Şamaxı şəhərindəki Gənclər Parkında görülmüş işlərlə tanışlıq
Noyabrın 1-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Şamaxı şəhərində Gənclər Parkında görülmüş işlərlə tanış olublar.
Gənclər Parkı Prezident İlham Əliyevin Sərəncamı ilə 2020-ci ilin “Könüllülər İli” elan edilməsi çərçivəsində “Regional İnkişaf” İctimai Birliyinin təşəbbüsü ilə yaradılıb. Qeyd edək ki, Heydər Əliyev Fondunun “Regional İnkişaf” İctimai Birliyi tərəfindən gənclərin idmana olan marağının artırılması, asudə vaxtlarının səmərəli təşkili və sağlam həyat tərzinin təbliği məqsədilə regionlarda müxtəlif layihələr həyata keçirilir. Bu layihələr çərçivəsində Şamaxı şəhərindəki park da yenidən qurulub, yaşıllıq və gəzinti sahələri yaradılıb, sakinlərin və qonaqların istirahəti üçün infrastruktur qurulub. Açıq havada idmanla məşğul olmaq üçün müxtəlif idman qurğuları quraşdırılıb. Qeyd edək ki, belə idman qurğuları şəhərin müxtəlif yerlərində də quraşdırılaraq sakinlərin ixtiyarına verilib. Azərbaycanda ekoloji vəziyyətin yaxşılaşdırılması, sağlam həyat tərzinin, o cümlədən idmanın təbliği üçün dövlət səviyyəsində həyata keçirilən layihələrə Heydər Əliyev Fondunun “Regional İnkişaf” İctimai Birliyi də xüsusi diqqət yetirir. Bununla əlaqədar İctimai Birlik Bakıda, eləcə də regionlarda yeni yaşıllıq zonalarının salınması və mövcud yaşıllıq sahələrinin qorunması üzrə bir sıra layihələr icra edir.
Şamaxı Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Tahir Məmmədov dövlətimizin başçısına və birinci xanıma rayonda həyata keçirilən layihələr barədə məlumat verdi. Bildirdi ki, açıq hökumətin təşviqinə dair fəaliyyət planına uyğun olaraq Şamaxı rayonunda da bir sıra işlər görülüb, rəqəmsallaşma ilə bağlı bir neçə layihə həyata keçirilib. Onların arasında elektron müraciət portalı xüsusi ilə fərqlənir.
Tahir Məmmədov: Vətəndaşların dövlət qurumları ilə daha rahat təmasda olmaları, birbaşa, heç bir maneəsiz müraciətləri üçün Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi ilə birlikdə belə bir portal yaradıldı və 2020-ci ilin sentyabrından vətəndaşların ixtiyarındadır. Vətəndaşlar istənilən dövlət qurumuna birbaşa müraciət ünvanlayırlar və ilkin müraciət zamanı onların fərdi elektron kabineti formalaşır ki, onlar öz müraciətlərinin statusu barədə istənilən məlumatı ala bilsinlər. Eyni zamanda, bu portalın üstünlüklərindən biri də odur ki, yerli və mərkəzi icra hakimiyyəti orqanları istədikləri vaxt müvafiq quruma ünvanlanan müraciəti izləyə bilirlər.
Qeyd olundu ki, Ümumdünya Telekommunikasiya İttifaqının keçirdiyi müsabiqədə bu layihə elektron hökumət nominasiyasında qalib elan edilib. Azərbaycanda elektron hökumətlə bağlı yaradılan ekosistemin bir göstəricisi olan bu layihə çərçivəsində toplanan məlumatlar daha sonra təhlil edilir.
Tahir Məmmədov: Cənab Prezident, bu məqamda deməliyəm ki, Şamaxıda baş verən zəlzələdən sonra Sizin birbaşa tapşırığınızla təmir, bərpa və tikinti işləri tam olaraq dövlət vəsaiti hesabına həyata keçirilir. Şamaxıda 4 minə yaxın ev yenilənib və hələ bu layihə davam edir. Bu yaxınlarda Sizin tapşırıqlarınıza uyğun olaraq yenə də vəsait ayrıldı və o evlərin hamısı bərpa ediləcək, o ailələr bu qayğı ilə əhatə olunacaq. Buna görə də əhalimiz adından dərin təşəkkürümüzü bildiririk.
