Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva Gəncənin 11 yaşlı sakini Ümid Həbibovla görüşüblər
Martın 19-da Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, xanımı Mehriban Əliyeva və ailə üzvləri Gəncənin 11 yaşlı sakini Ümid Həbibovla görüşüblər.
Xatırladaq ki, 2014-cü il oktyabrın 18-də Gəncədə səfərdə olarkən Prezident İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva şəhərin gənc sakini Ümid Həbibovla görüşmüşdülər.
Dövlətimizin başçısı İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva martın 19-da ad günü münasibətilə Ümid Həbibovu Prezident Sarayına çay süfrəsinə dəvət ediblər.
Mehriban Əliyeva: Salam. Təbrik edirəm. Necəsən?
Ümid Həbibov: Sağ olun, yaxşıyam.
Mehriban Əliyeva: Gəlin, şəkil çəkdirək.
Prezident İlham Əliyev: Biz səninlə keçən il Gəncədə görüşmüşdük. Sən də bizi ad gününə dəvət etdin. Mən də dedim çalışacağam ki, gəlim. Amma görürsən, bu gün biz Novruz bayramını qeyd edirik, ona görə gələ bilmədim. İndi səni Bakıya dəvət etmişəm, sən də gəlmisən.
Ümid Həbibov: Mən də Sizi qarşıdan gələn Novruz bayramı münasibətilə təbrik edirəm. Daim ölkəmizin başında olasınız.
Prezident İlham Əliyev: Sağ ol. Mən də səni təbrik edirəm. Xahiş edirəm mənim təbriklərimi bütün Gəncə sakinlərinə çatdırasan. Sən çox gözəl oğlansan. Eşitmişəm ki, yaxşı oxuyursan. Çox şadam ki, gözəl gənclər, uşaqlar yetişir. Gələcəkdə sənin kimi uşaqlar ölkəmizi idarə edəcəklər. Doğum günün münasibətilə bəzi hədiyyələrimiz də var. Mən bu saatı öz adımdan sənə bağışlayıram.
Mehriban Əliyeva: Bu saat səndə yadigar qalacaq. Burada yazılıb, “Ad günün münasibətilə”.
Prezident İlham Əliyev hədiyyəni təqdim edərək dedi: Təxminən mənim saatıma oxşayır. Eyni olmasa da oxşayır.
Ümid Həbibov: Sizin məni Prezident Sarayına dəvət etməyinizin, mənimlə görüşməyinizin özü elə çox böyük hədiyyədir.
Leyla Əliyeva və Arzu Əliyeva da Ümid Həbibova hədiyyələr təqdim etdilər.
Sonra dövlətimizin başçısı və ailə üzvləri Ümid Həbibovla çay süfrəsi arxasında söhbət etdilər.
Ümid Həbibov: Təşəkkür edirəm. Cənab Prezident, səhv etmirəmsə, Siz bu il martın 17-də Türkiyənin Qars şəhərində TANAP layihəsinin təməlini qoydunuz. Mən Sizə, ölkəmizə uğurlar arzu edirəm. Mehriban xanım, Siz də dünən cənab Prezident ilə bərabər Bakı Olimpiya Stadionunu açılışında iştirak etdiniz. Mən Sizi televiziya vasitəsilə izlədim. Sizi birinci Avropa Oyunları münasibətilə təbrik edirəm. Bu Oyunlar ilk dəfə bizdə keçirilir. Ölkəmizin idmançılarını təbrik edir, onlara uğurlar arzulayıram.
Prezident İlham Əliyev: Sən də Oyunlara gəl.
Mehriban Əliyeva: Biz də səni Oyunlara dəvət edirik. Oyunların açılışını və bütün yarışları izləyərsən.
Prezident İlham Əliyev: Görürəm, sən də bizim fəaliyyətimizi izləyirsən. TANAP-dan danışdın, bütün Azərbaycan xalqı, sənin kimi uşaqlar gələcəkdə bu layihədən bəhrələnəcəklər.
Mehriban Əliyeva: Sən indi neçənci sinifdə oxuyursan?
Ümid Həbibov: Beşinci sinifdə.
Mehriban Əliyeva: Beşinci sinfi bitirib, altıncı sinfə keçirsən. Xarici dilləri öyrənirsən?
Ümid Həbibov: Bəli. Mən dördüncü sinfədək zəif idim. Bildiyiniz kimi, mən Gəncə şəhər 27 saylı məktəb-liseydə xüsusi istedadlıların sinfinə imtahan verərək, dördüncü sinifdə oraya qəbul olunmuşam. Dördüncü sinfi bitirəndən sonra indi orada oxuyuram.
Mehriban Əliyeva: Orada ingilis dili keçirsiniz?
Ümid Həbibov: Bu ildən ingilis dilinə, rus dilinə başlayırıq.
Mehriban Əliyeva: Əla, rus dilini də öyrənirsən.
Prezident İlham Əliyev: Rus dilini öyrənirsən, çox yaxşı. Bəs ümumiyyətlə necə oxuyursan?
Ümid Həbibov: Dərslərimiz yüksək səviyyədə keçirilir.
Prezident İlham Əliyev: Sənin üçün tort bişiriblər.
Mehriban Əliyeva: Ad günü tortunu sən gərək özün kəsəsən.
Ümid Həbibov və xanım Mehriban Əliyeva tortu kəsdilər.
Prezident İlham Əliyev: Gəncədə işlər necədir, yaxşıdır?
Ümid Həbibov: Bəli, çox yaxşıdır. Şəhərimiz gündən-günə gözəlləşir.
