Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və xanımı, birinci Avropa Oyunları Təşkilat Komitəsinin sədri Mehriban Əliyeva mərasimdə iştirak ediblər.
Bakı Olimpiya Stadionunun təməli 2011-ci il iyunun 6-da qoyulub. Mərasimdə Prezident İlham Əliyev, FİFA prezidenti Yozef Blatter və UEFA prezidenti Mişel Platini, eləcə də dünya futbol ictimaiyyətinin görkəmli nümayəndələri, federasiya rəhbərləri və futbol veteranları iştirak etmişdilər. Ətrafında ümumilikdə 82 min kvadratmetrlik yaşıllıq sahəsinin salındığı Bakı Olimpiya Stadionu yüksək keyfiyyətlə inşa olunub və artıq istifadəyə hazırdır.
Təxminən 50 hektar ərazidə tikilən stadionun hündürlüyü 62 metrdir və 6 mərtəbədən ibarətdir. Stadionun sahəsinə 4, tribunalara isə 26 qapıdan giriş var. 68 min tamaşaçı tutumlu stadiona Olimpiya normativlərinə əsasən insanların daha çox piyada və ictimai nəqliyyatla gəlməsi nəzərdə tutulub ki, bunun üçün də ərazidə 3 min 100 yerlik avtomobil parkı inşa edilib.
Bildirildi ki, burada işlər artıq başa çatdırılıb. Tikintidə ən müasir avadanlıq və inşaat materiallarından istifadə olunub.
Stadionda müxtəlif funksiyalı tribunalar, qaçış zolağı və digər infrastruktur yaradılıb. Əsas və köməkçi stadionlardan, həmçinin mexaniki binadan ibarət olan stadionda əlil tamaşaçılar, VVIP, VİP, CIP və media bölmələri inşa olunub. Burada qonaqların rahatlığı üçün hər cür şərait yaradılıb.

Opening of the Baku Olympic Stadium took place, March 18.
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Lady, Chairperson of the First European Games Organizing Committee Mehriban Aliyeva attended the ceremony.
The foundation of the Baku Olympic Committee was laid on March 6, 2011. The ceremony was attended by President Ilham Aliyev, FIFA President Josef Blatter and UEFA President Michel Platini, as well as eminent representatives of the world football society, heads of federations and football veterans. With 82 thousand square metres of greenery laid out around the complex, the Baku Olympic Stadium has been constructed with high quality and is ready for use.
Built in an area of about 50 hectares, the stadium is 62 metres high and has six floors. There are 4 entries to the stadium’s area and 26 doors to the stands. The stadium has the capacity to accommodate 68 thousand spectators. According to Olympic norms, it is provided that people will come to the stadium mostly by foot and using public transport. For this purpose, a car park accommodating 3 thousand 100 cars has been built in the area.
It was informed that works here have been completed. The latest equipment and construction materials have been used in the construction of the stadium.
Stands with various functions, running track and other infrastructure elements have been created at the stadium. Sections for disabled spectators, VVIP, VIP, CIP and media have been constructed at the stadium, which is comprised of the main and secondary stadiums, as well as a mechanical building. All conditions have been created here for the guests comfort.