Daha bir layihə coğrafi informasiya sisteminin ilkin elementi olaraq həyata keçirilib. Şamaxıya aid məlumatlar toplanaraq data şəklində 3D xəritəsinə yerləşdirilib. Buraya, həmçinin rayon üzrə kənd təsərrüfatı, təhsil, səhiyyə məlumatları da daxil edilib. Bu isə iqtisadi təhlillər zamanı daha obyektiv qərarların verilməsinə imkan yaradır.
Tahir Məmmədov: cənab Prezident, bu gün bizim həyata keçirdiyimiz cari layihələrdən biri də ictimai nəqliyyatdakı yeni ödəniş modelinin Şamaxıda tətbiqidir. Qeyd etməliyəm ki, bu pilot layihələrdən biri kimi ilk dəfə olaraq Sizin rayonumuza hədiyyə etdiyiniz ictimai nəqliyyat vasitələrində tətbiq olunubdur. Əhalimiz çox məmnundur, çox müasir avtobuslardır.
Diqqətə çatdırıldı ki, müasir texnologiyanın verdiyi imkanlar sayəsində əməkhaqqı, pensiya kredit kartları, hətta həmin kartların bağlandığı mobil telefon, mobil saat, smart saat və digər qurğular vasitəsilə nəqliyyatda ödəniş edilə bilər.
Bildirildi ki, son illərdə Şamaxıda təhsil sahəsində də xeyli iş görülüb, rayonda 70 məktəbdən 49-u yenilənib.
Tahir Məmmədov: Bu, birbaşa Sizin təhsilə olan diqqət və qayğınızın göstəricisidir və görülən bütün bu işlər ona hesablanıb ki, təhsildə keyfiyyət yuxarı artsın. Göstərici kimi deyə bilərik ki, respublika üzrə 76 təhsil subyekti arasında Şamaxı 66-cı yerdən 49-cu yerə irəliləyib. Yaradılmış bu şəraitə görə də həm şagirdlər, həm müəllimlər çox məmnundurlar. Hazırda layihələr davam edir. Qeyd etməliyəm ki, Heydər Əliyev Fondu bu işdə bizə çox yüksək səviyyədə kömək edir. Rayonumuzda tikilən məktəblərin əksəriyyətində Heydər Əliyev Fondunun həm təşəbbüsü, həm birbaşa həyata keçirdiyi layihələr var. Buna görə hörmətli Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Sizə hər zaman öz təşəkkürümüzü bildiririk ki, həm bu sahədə, həm də digər bütün sahələrdə rayonumuza böyük diqqət və qayğı göstərirsiniz.
Qeyd edildi ki, Şamaxıda digər prioritet istiqamət səhiyyə sektorudur. Hazırda pilot layihə olaraq Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı Heydər Əliyev Fondu ilə birlikdə ilkin səhiyyə xidmətinin yaxşılaşdırılması istiqamətində böyük layihə həyata keçirir.
Tahir Məmmədov: Hazırda ilkin olaraq mobil klinikalar fəaliyyət göstərir. Kəndlərdə Heydər Əliyev Fondu tərəfindən tikilmiş tibb məntəqələri fəaliyyət göstərir. Ümumilikdə modelin əsas istiqaməti ailə sağlamlıq mərkəzlərinin formalaşdırılmasıdır ki, əhali yalnız xüsusi zərurət olanda mərkəzi xəstəxanalara müraciət etsin. Onlar gündəlik səhiyyə xidmətini orada rahat ala bilsinlər.
O da qeyd olundu ki, Şamaxıda abadlıq işləri geniş vüsət alıb, turizm sahəsinin inkişafı ilə bağlı işlər davam etdirilir.
Tahir Məmmədov: Rayonumuzda mədəni-kütləvi tədbirlərin keçirilməsi üçün Mədəniyyət Mərkəzi Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə yenidən quruldu, tam əsaslı təmir olundu, müasir standartlara uyğun mədəniyyət evi formalaşdı. Təbii ki, turizm rayonunda nəqliyyatın təhlükəsiz hərəkəti ən vacib məsələdir. Bununla bağlı hazırda dairəvi yol ötürücüləri və sair inşa olunmaqdadır. Bu məsələdə Avtomobil Federasiyasının xarici ekspertləri cəlb etməsi təbii ki, işimizi daha da asandlaşdırır və səmərəliliyi artırır.
