədxananın qalıqları tapılmış və yenidən bərpa olunmuşdur.
Sonra Prezident İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva Səmərqəndin ən qədim abidələrinin yerləşdiyi ərazidəki Əfrasiyab muzeyinə gəldi. 1970-ci ildə yaradılmış bu muzeydə eramızdan əvvəl 5-4-cü və bizim eramızın 7-8-ci əsrlərinə aid arxeoloji tapıntıları, müxtəlif qədim bəzək əşyaları saxlanılır.
Səmərqənd şəhərinin tarixi-mədəni yerləri ilə tanışlığı davam etdirən Prezident və xanımı Əmir Teymurun dəfn olunduğu Gur-Əmir türbəsinə gəldi. XV əsrdə inşa edilmiş bu türbədə Teymurilər sülaləsindən olan digər hökmdarların da məzarları var. Dövlətimizin başçısına türbənin tikintisi barədə ətraflı məlumat verildi.
Prezident və xanımı Bibixanım məscidinə gələrək XVI əsrin yadigarı olan bu memarlıq abidəsinə tamaşa etdi, habelə Səmərqəndin ən böyük ticarət obyekti sayılan “Siab” bazarı ilə tanış oldu.
Şəhərlə tanışlıqdan sonra Səmərqənd vilayəti hakimiyyətinin iqamətgahında şəhərin hakimi Rüstəm Xolmuradovun adından nahar təşkil edildi.

23-24 марта 2004 года Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и его супруга Мехрибан Алиева находились с визитом в Узбекистане.
23 марта в аэропорту «Ташкент-2» Президента Ильхама Алиева и его супругу Мехрибан Алиеву встречали премьер-министр Узбекистана Шавкат Мирзияев и другие официальные лица.
23 марта в резиденции Президента Узбекистана – «Дурмен» состоялась церемония официальной встречи Президента Азербайджана Ильхама Алиева.
Президент Узбекистана Ислам Каримов представил Президенту Ильхаму Алиеву высокопоставленных лиц Узбекистана.
Церемония открытия нового здания Азербайджанского культурного центра имени Гейдара Алиева в Ташкенте
23 марта в Ташкенте состоялась церемония открытия нового здания Азербайджанского культурного центра имени Гейдара Алиева.
Президент Ильхам Алиев и его супруга Мехрибан Алиева приняли участие в церемонии.
Глава государства и его супруга ознакомились с учебными кабинетами, компьютерным залом, библиотекой, музеем, музыкальным и танцевальным кружками, а также со спортивно-оздоровительным комплексом центра.
В завершение Президент и его супруга встретились с членами азербайджанской диаспоры.
Ознакомление с деятельностью Ассоциации детской деревни
23 марта Мехрибан Алиева в сопровождении супруги Президента Ислама Каримова – Татьяны Каримовой ознакомилась с деятельностью Ассоциации детской деревни Узбекистана.
Мехрибан Алиева была проинформирована о деятельности и основной цели организации.
Мехрибан Алиева преподнесла детям подарки.
Ознакомление с Государственным музеем искусств Узбекистана
23 марта Мехрибан Алиева побывала в Государственном музее искусств Узбекистана.
Во время знакомства с музеем первая леди была проинформирована об экспонатах, которых в музее собрано свыше 50 тысяч.
Мехрибан Алиева оставила отзыв в книге почетных гостей, подарила музею произведения азербайджанских художников.
Официальный прием в честь президента Ильхама Алиева и его супруги Мехрибан Алиевой
23 марта от имени Президента Узбекистана Ислама Каримова был устроен официальный прием в честь Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева и его супруги Мехрибан Алиевой.
Президенты выступили на приеме с речами.
Визит в город Самарканд
24 марта Президент Ильхам Алиев и его супруга прибыли в один из древних городов мира – Самарканд.
В аэропорту города Самарканд главу государства и его супругу встречал хоким Самаркандской области Рустам Холмурадов.
Президент и его супруга вначале посетили обсерваторию Улугбека. Их проинформировали о том, что эта обсерватория была создана в ХV веке внуком Амира Теймура – знаменитым узбекским астрономом Улугбеком. В последующие времена здесь все разрушилось, но в начале ХХ века обнаружились развалины этой обсерватории, и она была заново восстановлена.
Затем Президент Ильхам Алиев и его супруга посетили музей Афрасияб, расположенный на территории самых старинных памятников Самарканда. В этом созданном в 1970 году музее хранятся археологические находки, различные старинные предметы украшения, относящиеся к V-IV векам до нашей эры и VП-VШ столетиям нашей эры.
Продолжая знакомство с историческими и культурными достопримечательностями Самарканда, Президент Ильхам Алиев и его супруга посетили усыпальницу Гур-Амир, где похоронен Амир Теймур. В этой построенной в ХV веке усыпальнице находятся также могилы других правителей из династии Тимуридов. Главе нашего государства и его супруге была предоставлена подробная информация о строительстве усыпальницы.
Прибыв в мечеть Бибиханум, Президент и его супруга осмотрели относящийся к ХVI столетию памятник архитектуры, а также ознакомились с рынком «Сиаб», считающимся самым крупным торговым объектом Самарканда.
После ознакомления с городом в резиденции хокимията Самаркандской области был устроен прием от имени хокима города Рустама Холмурадова.