Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva 2004-cü il yanvarın 22-24-də Fransada səfərdə olublar.
Yanvarın 22-də Parisin beynəlxalq Orli hava limanında dövlət başçısını və xanımını Fransa hökumətinin yüksək vəzifəli şəxsləri, Fransanın Bakıdakı səfiri Şantal Puare, Azərbaycanın Parisdəki səfiri Eleonora Hüseynova və digər rəsmi şəxslər qarşıladılar.
Fransanın müdafiə nazirinin adından Prezident İlham Əliyevin və xanımı Mehriban Əliyevanın şərəfinə rəsmi qəbul
Yanvarın 22-də Fransanın müdafiə naziri xanım Mişel Alyo-Mari öz iqamətgahında Azərbaycanın dövlət başçısı İlham Əliyevin və xanımı Mehriban Əliyevanın şərəfinə rəsmi qəbul təşkil edib.
Fransanın müdafiə naziri xanım Mişel Alyo-Mari və Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev qəbulda nitq söylədilər.
Yanvarın 23-də Yelisey sarayında Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin rəsmi qarşılanma mərasimi olub.
“Fəxri legionun böyük xaç komandoru” ordeninin təqdim olunması mərasimi
Yanvarın 23-də Yelisey sarayında Fransa Prezidenti Jak Şirakın Azərbaycanın ümummilli lideri Heydər Əliyevi vaxtilə təltif etdiyi “Fəxri legionun böyük xaç komandoru” ordeninin Prezident İlham Əliyevə təqdim olunması mərasimi keçirilib.
Rəsmi qəbul
Yanvarın 23-də Yelisey sarayında Fransa Prezidenti Jak Şirak tərəfindən Azərbaycanın dövlət başçısı İlham Əliyevin şərəfinə rəsmi qəbul təşkil edilib.
Fransa və Azərbaycan prezidentləri qəbulda nitq söylədilər.
Fransa senatının sədri Kristian Ponsölenin adından Prezident İlham Əliyevin və xanımı Mehriban Əliyevanın şərəfinə rəsmi nahar
Yanvarın 23-də Prezident İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva Fransa Senatında olublar.
Senatının rəhbərliyi ilə görüşdən sonra dövlət başçısına və xanımına xatirə hədiyyələri təqdim olundu.
Sonra Fransa senatının sədri Kristian Ponsöle tərəfindən Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin şərəfinə rəsmi nahar verildi.
Dövlət başçısı rəsmi naharda nitq söylədi.
Yanvarın 23-də Mehriban Əliyeva UNESCO-nun iqamətgahında qurumun baş direktoru Koiçiro Matsuura ilə görüşüb.
Görüşdə son zamanlar UNESCO ilə Azərbaycan arasında əlaqələrin daha da genişləndiyi vurğulandı.
Mehriban Əliyeva UNESCO-ya müasir azərbaycanlı rəssamın tablosunu hədiyyə etdi.
Parisin “Nekyap” uşaq xəstəxanası ilə tanışlıq
Yanvarın 23-də Mehriban Əliyeva Parisin “Nekyap” uşaq xəstəxanasında olub.
Mehriban Əliyeva Azərbaycanın bu klinika ilə əlaqələrinin yaranması zərurətini, talassemiyadan və digər xəstəliklərdən əziyyət çəkən azərbaycanlı uşaqların bu xəstəxanada müalicə və reabilitasiya imkanlarının nəzərdən keçirilməsinin vacibliyini vurğuladı. O, klinikanın çoxillik təcrübəsindən Azərbaycanın da bəhrələnməsi imkanlarının araşdırılacağını söylədi.

President of Azerbaijan Ilham Aliyev and Mrs Mehriban Aliyeva were on a visit to France, January 22-24, 2004.
On January 22, the Head of State and his spouse were greeted, at the International Orly Airport of Paris, by high-ranking officials of the French Government, Ambassador of France to Baku Chantal Poirier, Ambassador of Azerbaijan to Paris Eleanora Huseynova, and other officials.
Official reception on behalf of the French Defence Minister in honour of President Ilham Aliyev and Mrs Mehriban Aliyeva
On January 22, French Defence Minister Michèle Alliot-Marie organized an official reception, at her residence, in honour of Azerbaijani President Ilham Aliyev and his spouse Mehriban Aliyeva.
French Defence Minister Michèle Alliot-Marie and President of Azerbaijan Ilham Aliyev delivered a speech at the reception.
Official welcoming ceremony
On January 23, an official welcoming ceremony of President of Azerbaijan Ilham Aliyev took place at the Elyse Palace.
A ceremony of presenting of the “National Order of the Legion of Honour, Grand Officer”
On January 23, a ceremony of presenting of the “National Order of the Legion of Honour, Grand Officer”, which French President Jacques Chirac had once rewarded Azerbaijan’s national leader Heydar Aliyev, to President Ilham Aliyev took place at the Elyse Palace.
President Ilham Aliyev and Mrs Mehriban Aliyeva were present at the ceremony.
Official reception
On January 23, an official reception was organized by French President Jacques Chirac in honour of Azerbaijani President Ilham Aliyev, at the Elyse Palace.
The French and Azerbaijani Presidents delivered a speech at the reception.
Official dinner on behalf of President of the French Senate Christian Poncelet in honour of President Ilham Aliyev and Mrs Mehriban Aliyeva
On January 23, President Ilham Aliyev and Mrs Mehriban Aliyeva visited the French Senate.
After the meeting with the Senate leadership, the Head of State and his spouse were presented souvenirs.
Then a dinner was given on behalf of President of the French Senate Christian Poncelet in honour of Azerbaijani President Ilham Aliyev.
The Head of State delivered a speech at the official dinner.
On January 23, Mehriban Aliyeva met, at UNESCO headquarters, with the organization’s Director General Koichiro Matsuura.
At the meeting was emphasized that recently relations between UNESCO and Azerbaijan strengthened further.
Mehriban Aliyeva presented a work by an Azerbaijani artist to UNESCO.
Familiarisation with “Nekyap” children’s hospital in Paris
On January 23, Mehriban Aliyeva visited “Nekyap” children’s hospital in Paris.
Mehriban Aliyeva emphasized the necessity of building relations with this clinic, as well as considering the possibility of treatment and rehabilitation of Azerbaijani children suffering from thalassemia and other diseases at this hospital. She said she would investigate into possibility of Azerbaijan’s benefiting from this clinic’s long-year experience.