Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva 2004-cü il yanvarın 22-24-də Fransada səfərdə olublar.
Yanvarın 22-də Parisin beynəlxalq Orli hava limanında dövlət başçısını və xanımını Fransa hökumətinin yüksək vəzifəli şəxsləri, Fransanın Bakıdakı səfiri Şantal Puare, Azərbaycanın Parisdəki səfiri Eleonora Hüseynova və digər rəsmi şəxslər qarşıladılar.
Fransanın müdafiə nazirinin adından Prezident İlham Əliyevin və xanımı Mehriban Əliyevanın şərəfinə rəsmi qəbul
Yanvarın 22-də Fransanın müdafiə naziri xanım Mişel Alyo-Mari öz iqamətgahında Azərbaycanın dövlət başçısı İlham Əliyevin və xanımı Mehriban Əliyevanın şərəfinə rəsmi qəbul təşkil edib.
Fransanın müdafiə naziri xanım Mişel Alyo-Mari və Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev qəbulda nitq söylədilər.
Yanvarın 23-də Yelisey sarayında Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin rəsmi qarşılanma mərasimi olub.
“Fəxri legionun böyük xaç komandoru” ordeninin təqdim olunması mərasimi
Yanvarın 23-də Yelisey sarayında Fransa Prezidenti Jak Şirakın Azərbaycanın ümummilli lideri Heydər Əliyevi vaxtilə təltif etdiyi “Fəxri legionun böyük xaç komandoru” ordeninin Prezident İlham Əliyevə təqdim olunması mərasimi keçirilib.
Rəsmi qəbul
Yanvarın 23-də Yelisey sarayında Fransa Prezidenti Jak Şirak tərəfindən Azərbaycanın dövlət başçısı İlham Əliyevin şərəfinə rəsmi qəbul təşkil edilib.
Fransa və Azərbaycan prezidentləri qəbulda nitq söylədilər.
Fransa senatının sədri Kristian Ponsölenin adından Prezident İlham Əliyevin və xanımı Mehriban Əliyevanın şərəfinə rəsmi nahar
Yanvarın 23-də Prezident İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva Fransa Senatında olublar.
Senatının rəhbərliyi ilə görüşdən sonra dövlət başçısına və xanımına xatirə hədiyyələri təqdim olundu.
Sonra Fransa senatının sədri Kristian Ponsöle tərəfindən Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin şərəfinə rəsmi nahar verildi.
Dövlət başçısı rəsmi naharda nitq söylədi.
Yanvarın 23-də Mehriban Əliyeva UNESCO-nun iqamətgahında qurumun baş direktoru Koiçiro Matsuura ilə görüşüb.
Görüşdə son zamanlar UNESCO ilə Azərbaycan arasında əlaqələrin daha da genişləndiyi vurğulandı.
Mehriban Əliyeva UNESCO-ya müasir azərbaycanlı rəssamın tablosunu hədiyyə etdi.
Parisin “Nekyap” uşaq xəstəxanası ilə tanışlıq
Yanvarın 23-də Mehriban Əliyeva Parisin “Nekyap” uşaq xəstəxanasında olub.
Mehriban Əliyeva Azərbaycanın bu klinika ilə əlaqələrinin yaranması zərurətini, talassemiyadan və digər xəstəliklərdən əziyyət çəkən azərbaycanlı uşaqların bu xəstəxanada müalicə və reabilitasiya imkanlarının nəzərdən keçirilməsinin vacibliyini vurğuladı. O, klinikanın çoxillik təcrübəsindən Azərbaycanın da bəhrələnməsi imkanlarının araşdırılacağını söylədi.

22-24 января 2004 года Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и его супруга Мехрибан Алиева находились с визитом во Франции.
22 января в Парижском международном аэропорту Орли главу государства и его супругу встречали высокопоставленные лица французского правительства, посол Франции в Баку Шантал Пуаре, посол Азербайджана в Париже Элеонора Гусейнова и другие официальные лица.
Официальный прием в честь Президента Ильхама Алиева и его супруги Мехрибан Алиевой от имени министра обороны Франции
22 января министр обороны Франции госпожа Мишель Альо-Мари устроила в своей резиденции прием в честь главы Азербайджанского государства Ильхама Алиева и его супруги Мехрибан Алиевой.
23 января в Елисейском дворце состоялась церемония официальной встречи Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева.
Церемония вручения ордена «Командор большого креста почетного легиона»
23 января в Елисейском дворце состоялась церемония вручения Президенту Ильхаму Алиеву ордена «Командор большого креста почетного легиона», которым в свое время Президент Франции Жак Ширак наградил общенационального лидера Азербайджана – Гейдара Алиева.
Президент Ильхам Алиев и его супруга приняли участие в церемонии.
Официальный прием
23 января в Елисейском дворце от имени Президента Франции Жака Ширака был устроен официальный прием в честь главы Азербайджанского государства Ильхама Алиева и его супруги Мехрибан Алиевой.
Президенты Франции и Азербайджана выступили на приеме с речами.
Официальный прием в честь Президента Ильхама Алиева и его супруги Мехрибан Алиевой от имени председателя Французского Сената Кристиана Понсле
23 января Президент Ильхам Алиев и его супруга Мехрибан Алиева посетили Французский Сенат.
После встречи с руководством Сената главе государства и его супруге были преподнесены памятные подарки.
Затем от имени председателя Французского Сената Кристиана Понсле был устроен официальный прием в честь Президента Ильхама Алиева и его супруги Мехрибан Алиевой.
Встреча с генеральным директором UNESCO Коиширо Мацуурой
23 января Мехрибан Алиева встретилась в штаб-квартире UNESCO с генеральным секретарем этой структуры Коиширо Мацуурой.
На встрече было подчеркнуто, что за последнее время еще больше расширились связи между UNESCO и Азербайджаном.
Мехрибан Алиева подарила UNESCO картину современного азербайджанского художника.
Ознакомление с детской больницей «Некьяп» в Париже
23 января Мехрибан Алиева побывала в детской больнице «Некьяп» в Париже.
Мехрибан Алиева подчеркнула необходимость налаживания связей Азербайджана с этой клиникой, важность рассмотрения возможностей лечения и реабилитации в этой больнице азербайджанских детей, страдающих талассемией и другими заболеваниями. Она сказала также об изучении возможностей использования Азербайджаном многолетнего опыта этой клиники.