Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva 2004-cü il fevralın 5-7 də Rusiyada səfərdə olublar.
Fevralın 5-də Moskvanın Vnukovo-2 beynəlxalq hava limanında Prezident İlham Əliyevi və xanımı Mehriban Əliyevanı Rusiyanın dövlət və hökumət rəsmiləri qarşıladılar.
Rusiya Prezidentinin iqamətgahında qeyri-rəsmi görüş
Fevralın 5-də Rusiya dövləti başçısının Moskva yaxınlığındakı iqamətgahında – Novo-Oqaryovoda Rusiya Federasiyasının Prezidenti Vladimir Putin ilə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin qeyri-rəsmi görüşü olub.
Görüşdə Azərbaycanın və Rusiyanın birinci xanımları da iştirak ediblər.
Rusiya Prezidenti Vladimir Putin və xanımı Lyudmila Putina ilə görüş
Fevralın 6-da Böyük Kreml Sarayının Qırmızı salonunda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin və xanımı Mehriban Əliyevanın Rusiya Federasiyasının Prezidenti Vladimir Putinin və xanımı Lyudmila Putinanın görüşü olub.
Kremlin Yekaterina salonunda Rusiya dövlətinin Prezident Heydər Əliyevi təltif etdiyi “Müqəddəs apostol Andrey Pervozvannı” ordeninin dövlətimizin başçısı İlham Əliyevə təqdim olunması mərasimi keçirildi.
Sonra Prezident İlham Əliyevin şərəfinə rəsmi qəbul təşkil edildi.
Rusiya Prezidentinin xanımı Lyudmila Putinanın adından Mehriban Əliyevanın şərəfinə nahar
Fevralın 6-da Mehriban Əliyeva Rusiya Prezidentinin xanımı Lyudmila Putina tərəfindən təşkil olunmuş naharda iştirak edib.
Rusiyanın məşhur Tretyakov qalereyası ilə tanışlıq
Fevralın 6-da Mehriban Əliyeva Lyudmila Putinanın müşayiəti ilə Rusiyanın məşhur Tretyakov qalereyasında olub.
Mehriban Əliyeva qalereya ilə tanışlıqdan sonra fəxri qonaqlar kitabına ürək sözlərini yazdı.
Moskvada uşaq klinik xəstəxanası ilə tanışlıq
Fevralın 7-də Mehriban Əliyeva Moskvadakı uşaq klinik xəstəxanasında olub.
Birinci xanım xəstəxananın korpuslarında müalicə üsulları, laboratoriyaların funksiyaları ilə tanış oldu, xəstəxanada müalicə olunan uşaqlar və onların valideynləri ilə görüşdü, uşaqlarla xatirə şəkli çəkdirdi.
Moskva Dövlət Beynəlxalq Münasibətlər İnstitutunda görüş
Fevralın 7-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev vaxtilə təhsil aldığı və dərs dediyi ali məktəbin – Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin Moskva Dövlət Beynəlxalq Münasibətlər İnstitutunun (Universitetinin) professor-müəllim heyəti ilə görüşüb.

President of Azerbaijan Ilham Aliyev and Mrs Mehriban Aliyeva were on a visit to Russia, February 5-7, 2004.
On February 5, President Ilham Aliyev and Mrs Mehriban Aliyeva were greeted, at Moscow’s Vnukovo Airport, by state and government officials of Russia.
Unofficial meeting at the Russian President’s residence
On February 5, an official meeting took place between Russian President Vladimir Putin and Azerbaijani President Ilham Aliyev at Russian President’s residence near Moscow – Novo-Ogaryovo.
Azerbaijan’s and Russia’s first ladies attended the meeting.
Meeting with Russian President Vladimir Putin and Mrs Lyudmila Putina
On February 6, a meeting took place, at the Red Hall of the Large Kremlin Palace, between President of Azerbaijan Ilham Aliyev, his spouse Mehriban Aliyeva and President of the Russian Federation Vladimir Putin, his spouse Lyudmila Putina.
In the Ekaterina Hall of the Kremlin, a ceremony of presenting the “Saint Apostil Andrei Pervozvanniy” Order that the Russian State had awarded late President Heydar Aliyev to President Ilham Aliyev took place.
Then a reception was organized in honour of President Ilham Aliyev.
A dinner on behalf of the Russian President’s spouse Lyudmila Putina in honour of Mehriban Aliyeva
On February 6, Mehriban Aliyeva attended the dinner organized by Russian President’s spouse Lyudmila Putina.
Acquaintance with Russia’s famous Tretyakov Gallery
On February 6, Mehriban Aliyeva visited Russia’s famous Tretyakov Gallery, accompanied by Lyudmila Putina.
After acquainting herself with the Gallery, Mehriban Aliyeva wrote her heartfelt words in the Honoured Guests Book.
Acquaintance with a child clinic hospital in Moscow
On February 7, Mehriban Aliyeva visited a child clinic hospital in Moscow.
The First Lady acquainted herself with the treatment methods and functions of the laboratories of the hospital, met with children being treated at the hospital, and their parents, and was photographed with children.
Meeting at the Moscow State International Relations Institute
On February 7, President Ilham Aliyev met with the professional and teaching staff of the higher school – the Moscow State International Relations Institute (University) of the Russian Ministry of Foreign Relations, where he once studied and taught.