Dövlətimizin başçısına məlumat verildi ki, hazırda şəhərin daxili küçələri də yenidən qurulur. Bu isə əhalinin böyük məmnunluğuna səbəb olub, onların rahat hərəkətinə şərait yaradıb. İşıqlandırma ilə bağlı da xeyli iş görülüb.
Prezident İlham Əliyev: Artıq o xarici şirkət enerjiyə qənaət edən dirəkləri quraşdırmağa başlayıbdır. Mən yol boyunca gördüm.
Tahir Məmmədov: Bəli, cənab Prezident, bu layihə Sizin birbaşa bizim rayonumuza olan böyük hədiyyənizdir. Bu cür ən müasir standartda işıqların qurulması Şamaxı kimi yeddi ay güclü dumanlı olan bir ərazidə həm nəqliyyat vasitələrinin, həm piyadaların hərəkətinə yaxşı şərait yaradır. Həm də çox müsbət bir aurası var, gözəl işıqlardır.
Prezident İlham Əliyev: Bir də ki, bu, enerjiyə böyük qənaət edir. Ənənəvi köhnə dirəklərlə müqayisədə elektrik enerjisinin sərfiyatına təqribən 50 faiz, bəzi hallarda 70 faiz qənaət edir.
Tahir Məmmədov: Bəli, dediyinizi biz artıq reallıqda görürük.
Daha sonra Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva şəhid Samir Kaçayevin valideynləri ilə görüşdülər.
Tahir Məmmədov: Cənab Prezident, gördüyünüz bu əsər Şamaxıda böyüyüb başa çatmış heykəltaraş Samir Kaçayevin əsəridir.
Prezident İlham Əliyev: Bəli, bilirəm.
Tahir Məmmədov “Küləklə sovrulanlar” adlanır. Mehriban xanım, Sizin diqqət və qayğınızın nəticəsidir ki, bu əsər məhz Şamaxıda qoyuldu. Həm valideynləri, həm bizim hamımız üçün çox gözəl böyük bir hədiyyədir. Həm də turistlər üçün diqqətçəkən bir əsərdir.
Prezident İlham Əliyev: Nə yaxşı ki, burada da bu lövhə var. Buradan keçən görəcək, biləcək ki, müəllif kimdir.
Tahir Məmmədov: Bəli
Samir Kaçayevin atası: Diqqətinizə görə minnətdarıq, çox sağ olun.
Prezident İlham Əliyev: Sağ olun, siz sağ olun ki, Vətən üçün, dövlət üçün belə övlad yetişdirmisiniz. Qəhrəmancasına həlak olub, şəhadət zirvəsinə ucalıb və istedadlı bir gənc idi, vətənpərvər gənc idi. Siz sağ olun ki, belə övlad böyütmüsünüz, o da canını Vətən uğrunda fəda edib.
Samir Kaçayevin atası: Çox sağ olun.
Prezident İlham Əliyev: Təsəlli o ola bilər ki, qanı yerdə qalmayıb. O, Aprel döyüşləri zamanı həlak olmuşdur. Biz düşməndən onun və bütün digər şəhidlərimizin qanını aldıq. Torpaqlarımızı geri qaytardıq, böyük Zəfər əldə etdik və Aprel döyüşlərinin bu Zəfərdə də öz rolu var, öz payı var. Allah bütün şəhidlərimizə rəhmət eləsin. Bu da onun xatirəsinə özü tərəfindən yaradılmış bir əbədi abidə olacaq.
Birinci xanım Mehriban Əliyeva: Əsərin fonunda şəkil çəkdirək.
Prezident İlham Əliyev: 22 yaşı var idi.
Samir Kaçayevin atası: Bəli, təzə tamam olmuşdu. Bir ay idi ki, 22 yaşı tamam olmuşdu. Magistraturaya qəbul olmuşdu. Dedim, oxu qurtar sonra. Dedi yox, gedim Vətənə borcumu verim. Ondan sonra davam edəcəm.
