Mehriban Əliyeva Bakıdakı 1 nömrəli körpələr evinin yenidənqurmadan sonra açılışında iştirak edib
Mayın 10-da Bakının Nəsimi rayonundakı 1 nömrəli körpələr evi əsaslı təmir və yenidənqurmadan sonra istifadəyə verilib.
Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva, Fondun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva və Arzu Əliyeva körpələr evinin açılışında iştirak ediblər.
1930-cu ildə tikilmiş bina uzun illər təmir edilmədiyinə görə yararsız hala düşmüşdü. Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə körpələr evində ilk dəfə 2005-ci ildə təmir işləri aparılmışdır. Ötən ilin oktyabrında isə Fondun dəstəyi ilə binada əsaslı təmir və yenidənqurma işlərinə başlanılmışdı. Körpələr evinin binası tamamilə yenilənib, müasir havalandırma sistemi qurulub, su, qaz, işıq xətləri təzələnib, həyətyanı sahə abadlaşdırılıb.
Mehriban Əliyeva körpələr evinin yataq, iaşə, tibbi müayinə, laboratoriya, fiziki tərbiyə otaqları ilə tanış olub. Uşaq tərbiyə müəssisəsi bütün standartlar nəzərə alınmaqla yenidən qurulub, müasir çarpayılar və oyuncaqlarla təmin edilib. Burada uşaqların asudə vaxtlarının səmərəli təşkili məqsədilə əyləncə qurğuları da quraşdırılıb.
Mehriban Əliyeva müəssisədə səhiyyə xidmətinin təşkili, həmçinin uşaqların səhhəti ilə maraqlanıb. Birinci xanıma məlumat verilib ki, burada valideyn himayəsindən məhrum olan 3 yaşa qədər 44 uşaq böyüyür. Onlar müntəzəm surətdə tibbi müayinədən keçirilir və hazırda səhhətlərində heç bir problem yoxdur.
Körpələr evində ərzaq təminatı məsələsinə də toxunan Mehriban Əliyeva uşaqların vaxtında və sağlam qidalanmalarının vacibliyini vurğulayıb.
Körpələr evində yaradılmış şəraitdən məmnun qalan Mehriban Əliyeva, Leyla Əliyeva və Arzu Əliyeva müəssisəyə avtomobil hədiyyə ediblər.

President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva attends the inauguration of Nursery No.1 in Baku after reconstruction
On May 10, Nursery No.1 in Nasimi district of Baku was commissioned after major repair and reconstruction.
Azerbaijan’s First Lady, President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva, Foundation’s Vice-president Leyla Aliyeva and Arzu Aliyeva attended the inauguration of the nursery.
Constructed in 1930, the building had fallen into disrepair due to no repair being performed until recently. First repair works at the nursery was performed in 2005 following the initiative of the Heydar Aliyev Foundation. In October last year, major repair and reconstruction works started on the building with the support of the Foundation. The building of the nursery is totally renewed, modern air conditioning system installed, water, gas and illumination lines renewed, and the backyard improved.
Mehriban Aliyeva made herself acquainted with the sleeping, feeding, medical examination rooms, the laboratory and the physical training room. This child-education establishment has been rebuilt following all standards and provided with modern beds and toys. Entertainment facilities have been installed here in order for children to spend their free time efficiently.
Mehriban Aliyeva made her acquainted with the organization of the medical service and inquired about the children’s health. The First Lady was informed that 44 children deprived of parental care up to 3 years of age are brought up here. They pass regular medical examination and  have no problem with their health condition.
Touching upon also the issue of food provision at the nursery, Mehriban Aliyeva underscored the significance of children’s being fed timely and healthily.
Satisfied with the conditions created at the nursery, Mehriban Aliyeva, Leyla Aliyeva and Arzu Aliyeva presented a motor vehicle to the establishment.