Prezident İlham Əliyev: Çox gözəl. Mən hər il Gəncədə oluram. Keçən il orada təsadüfən səninlə görüşdük və çox yaxşı bir görüş oldu. Dərhal gördüm ki, sən çox istedadlı, Vətənə bağlı və bilikli uşaqsan. Mənim fəaliyyətimi də izləyirsən.
Ümid Həbibov: Atam da daim xəbərləri izləyir. Mən də onunla bərabər izləyirəm.
Prezident İlham Əliyev: Bakıda olmusan?
Ümid Həbibov: Bəli, bir neçə dəfə olmuşam. Hətta İçərişəhərə də getmişəm. Qız qalasına girə bilməsəm də, görmüşəm.
Prezident İlham Əliyev: Çox yaxşı. İndi Qız qalası təmirdən sonra açılıb, gedib baxa bilərsən. Bakıda görməli yerlər çoxdur.
Ümid Həbibov: Bəli, Heydər Əliyev Mərkəzi ilə də tanış oldum.
Mehriban Əliyeva: Orada yaxşı maşın sərgisi var, ona baxdın? Maraqlıdır.
Ümid Həbibov: Bəli, gördüm. Ulu öndər Heydər Əliyevin istifadə etdiyi maşınları da gördüm.
Prezident İlham Əliyev: Gəncədə də görməli yerlər, tarixi abidələr çoxdur. Gəncə indi çox sürətlə inkişaf edir.

On March 19, President Ilham Aliyev and Mrs Mehriban Aliyev invited Umid Habibov to a tea table on the occasion of his birthday.
President Ilham Aliyev:Hello.
Mehriban Aliyeva:Hello. Congratulations. How are you?
Umid Habibov:Thank you, I’m well.
Mehriban Aliyeva:Let us get photographed.
President Ilham Aliyev:We met last year in Ganja. Then you invited us to your birthday. I had promised I would try to come to your birthday. But you see, today we are celebrating Novruz Bayram, therefore I could not come.  Now I’ve invited you to Baku, and you have come.
Umid Habibov:I would like to congratulate you on upcoming Novruz Bayram.  I wish You always to be  at the head of our country.
President Ilham Aliyev:Thank you. Happy holiday.  Please pass on my congratulations to all residents of Ganja. You are a good boy. I ‘ve heard you are studying well.  I’m glad talented young people are brought up in our country.  In future, our country will be  led by children like you.  We have some gifts in connection with your birthday. I would like to present this watch to you.
Mehriban Aliyeva:This watch is a souvenir.  Here it’s written: “To your birthday”.
President Ilham Aliyevsaid, presenting the souvenir:It is similar to my watch. Although not the same, but looks like it.
Umid Habibov:The fact that You have invited me to the PresidentialPalace and met me is the biggest souvenir for me.
Leyla Aliyeva and Arzu Aliyeva too presented souvenirs to Umid Habibov.
Then the President and family members talked with Umid Habibov around a tea table.
Umid Habibov:Thank You, Mister President, if I’m not mistaken, on March 17, You laid the foundation of TANAP Project in Turkey’s Kars city.  I wish successes to You and our country.  Mehriban khanum, yesterday you attended, together with the President, inauguration of the Baku Olympic Stadium.  I was watching you on TV.  I would like to congratulate you on the occasion of the first European Games.  The first Games will be  held in our country. I would like to congratulate sportsmen of our country and wish them successes.
President Ilham Aliyev:You too, come to the Games.
Mehriban Aliyeva:We invite you to the Games. Come and see the opening and all competitions.
President Ilham Aliyev:I see you have been watching our activity. You talked about TANAP. All the Azerbaijani people and children like you will benefit from this project in future.
Mehriban Aliyeva:What form are you studying in now?
Umid Habibov:In the fifth form.
Mehriban Aliyeva:You are going to finish the fifth form soon. Do you study foreign languages?
Umid Habibov:Yes. Until the forth form, I was not studying so well. As you know, having passed exams at School-Lycée No.27 in Ganja for the class of children with special talents, I was admitted to it.  After the forth form, I’ve been studying there.
Mehriban Aliyeva:Do you learn English there?
Umid Habibov:This year, we’ll start learning English and Russian.
Mehriban Aliyeva:Good, you will  learn Russian too.
President Ilham Aliyev:You are learning Russian, this is very good. And, in general, how do you study?
Umid Habibov:Lessons are conducted very well.
President Ilham Aliyev:A cake has been baked for you.
Mehriban Aliyeva:You should cut the birthday cake yourself.
Umid Habibov and Mehriban Aliyeva cut the cake.
President Ilham Aliyev:How’s it going in Ganja? Well?
Umid Habibov:Yes, very well. Our city is becoming more beautiful day-by-day.
President Ilham Aliyev:Very good. I visit Ganja each year. Last year we happened to met and that was a very good meeting.  I instantly noticed that you were a talented boy, loving his homeland.
Umid Habibov:My father  always watches news. I watch them together with him.
President Ilham Aliyev:Have you ever been to Baku?
Umid Habibov:Yes, a few times. I also visited Icherisheher. Although I did not enter the Maiden Tower, I watched it from outside.
President Ilham Aliyev:Very good. Now the Maiden Tower is open after renovation. You can go and see it. There are many interesting places in Baku to visit.
Umid Habibov:Yes, I’ve also acquainted myself with the Heydar Aliyev Center.
Mehriban Aliyeva:There is a motor exhibition, did you see? It is very interesting.
Umid Habibov:Yes, I saw it. I’ve also seen the cars that national leader Heydar Aliyev used.
President Ilham Aliyev: There are a lot of interesting places and historical sites in Ganja too.  Now, Ganja is developing rapidly.