Mehriban xanım, Sizə də çox sağ olun. Siz bizə ev tikdirmisiniz. Çox sağ olun. Çox minnətdarıq, cənab Prezident.
Samir Kaçayevin ailə üzvü: Şəhidlərin xatirəsinə böyük ehtiram, şəhid ailələrinə, qazilərə böyük diqqət və qayğı göstərirsiniz, çox sağ olun.
Prezident İlham Əliyev: Şəhidlərin xatirəsi bizim üçün müqəddəsdir.
Şamaxı rayonunda indi işlər yaxşı gedir. Böyük quruculuq işləri aparılır. Bütün sahələrdə insanların rahatlığı üçün çalışırıq. Şəhidlərimiz də bax, bu gün üçün öz canlarını fəda etmişlər ki, xalqımız rahat yaşasın, sülh, təhlükəsizlik şəraitində yaşasın, öz doğma torpağına qayıtsın və artıq qayıdıbdır. Biz bir neçə gündən sonra tarixi Zəfərin birinci ildönümünü qeyd edəcəyik. Bütün şəhidlərimizin bu Zəfərdə böyük payı var, öz payı var hər bir şəhidin.

President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva viewed work done at Youth Park in city Shamakhi
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva have viewed the work done at the Youth Park in the city of Shamakhi.
The Youth Park was established by the Order of President Ilham Aliyev on the initiative of the Regional Development Public Union.
The head of the Shamakhi District Executive Authority, Tahir Mammadov, informed the head of state and the First Lady about the projects being implemented in the district. He said that in accordance with the action plan to promote open government, a number of activities had been carried out in Shamakhi district, including several projects related to digitalization. The e-application portal stands out among them.
Tahir Mammadov: Such a portal has been created together with the Ministry of Digital Development and Transport. It has been available to citizens since September 2020, so that our people can communicate with government agencies more easily and apply directly and without any obstacles. Citizens apply directly to any government agency, and during the initial application, their personal e-account is created so that they can receive information about the status of their application. At the same time, one of the advantages of this portal is that local and central executive authorities can follow the appeal addressed to a relevant body at any time.
The project was declared the winner of an e-government nomination in the competition held by the World Telecommunication Union. The data collected under this project, which is an indicator of ecosystem development in Azerbaijan, is then analyzed.
Tahir Mammadov: Mr. President, I must say at this point that after the earthquake in Shamakhi, the repair, restoration and construction work here is carried out entirely at the expense of the state on your direct instructions. About 4,000 houses have been renovated in Shamakhi, and this project is still ongoing. Recently, in accordance with your instructions, funds have been allocated again and all those houses will be restored. The families will be taken care of. Therefore, on behalf of our people, we are expressing our deep gratitude to you.
Another project was implemented as a primary element of the geographic information system. Data about Shamakhi was collected and placed on a 3D map. It also includes information on agriculture, education and health in the district. This allows for more objective decisions in economic analysis.
Tahir Mammadov: Mr. President, one of the projects we are currently implementing is the introduction of a new payment model for public transport in Shamakhi. I must note that this is one of the first pilot projects to be implemented in public transport, which you donated to our district. Our people are very happy. They have very modern buses.
It was noted that due to the opportunities provided by modern technology, salary and pension cards and even mobile phones, mobile watches, smart watches and other devices can be paid for in transport.
It was noted that a lot had been done in Shamakhi in recent years. Forty-nine out of 70 schools in the district have been renovated.
Tahir Mammadov: This is graphic evidence of your attention and care for education, and all this work is aimed at improving the quality of education. As an indicator, we can say that Shamakhi has moved from 66th to 49th place among 76 educational entities in the country. Both students and teachers are very pleased with the conditions available. Projects are currently under way. I must note that the Heydar Aliyev Foundation helps us in this work at a very high level. Various initiatives and projects are being implemented by the Heydar Aliyev Foundation in most of the schools being built in our district. Therefore, dear First Vice-President Mehriban Aliyeva, we are always grateful to you for your great attention and care for our district, both in this area and in all other areas.
