Mehriban Əliyeva Bakıdakı 1 nömrəli körpələr evinin yenidənqurmadan sonra açılışında iştirak edib
Mayın 10-da Bakının Nəsimi rayonundakı 1 nömrəli körpələr evi əsaslı təmir və yenidənqurmadan sonra istifadəyə verilib.
Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva, Fondun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva və Arzu Əliyeva körpələr evinin açılışında iştirak ediblər.
1930-cu ildə tikilmiş bina uzun illər təmir edilmədiyinə görə yararsız hala düşmüşdü. Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə körpələr evində ilk dəfə 2005-ci ildə təmir işləri aparılmışdır. Ötən ilin oktyabrında isə Fondun dəstəyi ilə binada əsaslı təmir və yenidənqurma işlərinə başlanılmışdı. Körpələr evinin binası tamamilə yenilənib, müasir havalandırma sistemi qurulub, su, qaz, işıq xətləri təzələnib, həyətyanı sahə abadlaşdırılıb.
Mehriban Əliyeva körpələr evinin yataq, iaşə, tibbi müayinə, laboratoriya, fiziki tərbiyə otaqları ilə tanış olub. Uşaq tərbiyə müəssisəsi bütün standartlar nəzərə alınmaqla yenidən qurulub, müasir çarpayılar və oyuncaqlarla təmin edilib. Burada uşaqların asudə vaxtlarının səmərəli təşkili məqsədilə əyləncə qurğuları da quraşdırılıb.
Mehriban Əliyeva müəssisədə səhiyyə xidmətinin təşkili, həmçinin uşaqların səhhəti ilə maraqlanıb. Birinci xanıma məlumat verilib ki, burada valideyn himayəsindən məhrum olan 3 yaşa qədər 44 uşaq böyüyür. Onlar müntəzəm surətdə tibbi müayinədən keçirilir və hazırda səhhətlərində heç bir problem yoxdur.
Körpələr evində ərzaq təminatı məsələsinə də toxunan Mehriban Əliyeva uşaqların vaxtında və sağlam qidalanmalarının vacibliyini vurğulayıb.
Körpələr evində yaradılmış şəraitdən məmnun qalan Mehriban Əliyeva, Leyla Əliyeva və Arzu Əliyeva müəssisəyə avtomobil hədiyyə ediblər.

Президент Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиева приняла участие в открытии после реконструкции яслей номер 1 в Баку
10 мая – в день 92-й годовщины со дня рождения великого лидера открылись после капитального ремонта и реконструкции ясли номер 1 в Насиминском районе Баку.
В открытии яслей приняли участие президент Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиева, вице-президент Фонда Лейла Алиева и Арзу Алиева.
Было отмечено, что здание, построенное в 1930 году, долгие годы не ремонтировалось и пришло в непригодное состояние. В 2005 году по инициативе Фонда Гейдара Алиева в яслях впервые были проведены ремонтные работы. А в октябре минувшего года при поддержке Фонда в здании начались капитальный ремонт и реконструкция. Здание яслей полностью обновлено, сооружена современная система вентиляции, заменены водные, газовые и электрические коммуникации, благоустроен приусадебный участок.
Первая леди Азербайджана ознакомилась со спальней, столовой, кабинетом медицинского обследования, лабораторией, комнатой физвоспитания в яслях. Детское воспитательное учреждение реконструировано с учетом всех стандартов, обеспечено современными кроватями и игрушками. Для эффективной организации досуга маленьких воспитанников установлены интересные развлекательные сооружения.
Первая леди Мехрибан Алиева поинтересовалась организацией службы здравоохранения в учреждении, а также здоровьем детей. Президент Фонда Гейдара Алиева была проинформирована о том, что здесь воспитываются 44 ребенка в возрасте до 3 лет, лишенных родительского попечения. Они регулярно проходят медицинское обследование, в настоящее время никаких проблем со здоровьем у них нет.
Президент Фонда Гейдара Алиева также коснулась вопроса продовольственного обеспечения в яслях, подчеркнула важность своевременного и здорового питания детей.
Мехрибан Алиева, ее дочери Лейла Алиева и Арзу Алиева остались довольны созданными в яслях условиями. Пожелав коллективу успехов, они подарили учреждению автомобиль.