Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və xanımı, birinci Avropa Oyunları Təşkilat Komitəsinin sədri Mehriban Əliyeva mərasimdə iştirak ediblər.
Bakı Olimpiya Stadionunun təməli 2011-ci il iyunun 6-da qoyulub. Mərasimdə Prezident İlham Əliyev, FİFA prezidenti Yozef Blatter və UEFA prezidenti Mişel Platini, eləcə də dünya futbol ictimaiyyətinin görkəmli nümayəndələri, federasiya rəhbərləri və futbol veteranları iştirak etmişdilər. Ətrafında ümumilikdə 82 min kvadratmetrlik yaşıllıq sahəsinin salındığı Bakı Olimpiya Stadionu yüksək keyfiyyətlə inşa olunub və artıq istifadəyə hazırdır.
Təxminən 50 hektar ərazidə tikilən stadionun hündürlüyü 62 metrdir və 6 mərtəbədən ibarətdir. Stadionun sahəsinə 4, tribunalara isə 26 qapıdan giriş var. 68 min tamaşaçı tutumlu stadiona Olimpiya normativlərinə əsasən insanların daha çox piyada və ictimai nəqliyyatla gəlməsi nəzərdə tutulub ki, bunun üçün də ərazidə 3 min 100 yerlik avtomobil parkı inşa edilib.
Bildirildi ki, burada işlər artıq başa çatdırılıb. Tikintidə ən müasir avadanlıq və inşaat materiallarından istifadə olunub.
Stadionda müxtəlif funksiyalı tribunalar, qaçış zolağı və digər infrastruktur yaradılıb. Əsas və köməkçi stadionlardan, həmçinin mexaniki binadan ibarət olan stadionda əlil tamaşaçılar, VVIP, VİP, CIP və media bölmələri inşa olunub. Burada qonaqların rahatlığı üçün hər cür şərait yaradılıb.

Состоялось Открытие Бакинского олимпийского стадиона
В церемонии приняли участие Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и его супруга, председатель Организационного комитета первых Европейских игр Мехрибан Алиева.
Фундамент Бакинского олимпийского стадиона был заложен 6 июня 2011 года. В церемонии принимали участие Президент Ильхам Алиев, президент FİFA Йозеф Блаттер и президент UEFA Мишель Платини, а также выдающиеся представители мировой футбольной общественности, руководители федерации и ветераны футбола. Бакинский олимпийский стадион, вокруг которого заложены полосы озеленения общей площадью 82 тысячи квадратных метров, построен с высоким качеством и уже готов к эксплуатации.
Состоящий из шести ярусов стадион высотой 62 метра построен на территории площадью почти 50 гектаров. На территорию стадиона можно пройти с 4-х, а на трибуны – с 26-ти входов. С учетом того, что на стадион вместимостью 68 тысяч зрителей в соответствии с олимпийскими нормативами люди будут приходить, в основном, пешком или приезжать на общественном транспорте, на прилегающей территории построена стоянка на 3 тысячи 100 автомобилей.
Отмечалось, что работы здесь уже завершены. При строительстве были использованы самое современное оборудование и строительные материалы.
На стадионе, состоящем из основного и вспомогательного стадионов, а также механического здания, созданы многофункциональные трибуны, беговая дорожка и другая инфраструктура, в том числе построены сектора для зрителей-инвалидов, прессы, VVIP-, VIP- и CIP-сектора. Здесь созданы все условия для удобства гостей.