It was noted that another priority in Shamakhi is the health sector. Currently, the World Health Organization together with the Heydar Aliyev Foundation are implementing a major pilot project to improve primary health care.
Tahir Mammadov: At present, mobile clinics are in operation. There are medical centers built by the Heydar Aliyev Foundation in the villages. In general, the main direction of the model is to create family health centers so that the population can go to central hospitals only when there is a special need. They can easily receive daily health care there.
It was also noted that landscaping work had been expanded in Shamakhi and work was continuing on the development of tourism.
Tahir Mammadov: The Cultural Center for the organization of cultural events in our district was reconstructed with the support of the Heydar Aliyev Foundation. A fully renovated house of culture meeting modern standards was put in place. Of course, the safety of traffic in the tourist area is the most important issue. In this regard, circular overpasses and other facilities are currently under construction. The involvement of foreign experts of the Automobile Federation in this matter, of course, simplifies our work and increases efficiency.
The head of state was informed that the city's inner streets were also being reconstructed. This was received well by the population and facilitated movement. A lot has been done on lighting.
President Ilham Aliyev: The foreign company has already started installing energy-saving poles. I saw it along the way.
Tahir Mammadov: Yes, Mr. President, this project is your great gift directly to our district. The installation of such state-of-the-art lights creates good conditions for both vehicles and pedestrians in a place like Shamakhi, which is foggy for seven months of the year. It also has a very positive aura. The lights are beautiful.
President Ilham Aliyev: Again, this saves a lot of energy. It saves about 50 percent, in some cases 70 percent if we compare this to traditional poles.
Tahir Mammadov: Yes, we are already seeing that in reality.
Then, President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva met with the parents of martyr Samir Kachayev.
Tahir Mammadov: Mr. President, the work you are seeing now was created by sculptor Samir Kachayev, who grew up in Shamakhi.
President Ilham Aliyev: Yes, I know.
Tahir Mammadov: It is called “gone with the wind”. Mehriban khanim, as a result of your attention and care, this work was placed in Shamakhi. It is a wonderful gift for both parents and for all of us. It is also a remarkable piece of work for tourists.
President Ilham Aliyev: It is good that there is this plaque here as well. Anyone who passes by will see and know who the author is.
Tahir Mammadov: Indeed.
Samir Kachayev's father: Thank you for your attention, thank you very much.
President Ilham Aliyev: Thank you, thank you for raising such a child for the Motherland and for the state. He died heroically, rose to the peak of martyrdom. And he was a talented young man, a patriotic young man. Thank you for raising such a child, a child who sacrificed his life for the Motherland.
Samir Kachayev's father: Thank you very much.
President Ilham Aliyev: The consolation may be the fact that his blood was not left unavenged. He was killed during the April fighting. We took revenge for his and all our martyrs' blood. We have returned our lands, we have achieved a great victory, and the April battles have their role and share in this victory. May Allah rest the souls of all our martyrs in peace. This will be an eternal monument created in his memory.
First Lady Mehriban Aliyeva: Let's take a picture with this work in the background.
Pictures were taken.
Samir Kachayev's father: Thank you very much.
President Ilham Aliyev: He was 22 years old.
Samir Kachayev's father: Yes, he had just turned 22. It had been a month since he turned 22 years old. He was admitted to a Master's course. I told him to finish studying and then go. He said no – let me go and pay my debt to the Motherland. He said he would continue his studies afterwards.
Mehriban khanim, thank you very much. You have had a house built for us. Thank you very much. Thank you very much indeed, Mr. President.
Family member of Samir Kachayev’s: You are showing great respect for the memory of martyrs, you are paying great attention and looking after the families of martyrs and wounded veterans. Thank you very much.
President Ilham Aliyev: The memory of the martyrs is sacred to us.
Things are going well in Shamakhi now. Great construction work is underway. We strive for the comfort of people in all areas. Our martyrs have sacrificed their lives for this day, so that our people could live in peace, safety and security, return to their homeland. And they are already returning. In a few days, we will celebrate the first anniversary of the historic Victory. All our martyrs have a great share in this Victory. Each martyr has his share.
First Lady Mehriban Aliyeva: And this work is also quite symbolic. It is as if the souls of the martyrs are rising.